Türkiye Ortadoğu Ticaret Fuarı, eylülde Kastamonu’da yapılacak

Kastamonu, 21-24 Eylül ortada Türkiye Ortadoğu Tecim Fuarı’na (TRADEF) karı sahipliği yapacak.

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, fuarın tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’dahi mecbur sayıda yapılan tıpkı fuarın Kastamonu’birlikte ilk kez düzenlenecek olmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Kastamonu’nun turizm anlamında herkesin zevkine hitap eden tıpkı yapısı olduğunu anlatan Vidinlioğlu, şunları kaydetti:

“Turizmin anlaşılan birleşenleri var. Kimi denizi kimisi şita turizmini birtakımı huy turizmini kimi tarihi kimi gastronomi turizmini tercih ediyor. Kastamonu herkese yanıt verebilen bire bir mülk. Hakeza bire bir dokuyu Türkiye’nin çok birkaç durumunda bulabilirsiniz. Bunları nasıl amma muhakkak artıya çevirip duyurabilmemiz haddinden fazla büyük. Dolayısıyla şehirlerin tanıtımı çok büyük. Bunlar üstelik bu dalan fuarlarla oluyor. Biz bugüne büyüklüğünde bunlara destek verdik. Ben bu konuda tek fırsatı kaçırmadım. Benzer az çok şehri tanıtmaya mücahede ettim.”

Kastamonu’nun bozulmayan tıpkısı yapısı olduğunun altını çizen Vidinlioğlu, “Kastamonu nüfusunun 4-5 gâvur İstanbul’de yaşıyor. Bu kadar göçten belde site büyümemiş ama tıpkısı taraftan bile kent akman. Bu minval yerlerin imdi restore edilmesiyle zihniyetteki değişiklerle buraları iyice işletebilirsek Kastamonu turizmde patlama fail illerin başında ati.” diye niteleyerek konuştu.

– “Fuar, Kastamonu için çokça yüce”

Arsıulusal Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Başkanı Nevaf Kılıç ise, derneğin Afganistan, Özbekistan, Finlandiya, İsveç, Moldova, Romanya, Irak ve Türkiye’nin cesim şehirlerinde şubeleri olduğunu söyledi.

Irak’ın uzmanlık alanları olduğunu tamlayan Kılıç, şöyle devam etti:

“110 sene geçmiş aynı imparatorluğun parçalarıydık. 2013 yılına kadar müteahhitlerimiz yılda 5 bilyon dolarlık projeler alıyorlardı. Taşınmazlar satışında Irak esasen birinci sırada. Bugüne büyüklüğünde Türkiye-Irak ticaretine yönelik 5 şahika gerçekleştirdik. 6’ncısını birlikte fuarla senkronik kendisine Kastamonu’birlikte yapmayı planlıyoruz. Irak ile ilişkilerimiz haddinden fazla ferah. Fuar, Kastamonu için çokça mefret. Anadolu’nun şehirlerinde yapılması haddinden fazla anlamlı. Irak’ın Türkmeneli şehri Kerkük’ü, Kastamonu ile kardeş kent yazmak amacıyla icraat fayrap etmek istiyoruz. 6. Türkiye-Irak Envestisman ve Tecim Zirvesi’ni Kastamonu’de yapmak istiyoruz.”

İstamonu Iletişim Araçları ve Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Karadeniz da 5 ayda fuardaki stantların yüzdelik 80’ini doldurduklarını söyledi.

Kastamonu’nun ilk kez lehçe aynı fuara ocak sahipliği yapacağını dile getiren Karadeniz, “Katışık Ticaret Fuarı anlamında ilk defa nahiye süresince haddinden fazla muhteşem benzeri organizasyona eş sahipliği yapacak. Şu anda 55 murahhas firma var. Bu 55 firmanın ortamında 9’u Türkiye’nin önceki 500’ünde kayran alan firmalar. Esasen Türkiye’nin yazılım devi anlamında evvel 3’ünde ve ilk 20’sinde saha kayran firmalar var. Bu fuarcılık kültürünü bu şehre dokundurmak, daha öteye dayanmak üzere bir öğün katettik.” diyerek konuştu.

Türkiye Ortadoğu Tecim Fuarı, 21-24 Ilkgüz arasında düzenlenecek.

Share: