Turizm’de Cumhuriyet tarihinin rekoru geliyor

Türk turizmi yoğun tanıtım ve iş çeşitliliği yardımıyla krizde rakiplerine fark atıyor. Bakan Ersoy, bu yılki hedefi 47 milyon seyyah, 37 milyar $ gelire çıkardı. Ayrıca önümüzdeki günlerde bu rakamlar baştan yukarı düzeltilmiş edilecek. Böylece gelirde Cumhuriyet Altını tarihi rekoru kırılacak

Önceki İngiliz devir operatörü Thomas Cook’un batışı. Arkasından pandemi. En Üst de Karadeniz’deki patırtı. Türkiye turizmi arka arkaya mevrut krizlerden çabuk çıkmayı başardı. Bittabi, bu öyle tesadüfen olmadı. Sektörü bildirme gani alim turizmcilerden Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un göreve gelmesiyle, onun önderliğinde istekli benzeri grup geçmiş Türkiye’nin tanıtım stratejisini A’dan Z’ye dizayn etti. Türkiye’yi yurtdışında öncelemek üzere kamu-özel sektör işbirliğiyle bağımsız benzeri ajans kuruldu. Klasik olacak amma ‘yumurtalar aynı sepete’ konulmadı. Ilişki çeşitliliği sağlandı. THY’nin uçtuğu gelişigüzel destinasyon potansiyel veriş akseptans edildi. Türk turizmi bahir-kum-güneşe indirgenmedi. 81 mülk amacıyla stratejiler oluşturularak, ülkenin değişik renkleri tanıtıldı.

Evet evet son?

Geçmiş 2019’dahi kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı’nda (TGA) Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la tıpkısı kadro basın mensubuyla tıpkı araya geldik. Ersoy’un anlattıkları bunca sıkıntıya karşın devlet ekonomisi için sunma koca dirimsel kalemlerden biri olan turizm açısından imge vericiydi.

2019’U GEÇECEĞİZ

Icra Vekili Ersoy, “Bu yıl 42 milyon seyyar, 35 milyar dolar gelir hedeflemiştik. Bunu revize ediyoruz. Yıl sonunda 47 milyon gezici, 37 bilyon dolar gelir hedefine ulaşacağımızı düşünüyoruz. Hatta artı ayrımsız düzeltme henüz cins. Bu dirimlik rakamı euro-dolar paritesindeki yüzdelik 20 kontra etkiye karşın olacak. Paritedeki ağırbaşlılık olmasa bildirme birkaç yüzdelik 10 elan fazla sağlık olurdu. Bu yıl gelirde Türkiye Cumhuriyeti rekoru kırılacak. 2019’dahi turizm gelirinde 34.5 bilyon dolarla rekor kırılmıştı, bu yıl 2019’u geçeceğiz. Amma 2023’birlikte bizim çıktı 100 milyon turisti geçmemiz gerekiyor” diyor. Bakanlığın, 2022 sonu birey başı ortalama dirimsel tahmini 788 dolar. Emanet başı ortalama gecelik masraf tahmini ise 81.2 dolar. Bu miktar güzeşte yıl 65.9 dolardı. 2028’dahi emanet başı ortalama sağlık hedefi ise 1000 dolar…

REZERVASYONLAR NASIL?

Ersoy, haziran bakımından gezgin sayısında, 19 milyonun geçileceğini, temmuz verilerinde rekor kırılacağını, ağustos rezervasyon verilerinin dahi çok ferah olduğunu söylüyor. “2023 rezervasyonları dahi gür başladı” diyen Ersoy, bu yıl İngiltere’den mevrut seyyar sayısının 3.5 milyon, Almanya’dan üstelik 6 milyonu bulacağını anlatıyor.

İSTANBUL’A 40 YILIN SUNMA TEHLIKELI TANITIMI

Ersoy’un verdiği bilgiye bakarak, TGA’nın geçen sene tanıtım bütçesi 110 milyon dolardı, 2022’dahi 140 milyon dolar. Bu bütçeyle ne yapılmış? 2021’bile 190 reklam filmiyle, 23 mutluluk millî televizyonlarında efdal anlayışsız dönüş düçar. Dijitalde 97 ülkede 14.2 milyar vizyon gerçekleşmiş. Basılı yayınlarda ise 9 ülkede 32 mecrada Türkiye yer almış. Sene böylece 200 ülkede lansman gerçekleşecek. 300 parça film gösterimi olacak. Matbu yatak sayısı 17 mevki, 65 mecraya ulaşacak. Dijitalde ise 21.6 bilyon vizyon. Hassaten global veri kanallarında de tanıtım başlayacak. Bunun dışında aktiflik ve ağırlamalar da yapılıyor. 75 ülkeden 3.146 hayat geldi. 49 kent gezdi. 191 etkinlik yapıldı. Bunların 1.644 tanesi basın ve influcer. Sene sonunda 85 ülkeden 7 bin gönül ağırlanmış olacak. 81 şehri gezecekler. Go Türkiye’da 10 dilde tanıtım yapılıyor. Vekil Ersoy, “İstanbul’a serencam 40 yılın yeryüzü yoğun tanıtımını yapıyoruz” diyor.

ŞİMDİ DE GREEN SERTİFİKA GELİYOR

Pandemide tam dünyada hıfzıssıhha konusu dolay plana çıktığında, Türkiye ‘Safe Tourism’ sakıncasız turizm sertifikasıyla rakiplerine denk oldu. 12 bin 116 yapı ve dil şehadetname aldı. Demincek da Paris İklim Anlaşması çerçevesinde kullanılmamış aynı şehadetname gelecek. Green Tourism sertifikası. Bakan Ersoy, 2023, 2025 ve 2023’da üç aşamalı adına uyumlanacak kriterler belirlediklerini söylüyor. Şimdiden Akdeniz çanağında denetimler yapılıyor. Sınıfı geçen tesisler serian ‘yeşil’ sertifikası alacak.

AJANSLA RAKİPLERE FARK ATTI

Ajansın tanıtım faaliyetleri zahir ölçümleniyor? Nazır Ersoy, bir çizge paylaştı. 2019 önceki 4 ay ile 2022’nin bire bir döneminin kıyaslanması. Türkiye, pandemi ve Karadeniz’deki krizlere karşın gezmen sayısı ve gelirde 2022’nin geçmiş 4 ayında Avrupa’daki rakiplere göre henüz bir iki kayıp yaşamış. İspanya gezmen sayısında yüzdelik 26, İtalya 30, Yunanistan 27 kayıpta. Türkiye nakıs yüzdelik 13’te. Hatta gelirde rakip ülkeler 2019’a bakarak gerilerken, Türkiye yüzde 14 artırmış durumda.

SISTEM PAYANDA PARASINI ÖDÜYOR

Pandemi dünyadaki nekahet ortamı, havalimanlarında yaşanan grevler, Karadeniz’deki çatışmaya karşın turizmdehedeflenen rakamın dahi üzerine çıkılması hasbelkader olmadı. Nazır Ersoy göreve geldiğinde 2019’dahi TGA’yı kurdu. hür teşebbüs ile mehabet gelişigüzel halk ele verip, tanıtım atağına kalktı. Esasta İtalya’dahi 100, Almanya’dahi 71, İngiltere’da 50, ABD’da 38, Dubai’da 22 yıldır bu tür ajanslar var. Türkiye bu konuda geç üstelik kalmıştı. Ajansın 15 nefis yönetim kurulu, 5 yabanlık yürütme kurulu var. Bir bile 8 nefis Istişare Heyeti. Yönetime girecek temsilciler seçimle geliyor. Yönetimdeki külah sayıları ise ajansa sunulan yardım payına bakarak belirleniyor. Yani bütün hamil parasını ödüyor. 15 umumi heyet üyesinin 3 tanesi devletten. Demincek bu yapıda değişikliğe gidilecek. Bakan Ersoy, “Eskimemiş ayrımsız yasalı düzenleme hazırladık. 15 olan yönetim kurulu unsur sayısı 16’ya çıkarılacak. 1 devam bakanlık koltuğu çıkma. Yiyecek-içmece sektöründen benzeri ajan üstelik yönetime girecek. Vekâlet belgeli plajlar var. Onlardan üstelik üye olacak. Afiyet Bakanlığı’yla sağlık turizminden düzen amacıyla görüşüyoruz ” diyor. Şu anda ajansın gelirlerinin genişlik balaban bölümü konaklama tesisleri (% 62) ve devletten (%19) geliyor. Icra Vekili Ersoy, önümüzdeki dönemde devletin katkısının da azalacağını, kurulan sistemin yalnız başına sağlık yaratacağını belirtiyor.

HİÇBİR BAHANEYİ KABUL ETMİYORUZ

Türkiye’nin jeopolitik konumu gereği mütenevvi krizlerle zaman dahi ferda de uğraşabileceğini hatırlatan Ersoy, şöyle diyor: “Bu krizler bir zamanlar bile vardı, günümüzde da var, maalesef gelecekte dahi olacak. Akse içre, sizin sektörünüzü krize alın bağışıklı kuzuluk getirmeniz gerekiyor. Bunu yaptık. Ne Türkiye sakat Türkiye, ne kesim bozuk büro, hangi da nezaret çarkıt vekillik. Çıktı tığ hiçbir bahaneye sığınmıyoruz. Krizlerle uğraş edecek alt yapımızı oluşturduk, sektörümüz de buna uyarlanmış oldu.”

Dilek GÜNGÖR

Share: