Türkiye’nin en balaban fındık ağaçlarından biri Giresun’da

Türkiye’nin yeryüzü şişman fındık ağaçlarından biri Giresun’dahi

Abide Ağaç olmaya namzet fındık ağacı, fındık yetiştirilmeyen ilçeden çıktı

GİRESUN – Türkiye’nin bildirme şişman fındık ağaçlarından biri Giresun’da fındık tarımı yapılmayan ilçelerinden birisi olan Çamoluk’ta bulundu. İlçenin Ozan köyünde 30 metre boyundaki doğal fındık ağacının ‘Abide Dikme’ kapsamında korumaya alınması istendi.

Dünyanın bildirme nitelikli fındığının üretildiği Giresun’üstelik fındık tarımı yapılmayan ilçelerden birisi olan Çamoluk ilçesi Âşık köyündeki fındık ağacının Türkiye’nin yer şişman “Abide Ağacı” olma özelliğini taşıyabileceği belirtildi.

Arazisinde mevcut fındık ağacının Türkiye’nin genişlik balaban fındık ağacı olduğunu ati süren Esas Altun, “Evimizin derhâl yanı başındaki bahçesinde kim aracılığıyla dikildiği ya bile elbet yetiştiği tanınmayan fındık ağacı, tamamen tabii, gelişigüzel ilaçlama, gübreleme kadar bakım yapılmadan kendi başına yaşamını sürdürüyor. Babamdan dedemden beri bildiğimiz ve dedemin babasından kaldığı söylenen tıpkı fındık ağacı. Her yıl fındığını topluyoruz, fakat bire bir yıl çokça oluyor, aynı sene az oluyor. Çocukluğumda ağacına çıkarak sallayarak topluyorduk amma demin yere döküleni toplayabiliyoruz. Topladığımız fındığı satmıyoruz, çerezlik kendisine kullanıyoruz. Fındık ağacını alçalma yazar, incelemeye gelenler oluyor, şaşırıyorlar” dedi.

Abide Ongun amacıyla emek başlatılacak

Fındık ağacının ‘Anıt Dikme’ kendisine tescillenmesi için gerekli çalışmaları başlatacaklarını tamlayan Çamoluk Tarım Odası Başkanı Büyük Tatar ise “İlimizin, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde fındık tarımı yapılmamaktadır. Buna karşın çok seyrek kâh bölgelerde fındık ağaçları bulunmaktadır. Fakat Çamoluk ilçemizin Saz Şairi köyündeki bu fındık ağacının açık yaşı bilinmemekle gelişigüzel Türkiye’deki sunma iri fındık ağaçlarından birisine ehil olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu fındık ağacının aynı değer olduğunu, korunması gerektiğini düşünüyoruz. Henüz ilk yetkililer bu fındık ağacıyla ilgilendiren ayrımsız mesai yaptı. Tek gövdeli oluşu, bu fındık ağacının anıt dikme olma özelliğini henüz de artırıyor. Bu doğal fındık ağacının siper altına alınması amacıyla Anıtlar Efdal Kurulu’na bildirimde bulunacağız” diyerek konuştu.

Share: