Üniversiteden zata mahsus ilan ve bizzat başvuru dayatması

Uşak Üniversitesinden aynı kişiye özel car, tıpkısı üstelik pandemi dönemi devam etmesine rağmen bizzat başvuru dayatması!

Yardımcı Üniversitesi tarafından 11 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’üstelik öğretim üyesi ve öğretim yardımcısı almak üzere ilana çıkılmıştır.

söz konusu ilana müteveccih kendisine biri kamu hizmetlerinin sunumu yönünden, birisi üstelik belli başlı bir adayı tarif fail öğretim yardımcısı ilanı yönünden iki gerçekten tenkit yapacağız.

Üniversitenin ilanına bakıldığında öğretim görevlisi kadrolarına kez yolu ile başvuru imkanı varken, tıpkısı kolaylığın akademisyen kadrolarında olmadığını görüyoruz. Halen tedbirlerin bitmeme ettiği pandemi koşullarında üniversitenin ilanında illet bu zorluğu yarattığının mantık benzeri açıklaması olmadığını düşünüyoruz.

“Tedris Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”nin 3/3 maddesine makul adına oldukça genel aynı şekilde zar edilen öğretim üyesi kadrolarına kez vasıtasıyla başvuru imkanı tanınması halinde, eşitler arasındaki rekabetin haddinden fazla daha artacağına inanıyoruz.

Gayrı bir husus ise bir ilanda yayımlanan Banaz Iz Yüksekokulu Ormancılık Bölümü Ormancılık ve Orman Ürünleri Programı üzere belirlenen “Orman Mühendisliği yahut Möble ve Dekorasyon Öğretmenliği Bölümü Lisans mezunu ve Orman Sanayi Mühendisliği alanında Tezli Yüksek Lisans yapmış tevessül etmek. Efdal Lisans mezuniyeti sonrası yer bir iki 5 (ilkokul) sene akademik tecrübeye sahip olmak.” şartıdır.

Başvuracak adaylar üzere öncelikle lisans mezuniyeti olarak “Orman Mühendisliği” yahut “Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği” bölümleri belirlenirken, Faziletli Lisansta ise bu iki bölümden farklı kendisine “Orman Endüstri Mühendisliği” düzlük almıştır.

Buna ilave adına, başvuracak adaylarda aranan deneyim şartı ise faziletkâr lisans bitirme sonrası istenmiştir. Halbuki, lisanstan sonra aranacak benzeri deneme şartı ile çok daha degaje tıpkısı katılıma imkan verilebilirdi.

Bu durumun, “Akademisyen Dışındaki Tedris Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Imtihan İle Giriş Sınavlarına İlişkin Asıllar ve Esaslar Üzerine Talimatname”mağara 6 ncı maddesinin 6 ncı fıkrasında düzlük kayran “İlanlarda, alanında deneme sahibi oluşmak şartının, ne öğrenim düzeyinden sonrasına ilişik olduğu, belli başlı tıpkı adayı tanımlamayacak şekilde belirtilir.” hükmü uyarınca tartışılması gerektiği aşikardır.

Yukarıda yapılan meşruhat çerçevesinde, elan referans süreci eskimemiş başlayan kol ilanlarıyla ilişkin adına bahsi sabık iki hususun üniversite yönetimince baştan değerlendirilmesinin hayır olacağı kuşkusuzdur!

Share: