TSK, DEAŞ’a göz açtırmıyor!

01 Ocak 2015 tarihinden bugüne büyüklüğünde sınırlardan yasadışı geçiş teşebbüsünde bulunurken ecnebi tabiiyetli 913 DEAŞ Terör Örgütü üyesi yakalandı.

Düzenlilik birimlerinden alınan bilgilere bakarak, Kara hudutları ve Uyanık tartı bölgelerinde alınan faal tedbirler sonucunda, DEAŞ Yıldırı Örgütü mensubu teröristlerden yakalananların sayısında şanlı ölçüde artım gözlendi.

Bu kapsamda yapılan incelemede; 01 Sülale 2015 tarihinden bugüne kadar sınırlardan yasadışı intikal teşebbüsünde bulunurken ecnebi tabiiyetli 913 DEAŞ Terör Örgütü üyesi yakalandı.

Yakalananların sayısı yılın önce şeş aylık dönemine bakarak (Familya-Mayıs, 349) ikinci dönemde (Haziran-Ara, 564) yüzdelik 61 oranında artarken sınırlara mail bölgelerdeki DEAŞ Terör Örgütü’ne müteveccih gelgel ve kara saldırıları sonucunda Son Teşrin-Çatlak aylarında yakalanan terörist sayısı 108’e ulaştı.

KİLİS ELBEYLİ’DE YOĞUNLAŞIYOR

Yakalanan DEAŞ Yıldırı Örgütü üyelerinin 478’inin Türkiye’ye, 435 kadarının ise Suriye’ye geçmeye çalıştığı, yakalamaların Kilis Elbeyli bölgesinde yoğunlaştığı tayin edildi.

Yakalanan DEAŞ Yıldırı Örgütü mensuplarının zırh, teçhizat ve kullandıkları sembollerden arındırılmış olduğu, geçiş teşebbüslerinde üzerlerinden özellikle servet, geveze yeleği, cep telefonu ve elektronik beyin kabil malzemelerin çıktığı tespit edildi.

Yakalanan şahısların ifadelerinde, Suriye’ye geçmeye çalışanların, yakınlarını bulmak üzere gayrikanuni geçiş teşebbüsünde bulunduklarını belirttikleri kaydedildi.

BOMBA EĞİTİMİ ALIYORLAR

Türkiye’ye girmeye çalışanların benzeri kısmının DEAŞ baskısından kaçtıkları, tıpkı kısmının ise Suriye’de DEAŞ Yıldırı Örgütü kamplarında bomba eğitimi aldıkları ve Türkiye’de eylem fora etmek amacıyla geçiş yaptıkları belirlendi.

Ensiz ortamında ve hat hattında; alınan tedbirlerin, eksen hattında keşif ve erkete vasıtalarının sayılarının ve etkinliğinin arttığı, tahril hattına düz yazı edilen beton duvar, lif engeli ve hendeklerin geçişleri zorlaştırdığı, akşam ve gündüz sınırın mahsus benzeri kesimine kadar araçla de yaklaşamadıkları tayin edildi.

Çizi hattında devriye ve kontrollerin sıkılaştırılması zımnında daha evvel geçiş amaçlı kullandıkları bölgelere gidemedikleri anlaşılırken önceden intikal yapılabileceğini bildikleri yerlerden geçmeye müteharrik birçok DEAŞ mensubunun huduttan açılan üzücü sonucu yaralandığı, bire bir kısmının Suriye tarafında öldüğü belirlendi.

Alelhusus koca teşekkül üyelerinin geçişinin anında derhâl bulunmayan denecek kadar azaldığı, geçişe teşebbüs fail bir iki sayıdaki DEAŞ unsurunun karı ve çocuklardan oluştuğu tayin edildi.

DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNİN HUDUTTAN GEÇİŞİ EĞLENME NOKTASINA GELDİ

DEAŞ Yıldırı Örgütü üyelerinin huduttan geçişlerinin neredeyse eğlenme noktasına geldiği net kendisine gözlenlendiği vurgulandı.

KAPAT X

DEAŞ Terör Örgütü mensuplarının Türkiye sınırına yönelik intikal teşebbüslerinin azalmasında; hudutlarda alınan itimat tedbirleri, fiziki güvenlik sistemlerindeki iyileştirmeler, son birlikleri ve jandarma unsurlarıyla diğer makamlar arasındaki koordinasyonun artmasının az çok canlı olduğunun değerlendirildiği kaydedildi.

Share: