Türkiye kışa hazırlanıyor: Kullanılmamış tedbirler masada

Bakan Nebati başkanlığındaki Değer İstikrar Komitesi, enerji genişlik güvenliğine ilişik tedbirleri ele aldı. Gaz depolama kapasitesi genişletilecek. Sıvılaştırılmış doğal gaz alımı artacak. Kamuda ve özelde tasarruf motivasyon edilecek.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘nin başkanlığında eski geceleyin yapılan Değer İstikrarı Komitesi toplantısında erke arz güvenliğine ilişkin alınacak tedbirler üstelik masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre bu kapsamda Türkiye, küresel enerji darboğazından etkilenmemek üzere gösterişli tıpkı himmet başlatacak. Üç ayaklı sürdürülecek bu çalışmanın ilki Türkiye’deki tüketim alışkanlıklarının erke tasarrufuna yönlendirilmesi ve kamuda erke tasarrufu tedbirlerinin güncellenmesi olacak. Ayrımsız başka tedbir yerine doğalgaz ambarlama alanlarındaki kapasitenin artırılmasının devreye sokulması, son etap ise sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımına de ağırlık verilmesi olacak.

YENİ LNG ZAMAN GELİYOR

Sodyum Klorür Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinde mevcut olan 1,2 milyar metreküplük kapasitenin, tevsi çalışmalarıyla 2023’te 5,4 bilyon metreküpe çıkması öngörülüyor. Ayrıca kullanılmamış keşfedilen depolama mağaralarıyla Sodyum Klorür Gölü’ndeki kapasitenin tafsilatlı vadede 15 bilyon metreküpe çıkarılması bekleniyor. Silivri Kayran Altı Doğalgaz Depolama Tesisinin depolama kapasitesini 3,2 bilyon metreküpten 4,6 milyar metreküpe çıkaracak projenin birlikte bu yıl bitmesi hedefleniyor. Mavera yandan LNG alımına bile ağırlık verilmesi planlanırken, Cezayir’in Arzew Limanı’ndan yola sâdır ve Türkiye’ye kullanılmamış LNG getiren ‘Tessala’ ünlü geminin üstelik bugün (22 Temmuz) Türkiye’de olması bekleniyor. Bütün 171 bin 800 metreküp kapasiteli geminin taşıdığı LNG, Aliağa Terminalinde depolanacak. Türkiye’nin, İstanbul’de yıllık 5,9 milyon ton kapasiteli Marmara Ereğlisi

LNG Terminali ve İzmir’dahi yıllık 4,4 milyon titrem kapasiteli EgeGaz LNG Terminali koyulmak amacıyla karada kurulu iki LNG terminali bulunuyor. Ayrıca yine İzmir’da hususi sektöre ilgilendiren bir yüzer LNG ambarlama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) kullanılırken, İkinci FSRU Ertuğrul Gazi dahi Hatay Dörtyol’de çalışıyor.

C. Fırat Aydoğmuş

Share: