TSK’dan Başika kampına kuvvet takviyesi

Türk yetişek birliğinin peşmerge güçlerini eğittiği Beşika komando ve tank takviyesiyle tabura dönüştürüldü. Anti yıldırı uzmanları IŞİD’e 10 kilometre uzaklıkta terbiye veriyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının geçmiş geceleyin Musul’a girdiği haberleriyle galeyan yaratan gelişmeye illet olan 25 tankla çeri sevkiyatının peşmergenin eğitimi üzere bölgede bulunan ve Beşika’ya kaydırılan Türk birliğine sağlamlaştırma ve görev değişimi amacıyla için yapıldığı ortaya çıktı. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi hakimiyetindeki Başika ilçesindeki Türk terbiye birliğinin peşmerge güçlerini eğittiği dinlenme kampı, komando er ve tank takviyesiyle kol seviyesine dönüştürüldü.

3 binden çok er

Türk subayları, Şimal Irak’ta 4 ayrı bölgede 2 bin 500’ün üstünde peşmerge ile bin 100 dolayında Zenci askere eğitim bilimi verdi. ABD’nin eğittiği leşker sayısının ise bin 500 dolayında olduğu belirtiliyor.

Türk subaylarının eğitimi zımnında domestik güçler IŞİD’e cebin özellikle meskun mekanlarda kalburüstü olmaya başladı. Sincar’ın kurtarılması sırasında peşmergenin aldığı eğitimin önemi anlaşıldı.

IŞİD’e 10 kilometre

Türkiye ile Barzani ortada sabık ay varılan antant çerçevesinde Eğit-Donat’ın ağırlığı Başika’daki kampa kaydırıldı. Kampın ve bölgedeki Türk askerinin benzeri saldırıya uğraması ihtimaline cebin üstelik 20 katad MT 60 tipi tank görevlendirildi. Tekirdağ Mekanize Tugayı’ndan gönderilen tankların Silopi üzerinden Irak’a geçirildi.

Kampın, IŞİD’in bilge olduğu bölgeye tahminî 10 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi. Lojistik ve değişik askeri değerlendirmelere koşut adına kamptaki tank ve kuvvet sayısının henüz bile artırılabileceği belirtiliyor.

Türk subayların Başika’dahi eğiteceği peşmerge güçlerinin Musul’a yönelik beklenen tıpkısı operasyonda mefret görevler üslenmesinin planlandığı da dile getiriliyor.

Davutoğlu görüşme etmişti

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmayan, Yıldız Irak’a yaptığı ziyaretler sırasında TSK vasıtasıyla Peşmergeye verilen eğitimleri durumunda ahzetmek amacıyla eğitim bilimi merkezlerinde incelemelerde bulunmuşlardı. Askeri yetkililer, “TSK mensupları Irak kuzeyinde görev aldıkları seçme yerde ve değme zaman şişman bire bir feragat ve sıkı düzen anlayışı içerisinde varlık göstermeye, destek sağlamaya bitmeme etmekte kararlıdır” ifadesini kullandı.

Barzani çokça mutlu

IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKYB Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Paha, Türkiye yoluyla verilen eğitimler için şükranlık duyduklarını dile getirdi. Peşmerge Bakanlığı Harekattan Mesul Yardımcısı Tümgeneral karaman Eksiksizlik Ömer ve Yetişek Suret Komutanları; Özel Kuvvetler eliyle kendilerine verilen birinci sınıf eğitimlerden ve yetişek veren personelden haddinden fazla kıvançlı olduklarını Türk makamlarına aktardı. Peşmerge komutanları eğitim bilimi alanların günahsız yiğitlik kazandığını; yegâne sıkıntılarının, gayrı ülkelerden yetişek algı olan peşmergelerin ısrarla Türk komutanlardan eğitim bilimi alma yönündeki taleplerinden kaynaklandığını rapor etti.

Eğitim Bilimi zayiatı düşürdü

Korgeneral Karaman Kemal Ömer, Türk askerlerince verilen eğitimin 12 Teşrinisani 2015’da başlayan Sincar’ın IŞİD’den kurtarılması operasyonları esnasında çokça balaban ulama sağladığını anlatım etti. Ömer, hele aldıkları kent içi sokak çatışmaları eğitimi yardımıyla Sincar’ın kurtarılması sırasında elan bir iki kayıplar verdiklerini ve bu eğitimi düzlük peşmerge birliklerinin operasyonun başarısında belirleyici lüks oynadıklarını, ilerleyici dönemlerde Türk komutanların kendilerine terbiye vermeye devam etmesini arzu ettiklerini da açıkladı.

KAPAT X

Bir Tane atımda vurdu

Eğitimi bütünler dal düzey ilişki komutanı de şunları söyledi: “Türk komutanlardan aldığımız tanksavar eğitimi yardımıyla, zat birliğimdeki bir peşmerge, DEAŞ unsurlarına ait aracı biricik atımla vurdu. Bu nedenle hem benim tarafımdan hem de dizili komutanları eliyle ölçüm edildi ve ödüllendirildi. Namına eğitimini nerede aldığını sorduğumda birlikte ‘Tabii ki Türkler eliyle eğitildim’ dedi.”

İşte sunulan eğitimler

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 1990’lı yıllarda PKK ile mücadelede Barzani ve Talabani’ye sadık yerel silahlı güçlere faal destek sağlamıştı. TSK, aynı yıldır Kuzey Irak’ta 4 ayrı bölgede peşmerge güçlerini, yıldırı örgütü IŞİD ile savaşım üstüne eğitiyor. Eğitimin temel unsurlarını meskün mahallerde ameliyat, halk yapımı Patlayıcı (EYP) ve EYP ile savaşım, tanksavar, çetin makineli, havan topu, topçuluk, doğacak gözcülük ve sıhhi imdat oluşturuyor. Eğitimler sürerken, peşmergeye gereç, teçhizat ve hizmet desteği da sağlanıyor.

Share: