Türkiye Barolar Birliği’nden asgari ecir ve CMK talebi

TBB, “Avukata yönelik hovarda boğuşmak için TBB’nin berrak ve konkre önerilerinin hayata geçirilmesi zorunludur. TBB’nin Doğruluk Bakanlığı ile yürüteceği görüşmelerde, Avukatlık Minimum Ecir Tarifesi, avukatların bugüne kadar şişkinlik karşısında yaşadıkları kayıpları telafi edecek, CMK Ücret Tarifesi ise mesleğin onuruyla bağdaşacak şekilde artırılmalıdır.” açıklaması yaptı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetimi ve Baro Başkanları, Avukatlık Minimal Sevap ve CMK Tarifeleri’nin belirlenmesi ve avukata müteveccih şiddetin durdurulmasına ilgili açıklama yayınladı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“TBB Yönetimi ve Baro Başkanları yerine;

4 Haziran 2022 günlü Türkiye Barolar Birliği Altı Aylık Dönem I. Kıymetlendirme Toplantısı Akıbet Deklarasyonu’nda ‘içinde bulunduğumuz şerait görmezden gelinmeye bitmeme edilirse, entrika yetkimizden aldığımız haklara dayanarak aşamalı gösteri planlarını bilcümle alay malay hayata geçirme kararlılığı’ şeklinde anlatım olunan irademizin arkasındayız.

Avukatların güdük, orta ve etraflı vadeli sorunları çerçevesinde, bodur vadede çözülmesi gereken sorunların başında Avukatlık Minimum Ücret ve CMK tarifeleri ile avukata yönelik gayret başlıklarının ön plana çıktığı üzerine düşünüm birliği içerisindeyiz.

5 Temmuz 2022 tarihinde TBB ve Baro Başkanları ile Doğruluk Bakanlığı beyninde yapılan görüşmede ortaya çıkan, tarifelerin Eylül kocaoğlan başında yayınlanması üzere kuma iş yapılması yönündeki iradeyi olması gereken aynı yöntem yerine büyük görüyoruz.

TBB’nin 8 Orak Ayı 2022 tarihinde Hak Bakanlığına gönderdiği, avukatlara yönelik şiddetin önlenmesine ilgilendiren alınması gereken müstacel tedbirleri içeren yazının gereklerinin ivedilikle adına getirilmesinin, sorunun çözümünde faal bire bir adım olacağı inancındayız.

Bu kapsamda;

TBB’nin Hak Bakanlığı ile yürüteceği görüşmelerde, Avukatlık Minimum Ecir Tarifesi, avukatların bugüne kadar enflasyon karşısında yaşadıkları kayıpları telafi edecek, CMK Ücret Tarifesi ise mesleğin onuruyla bağdaşacak şekilde artırılmalıdır.

Avukata müteveccih çabuk uğraşmak için TBB’nin açık ve somut önerilerinin hayata geçirilmesi zorunludur.

TBB’nin Adalet Bakanlığı ile yürüteceği görüşmeler Barolar vasıtasıyla titizce takip edilecek ve Baroların, sürecin herhangi bir aşamasının içerisinde olması sağlanacaktır.

Bu sorunların mesleğin onuruna reva şekilde çözülmesi TBB’nin ve Baroların önceliği ve olmazsa olmazıdır. Konkre sonuçların elde edilemeyeceğinin anlaşılması halinde; derinti ve gösteri hakkınının kullanımı ile CMK hizmetinin durdurulması de karışma koyulmak amacıyla demokratik doğruluk kontrol özgürlüğünün tam gerekleri kararlılıkla namına getirilecektir.

Toplantıda alternatif kendisine ele alınan aşamalı gösteri planları, Türkiye Barolar Birliği eliyle referans kararı şeklinde barolarla paylaşılacaktır.”

Share: