Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geçiş belgesi sayısını açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk taşımacıları içmağara transit geçişlerde engellerin teker tekerlek kaldırıldığını belirterek, bu yılın önceki yarısında kota artışıyla ilave geçiş belgesi sayısının 265 bine ulaştığını, Türkiye’den yapılan uluslararası taşımanın dahi 820 bin seferi aştığını bildirdi.

Bakanlıktan yapıulan yazılı açıklamada, dünyayı etkisi altına kayran Kovid-19 salgını sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin ardından tedarik zincirinde değişimler yaşandığı, Türkiye’nin, güçlü lojistik altyapısı ve kurumsal taşımacılık sektörüyle bu süreçten büyüyerek çıktığı rapor edildi.

Özellikle sonuç 2 yılda yapılan girişimler sonucunda lojistik sektörünün omurgasını teşkil fail uluslararası kişmiri yolu taşımacılığı alanında öbuğulu kazanımlar elde edildiği belirtilen açıklamada, Itidalli Koridor’un güçlenmesiyle Türk taşımacıların transit alanında gücünün arttığı, bu kazanımlar sonucunda ihracatın birlikte ivme kazandığı bildirildi.

Bakanlıkça akıbet dönemde yapıulan çalışmalar neticesinde Macaristan transit geçiş belgesi sayısının kısa süre içinde 36 binden 130 bine yükseltildiğine işaret edildi.

Açıklamada, Sırbistan ile geçiş ücretleri kaldırılarak yıllık 25 bin nüsha çok girişli belge teati edilmeye başlandığı tabir edilerek şu bilgiler verildi:

“Yunanistan transit geçiş belgesi kotası 35 binden 40 bine yükseltildi. Bu belgelerin yarısının ücretsiz olması sağlandı. Türk-Bulgar Karaca Ulaştırması Karma Alt Kurul (KUKK) Toplantısı ile transit geçiş belgesi sayısı 250 binden 375 bine yükseltildi. Türk-Çingene KUKK Toplantısı ile 1 Mayıs tarihinden itibaren transit taşımaların serbestleştirilmesi ve taşımalardan alıaş geçiş ücretlerinin kaldırılması kararlaştırıldı. AKARSU ülkesi olan Romanya ile transit taşımaların serbestleştirilmesi, uluslararası taşımacılığımızın önündeki engellerin aşılabilmesi açısından öbuğulu bire bir kilometre taşı oldu. Yunanistan, Sırbistan, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya güzergahlarında elde edilen kazanımlar sebebiyle taşımacılarımıza artık Avrupa’ya çok elan cılız ve sıkıntılı taşıma imkanı sağlandı. Bu kazanımlarla alay malay Avrupa’ya ihracatımızda artışlar yaşanacaktır.”

Sadece Avrupa ülkeleri değmülk, Ilımlı Asya ülkeleri ile dahi görüşmelerin yapıldığına işaret edilen açıklamada, Orta Asya ülkelerine yönelik taşımalarda ana transit güzergah olan Gürcistan ile gerçekleştirilen KUKK toplantısı ile ikili ve transit taşımaların serbestleştirilmesi sürecinin başlatıldığı bildirildi.

Bu amaçla kota kısıtlamalarının kaldırıldığı tamlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Muktezi altyapı çalışmaları tamamlandığında taşımalara ilişhedef bilgiler elektronik ortamda teati edilecek. Ayrıca, Türkiye-Kazakistan KUKK Toplantısı ile yıllar bilahare kota artışı sağlandı ve ikili doküman sayısı 8 binden 10 bine, transit vesika sayısı 2 binden 15 bine yükseltildi. Rusya ile yapılan görüşmeler sonucunda bile 11 bin sayı ikili, 20 bin nüsha transit, 4 bin 500 sayı 3. ülke tevessül etmek üzere hep 35 bin 500 ilave geçiş belgesi temin edildi. Ayrıca, mecmu geçiş belgesi kotası 16 bin 500 iken 2023’ten itibaren toplam kotanın 61 bine yükseltilmesi sağlandı. Yapıulan bu çalışmalar sonucunda 2022 yılının önce 6 aylık döneminde, kota artışıyla gelişigüzel arttırma geçiş belgesi sayısı 265 bine ulaştı. Ä°lk 6 ayda, ülkemizden yapıulan uluslararası taşıma sayısı ise geçgenişlik yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış göstererek 820 bin seferi aştı.”

Share: