UEFA’dan Fenerbahçe’ye ‘Putin’ tezahüratı soruşturması

Fenerbahçe Kulübü, futbol takımının UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev ile oynadığı maçta, sarı-lacivertli taraftarların tıpkı kısmının Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin lehine tezahüratına ilişamaç açıklama yaptı. UEFA de Fenerbahçe-Sürükleyici Kiev maçında sarı-lacivertli taraftarlarının “aksi davranışları” dolayısıyla düzen bağı soruşturması başlattı.

Sarı-lacivertli kulüpten yapıulan açıklamada, tribünlerin aynı bölümünden duyulan tezahüratın kulübü olta etmediği ve kulübün kurumsal duruşunu yansıtmadığı belirtildi.

Fenerbahçe’nin toplumsal ve insani konularda farkındalık oluşturmaya özenne gösterdiği ve bunu bire bir sıkıntı namına gördüğü vurgulanarak, “Kulübümüz savaş sürecinin başlangıcı olan 24 Şubat 2022 tarihinde bu sürece dayalı aksülamel veren önceki kulüp olmuşdolaşma. Kulübümüzün duruşunu ve değerlerini asla dubara etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza servet edilmesi ve kulübümüze sıkıntı atfedilmesi adaletli ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir. Geldiğimiz noktada; bu konu üzerinden hem ülkemizin hem da kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya etmen olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve konunun siyasetle ilişkilendirilmesini kınıyoruz.” görüşlerine düz verildi.

Sarı-lacivertlilerin, Ukrayna’da barışa dikkat geçmek ve maddi-manevi katkı sağlamak amacıyla ‘Barış İçin Futbol’ diye bu ülke temsilcisi Shakhtar Donetsk ile hazırlık maçı yaptığı hatırlatılarak, “Fenerbahçe Kulübü kendisine bu konudaki duruşumuz ve sürecin geçmiş gününden itibaren tavrımız tüm kamuoyunun malumudur.” denildi.

Sürükleyici Kievli oyuncuların attıkları golün ardından yaşadıkları gol sevinçlerine değinilen açıklamada, ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Dünkü maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, özellikle geçmişte ülkemizde tıpkısı takımda kalıp giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 zaman süren maç içerisinde sadece 20 saniye süren bir reaksiyona sebebiyet vermiştir. Sebebi rastgele hangi olursa olsun tribünlerimizin bire bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Kulübü adına kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu gündem vesilesiyle Fenerbahçe Kulübü yerine spor ve siyasetin birbirinden değme ant ayrı tutulması gerektiği noktasındaki duruşumuzu tıpkısı misil elan tüm kamuoyuna hatırlatıyoruz.”

UEFA’dan Fenerbahçe’ye soruşturma

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu rövanşında Fenerbahçe, Ukrayna ekibi Üreteç Kiev ile karşılaştı. Mücadele Ukrayna ekibinin 2-1 üstünlüğü ile sona erdi. Konuk ekibin attığı geçmiş golde sarı-lacivertli taraftarların yaptığı tezahüratlar gündem olmuştuh.. Bugün toplanan UEFA Düzen Bağı Yerleşmiş, maçta yapıulan tezahüratlar nedeniyle Fenerbahçe’ye soruşturma başlattı.

Share: