‘Ülkede aradığım elamanı bulamıyorum diye tıpkı hezel yankılanmayacak’

İstanbul’birlikte, Sayısal İstihdam Eşleştirme Platformu’nun tanıtım toplantısında konuşan Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, ‘Bu ülkenin haddinden fazla daha çok çırak, kalfa ve ustaya ihtiyacı vardı. Bugün 570 bin çırak kalfa var. 1 milyon çırağımızı, kalfamızı mesleksel yetişek merkezleriyle buluşturacağız. Bu ülkede aradığım elamanı bulamıyorum diye tıpkı hezel yankılanmayacak’ dedi.

İşverenlerin ihtiyaç duydukları çalışanların özelliklerini, mufassal kriterlerini girerek, mesleki ve teknik eğitim bilimi veren okul ve merkezlere car edebilecekleri Sayısal İstihdam Eşleştirme Platformu (DİEP) Yazılımı’nın lansman toplantısı İstanbul Tecim Odası (İTO)’nda yapıldı. İstanbul Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Endüstri Odası (İSO) işbirliğiyle gerçekleştirilen projenin lansman toplantısında Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazar, İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan katıldı.

“EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ ANTİ DEMOKRATİK ENGELLER KALDIRILDI”

Son 20 yılda eğitimle ilgilendiren ortaya çıkan sorunların hepsinin aşıldığına aksan fail Icra Vekili Özer, “Eğitimin önündeki anti demokratik mecmu engeller kaldırıldı. Bugün sevinçle bakir bir ser yapmamızın temel müsebbibi benzer uygulaması. benzer uygulaması 10 yıldan fazladır bu ülkede uygulandı ve patika lisesi mezunlarının yükseköğretime erişimini engelledi. Engelleyerek, akademik kendisine liyakatli olan yükseköğretime gidebilme potansiyeli olan gençlerimizi, çocuklarımızı, mesleksel eğitimden uzaklaştırdı. Bu öğün ne oldu? Çığır liselerine akademik kendisine başarısız olan, hiçbir yere yerleşemeyen, gelecek umudu da olmayan gençlerin bağdaşık kendisine kümelendiği ayrımsız ortaöğretim türüne dönüştü. Arz başarılıları homojen şekilde lise türünde arz başarısızları dahi mütecanis aynı şekilde lise türünde kümelerseniz ve bunu 10 yılın üstünde yaparsanız lisede, ortaöğretimde tehlikeli tıpkı uçuruma yol açarsınız. Bunun müsebbibi birlikte örnek uygulaması. Sosyolojik adına on paralık tepeden inme bir maliyeti gençlerimizin ödemesine el açtı” dedi.

“BİZİM DERDİMİZ EĞİTİM”

Özer, “Bir şeye müsebbip olanlar bilahare on paralık beklenmedik olurlar sonra kenara çekilip size bellek vermeye kalkarlar. Şurası bekleriz. Tığ kavisli yaptık, özür dileriz bu toplumdan. Bu topluma balaban maliyet ödettik. Çıktı Mesleki ve Beceri Rum Liseleri’nde ayrımlı hikayeler yazılmaya başlandı. Bizim derdimiz terbiye. Amma üreterek, yaparak, uygulamalı bire bir şekilde yetişek yaptırabilmek. Eğitimden ayrı şekilde istihsal yaptırmak bizim haddimize değil. Biz üretimevi değiliz. Tamam yetişek verdiğimiz alanlarda üretim yapalım dedik. Eğitimi güçlendirelim. 200 milyondan almış olduğumuz istihsal kapasitesini 1 bilyon 162 milyona çıkarttı. 2022 üzere Cumhurbaşkanımız açıkladı, 1 buçuk milyarlık tıpkısı hedefimiz var” diyerek konuştu.

“ARADIĞIM ELEMANI BULAMIYORUM DİYE BİR ALAY YANKILANMAYACAK”

Nazır Özer, “Mesleksel eğitimde değişik bire bir sağ açıklık daha yaptık. Bu devlet mesleksel ve ustalık Küçük Asya liselerini bilmesine karşın somurtkan tıpkı şekilde mesleki terbiye merkezlerini bilmiyordu. En kıymetli özdek mesleksel eğitim bilimi merkezi. Zira haftada 1 çevrim okula gidiyor, 4 periyot işletmeye gidiyor. Mesleksel yetişek merkezlerinden mezun olanların istihdam oranı yetişek aldıkları alandaki istihdam oranları yüzdelik 88.87 binlerden aldığımız şakirt, kalfa sayısını 159 binlere 160 binlere getirdik. Bu ülkenin çok henüz aşkın şakirt, kalfa ve ustaya ihtiyacı vardı. Zaman 570 bin çırak kalfa var. 1 milyon çırağımızı, kalfamızı mesleksel yetişek merkezleriyle buluşturacağız. Bu ülkede aradığım elamanı bulamıyorum diye niteleyerek bir meze yankılanmayacak” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ HIZLI BİR ŞEKİLDE İŞLETMELERİNİ BULABİLECEKLER”

Bakan Özer, “Ben bu iş birliğinin çokça leziz tıpkı teşrikimesai olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla dile getirdiği yetişek, tedrisat, istihdam döngüsünü güçlendiren haddinden fazla dobra ayrımsız etap. Böylelikle hem mesleksel terbiye merkezlerimizdeki gençlerimiz araç yaptıkları ahit çabuk bire bir şekilde işletmelerini bulabilecekler, 1 kamer 2 ay beklemeyecekler. Bu haddinden fazla nazik aynı konu. Mesleksel eğitimde yaşadığımız genişlik nazik külfet öğrenci taşıt yaptırmasına rağmen işletmeyi temin etmek üzere 1-2 kamer bekleme süresi geçiriyordu” diye konuştu.

UMUM ZAMANLI İSTİHDAMIN GERÇEKLEŞMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

DİEP Yazılımı ile 560 bin öğrenciye vasıl Mesleki Terbiye Merkezi Programı (MEMP) ile oluşan istihdam hareketliliğini elan hızlı ve faal bir şekilde yürütülmesi hedefleniyor. Kurulacak sistem ile hem çalıştıran, etkin taleplerini okullara iletebilecek hem bile okul ve merkezler öğrencilerini, hep üstünde zorlu haddinden fazla kritere mecbur yerine işverenlere yönlendirebilecekler. Proje sebebiyle istihdam ve staj süreçlerinin çalıştıran ve çalışanın beklentilerini karşılaması, sonrasında mecmu zamanlı istihdamın gerçekleşmesi öngörülüyor.

Share: