Togg ne devir yola çıkacak?

Türkiye’nin Otomobili Aşama Grubu (Togg), Türkiye’nin önsezi projelerinden olan otomobili yılın son çeyreğinde banttan indirmeye hazırlanıyor.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, evcil araba Togg’a dair akıbet durumu TRT ortak yayınında paylaştı.

Yılın son çeyreğinde evvel seri istihsal araçların banttan indirileceği müjdesini veren Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti;

Istihsal süreci TOGG’un devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde çıkartıp, ondan sonra da keyfini baş başa fark etmek. Bursa Gemlik’te düzlük matlup üretimevi inşaatı çalışmaları temmuz 2020’dahi başlamıştı. Şu anda boya ve gövde tesisiyle 1,6 kilometrelik test pisti tamamlandı.

Kurgu tesisinin yüzdelik 98’i tamamlandı. Gemlik’te 250 robot parçalı denemelerin ardından deneyim üretimi amacıyla amade kuzuluk gelmeye başladı. Avrupa’nın en bozulmamış boyahane tesisinde kimyevi dolum aşamasına geçildi. Kurgu tesisinde ise takım kurulumu tamamlanarak devreye alma çalışmaları de beraber başladı. Tesisler bu yılın sonuç çeyreğinde dizi film üretime hazır hale ati. Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle evvel seri istihsal araçlar, bu yılın serencam çeyreğinde inşallah banttan inecek.”

“ÖTV oranını yüzdelik 10’a düşürdük”

Türkiye’da, otomobilin bataryasının üretiminin yapılacağını ifade fail Erdoğan, şu anda çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, “Motosiklet gücü 160 kilovatı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller üzere daha önceki yüzdelik 60 kendisine geçerli elektrikli araçların Hususi Tüketim Vergisini yüzde 10’lara büyüklüğünde düşürdük.” dedi.

Togg, 30 dakikanın altında acul yükleme ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak

Segmentinin en teferruatlı dingil mesafesine erbap çırılçıplak elektrikli otomobil, tasarımının yanında ustalık özellikleriyle da öne çıkıyor.

Buna göre, Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında çabuk şarj ile yüzdelik 80 doluluğa ulaşacak. Çırılçıplak elektrikli parçalı ortam ile “300+” ve “500+” kilometre yordam opsiyonlarına cemaat olacak otomobil, merkeze sonsuz sınırlı olacak ve güncellemeleri alarga 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Gelişmiş batarya idare ve faal termal hile sistemlerinin sağladığı tafsilatlı ömürlü pil paketine ehil olan otomobil, 200 beygir yavaş ile 7,6 saniye, 400 atlama beygiri okkalı ile üstelik 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Euro NCAP 5 nasip seviyesine ahenktar, platforma bütünleşmiş edilmiş pil ile faziletli çarpışma dayanımı ve yüzde 30 elan aşkın burulma direncine ehil olacak.

Tedarikçilerin hacısı hocası seçildi

Dünyadaki 10 küresel şirketle teşrikimesai ika konusunda gizlilik anlaşması yapılırken, Togg’un önceki ara bulucu için tedarikçilerin bütünü seçildi.

KAPAT X

Bunların yüzde 75’i Türkiye’den, yüzdelik 25’i ise Avrupa ve Asya’dan ayrımlı şirketlerden oluşuyor.

ÖTV tahrif yetkisi Cumhurbaşkanında

Share: