Umum kontratlı alımlar merkezi olmalı!

Gaziantep İslam Vukuf Uygulayım Bilimi Üniversitesinin zata mahsus olduğunu gündeme getirdiğimiz büro personeli alımına 62 puanlı aday yerleşti! Daha önce da benzer yönde çalışmalar olmuştu. Başarılıları cezalandıran bu hep değiştirilmeli. İlahiyatçı tıpkı Rektörü birlikte yoldan çıkaran, başkalarının hakkını yemeyi sevgili olarak görmeyen benzeri günahın içine sokan bu uygulamaya çıktı tıpkısı serencam verilmeli. Cemi kontratlı alımlar merkezi olmalı.

11 Fasıla 2020 tarihli “Kişiye Özel İlanda Doruk! Bildirme Beş Altı Yöre Lisans Mezunu Olup Lisans Gazetecilik Mezunu Olma” şartı arandı başlıklı yazımızda, Gaziantep İslam Vukuf ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi aracılığıyla 11 Boşluk 2020 tarihli Resmi Gazete’de ilan edilen Departman Personeli kadrosunda ön lisans ve lisans tahsil düzeyinde bölümleri ayrımsız arada belirleyerek KPSS puanları noktasında mevzuata uymaz tıpkısı car verildiğini gündeme getirmiştik.

Gaziantep İslam Malumat ve Uygulayım Bilimi Üniversitesinin kontratlı personel alımının kâin car şartlarına müteveccih adayların yargıya gitmesi halinde sorun yaşanılacağı ve baştan değerlendirilmesinin yarayışlı olacağını tabir etmiştik.

Bu konuyla ilgili yerine darülfünun yoluyla değme yeniden yorum yapılmamıştır. Bunun sonucunda, yapılan başvurular neticesinde kazanan adaylara dayalı duyuru 04 Sülale 2021 haset zar edilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz kadronun sonuçlarına baktığımızda anlayış ettiğimiz üzere ilişik kadroya toplamda 13 yaşama başvurmuş, fakat ilanda kayran kayran “Diksiyon Eğitimi” ve “Muhabir Kursu Eğitimi” kabil adayı tanımlayan vesika şartlarından ekolojik ortam 12 namzet elenmiş ve 62,78889 KPSS puanlı namzet atanmaya hak kazanmıştır.

Bu haberimizle ilişik, henüz öncesinde yazık yapıldığını aktarmamıza karşın, sonucu görünce, şu haberlerimiz aklımıza geldi:

1- Herkesi fire belgeden eleyip, 65 KPSS puanlı kişiyi aldılar

2- Kayseri’birlikte, kişiye özel ilanla 50 KPSS puanlı adaylar işyar oldu!

3- Üniversite, en son aya fakül 88 iken 63 puanla fizyoterapist aldı

Bu ve bir birçok haberlerimizde yüz kere bahsetmemize rağmen Erdemli tıpkısı idareci yahut siyasinin tek devir üzerine alınmadığı ayrımsız konuyu yine FAZILETKÂR SESLE dile getirelim. KPSS’den çokça yüksek puan alarak merkezi alımda alanında beş on kadro çıktığı amacıyla aylak namına muntazır adayların hesabına, düzme sertifikalarla zata mahsus şekilde zar edilen sözleşmeli personel alımları ile 60 KPSS puanlı adayları devlete görevli yapıp başarısızları ödüllendiren, kudretli insanları ise cezalandırarak devletine küstüren personel çekicilik sistemi hepimizin gözü uğrunda yara tıpkı şekilde artarak yaşanmaya devam etmektedir. İşin aynı farklı incitici yanı da hataları belirtmemize rağmen muhatapları aracılığıyla görmezden gelinmekte, hiçbir çıkışlı dahi bu konuda patırtılı çıkarmamaktadır!

Mevzuatın getirdiği aylak düzeni kullanmakta köylü kalmayan idarelerin keyfiyetinin sona ermesi amacıyla acilen strüktürel düzenlemeler yapılmalıdır. Bu noktada yükseköğretim kurumları özellikle kalkışmak üzere kişiye özel ilanları engellemek için kontratlı personel alımlarının merkezi şekilde ÖSYM marifetiyle yapılması bu dağ durumları sona erdirecektir. Bunu şuan Ev, Say ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının yapması kabil görünmemektedir. Cumhurbaşkanlığının benzeri mevzuat düzenlemesi yaparak bu türden uygulamaları sonlandırması gerekiyor.

Share: