TÜSED Başkanı uyardı: ‘TRAMER kaydı’ aldatmacasına özen!

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED) Başkanı Ahmet Nedim Fazilet, ilçe geçmişi olan otomobilleri değerinden henüz faziletli fiyata feda etmek yerine sıklıkla başvurulan alavere dalavere ve yalanlara işaret ederek, “‘Cebin tarafın hasarı tramere yansıtılmış, sigorta şişirmesi hasar kaydı kâin, hasar kaydı var ancak tutar yok’ kabilinden söylemlerin hiçbiri gerçekliği bulunmamaktadır.” ifadesini kullandı.

TÜSED’den yapılan açıklamada değerlendirmeleri kayran alan Erdem, Türkiye’de ayyarlık vakalarına sunma haddinden fazla konu olan ikinci umum açkı pazarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Haksız idrak bürümek namına bilinçli adına hatalı beyanda kâin satıcıların söylemlerinin zaman içerisinde “akıllıcasına tanıdık yanlışlar” haline geldiğini vurgulayan Erdem, satılan araçtan elan faziletli kar kullanmak amacıyla yeryüzü yoğun başvurulan “kaskodan dünyalık kabul etmek üzere sigorta şişirmesi hasar kaydı kâin” söylemini anımsattı.

Erdem, tıpkısı kaymakamlık yaşandıktan sonra aracın tamir için servise gönderildiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Servisteyken ilçe şüphesiz ergin, onarım maliyeti nedir, birçok hususu ayn uğrunda bulundurarak mutlak ve etkisiz sigorta eksperi tespit boy bos. Ekspere karşın servis evet da kurgu sahibi rağbet ve arzularına bakarak benzeri tamir bedeli çıkaramaz. Bu format mecmu sürece hilaf ve kabil değil. Gerçekte haddinden fazla aşağılık bir hasarı vardı fakat kaskodan mülk ahzetmek adına sigorta şişirmesi hasar kaydı mevcut söylemlerine alın tüketicilerin tetik olmasını tavsiye ediyoruz.”

– “Alın tarafın hasar bedeli kabahatli olunsa da aracın tramerine işlenmez”

TÜSED Başkanı Erdem, bildirme sık başvurulan dalavere beyanlardan tıpkı diğerinin “alın tarafın hasar bedeli araca işlenmiş” olduğunu belirterek, hakeza ayrımsız durumun sistemsel namına cins olmadığını bildirdi.

Fazilet, “Hangi araca, kaymakamlık sonrası tamirat için hangi muamelat yapıldıysa, tekil namına ayrı ayrı her bir aracın şasi numarasına işlenir. Mevzuat gereği hiçbir sigorta şirketi, alın tarafın hasarını suçlu olunsa da aracın hasar bedeline ekleyemez. Cebin tarafın hasarı tramere yansıtılmış, sigorta şişirmesi hasar kaydı bulunan, hasar kaydı var fakat tutar yok kabilinden söylemler hiçbiri gerçekliği yansıtmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

– “Temas hasar kaydının bedeli mutlaka sistemde var”

Ahmet Nedim Erdem, tramer kayıtlarında bedelsiz hasarlarla karşılaşılabildiğini kaydederek, eksperlerin birlik zamanlı haber aktarımı gerçekleştirdiğini; fakat hukuki süreçler, sigorta şirketlerinin belkili kusurlu bildirimleri ve kusurlu poliçe numaraları sebebiyle hasar kaydı tutarının plaka sorgulamalarında ortaya çıkmadığını anlattı.

Tüketicilerin bu kabil durumlarda hangi yapacakları konusuna değinen Fazilet, “Böyle bir durumda dil satın almayı düşünen tüketiciler, satın almayı düşündükleri aracın şasi numarası üzerinden sorgulama yapmalı.” ifadesini kullandı.

Share: