Türkiye’den İngiltere’ye ‘sığınmacı’ yanıtı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, İngiltere Dışişleri Bakanı Truss’ın, İngiltere’nin Ruanda ile yaptığı mülteci anlaşmasının benzeri benzerini Türkiye ile de yapmayı rica edeceği yönündeki haberlere ait “Cemi ülkeleri, kafile konusunda uluslararası yükümlülüklerini adına getirmeye ve kıymet rehavet üstlenmeye davet ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Sözcü Tanju Bilgiç, İngiltere Dışişleri Bakanı Truss’a atfen İngiltere basınında Türkiye’ye ilişik yer alan iddialar hakkındaki soruya bağlanmış karşılık verdi.

İngiliz basınında, Truss’ın başvekil olması halinde Ruanda’yla yapılan dehalet alanındaki iş birliği anlaşmasının bir benzerinin Türkiye ile de yapılmasını murat edeceği yönünde istihbarat meydan aldığını tamlayan Bilgiç, “Sayın Truss’a atfen basında saha düz bu iddiaların tıraşçı olmasını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sekiz yıldır dünyada yer fazla mülteciye sülale sahipliği eden Türkiye’nin üçüncü ülkelerin talebi konusunda henüz aşkın denge alması, bunun birlikte ötesinde iltica hakkı konusundaki uluslararası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içre saha almasının söz konusu olmadığını tamlayan Bilgiç şunları kaydetti:

“Türkiye her ülkenin sığınmacı kampı veya eksen muhafızı kaçınan, üçüncü ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini tek şekilde devralmayacaktır. Kaldı kim, bu tutumumuzu, geçtiğimiz sene Afgan sığınmacılar konusunda çıkan analog haberlerin peşi sıra da kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu çerçevede, tekmil ülkeleri, göç üzerine uluslararası yükümlülüklerini namına getirmeye ve denk ağırlık üstlenmeye nida ediyoruz.”

Share: