Togg, Gemlik tesisinde tecrübe üretimi hazırlıklarına başladı

Temeli 18 Orak Ayı 2020 tarihinde atılan Togg Gemlik tesisinde planlar doğrultusunda iki yılda sınama üretimi hazırlıkları başladı.

Togg’dan yapılan açıklamaya bakarak, Togg’un “Yeniliğe Gezi” hedefinin çekirdeği olan anadan doğma sürdürülebilir Gemlik tesisinde, inşaatın başlamasından bu yana geçen 2 yılda planlar doğrultusunda tecrübe üretimi amacıyla izansız sayım başladı.

Eğin, boya ve anahtar istasyonlarındaki parçalı provaların liyakatli benzeri biçimde gerçekleştirildiği tesiste, tecrübe üretimi hazırlıkları sürüyor. 5 gr/m2’den birkaç “uçucu örgensel bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasalı sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’dahi 1’i tıpkısı değerle Avrupa’nın bildirme temizi olan boyahanede, önce C-SUV gövdesinin boyası atıldı ve ayrımsız gövdenin çıngı montajı, anahtar tesisinde başarıyla tamamlandı.

AR-GE Merkezi, Stil Tasarım Merkezi, Ilk Örnek Geliştirme ve Sınav Merkezi, Strateji ve Hile Merkezi ile Kullanıcı Birikim Parkı birimlerini da barındıracak olan Gemlik tesisi, bu yılın akıbet çeyreğinde kol üretime amade olacak.

– İlk olarak C-SUV pazara çıkacak

Togg’da, Avrupa normlarında maharet ustalık (tasdik) testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının evvel çeyreğinin sonunda C segmentindeki çırılçıplak elektrikli SUV pazara çıkma. Ardından esasen C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin birlikte aileye katılmasıyla benzeri DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan kitap gamı tamamlanacak.

Togg, 2030’a kadar biricik bir platformdan 5 farklı menent üretimiyle toplam 1 milyon nüsha araç üretmeyi planlıyor.

– İkinci yılında rakamlarla Togg Gemlik tesisi

Togg Gemlik tesisinin temeli, 18 Orak Ayı 2020’üstelik atıldı. Tesisin üstyapı çalışmaları Ev 2021’birlikte başlatıldı. Gemlik tesisinin dayanak güçlendirilmesi için 44 bin sayı beton sütun üretildi. 536 bin metreküp kazı çalışması, 493 bin metreküp yapısal dolgu yapıldı. Tesis inşasında 34 bin ton çıpa, 325 bin metreküp beton kullanıldı. 230 bin metrekare cazibe yapılırken, 33 bin ton çelik kolon kullanıldı. Toplam cephe açık oturum 55 bin metrekare olurken, 520 bin metre ruh kablolama yapıldı. Tesise 160 bin metre boru hattı döşendi. Üretim hatlarında mecmu 250 robot devreye makbuz ve takım montajları tamamlandı. 1,6 kilometrelik test pisti inşası tamamlandı.

1,2 milyon metrekarelik kayran konusunda düz yazı edilen üretim, 230 bin metrekare sadık alana cemaat. İnşaatında 9 bin 700 kişinin görev aldığı tesiste, 3 milyon saatlik düzentileme gerçekleştirildi. Gemlik tesisi, istihsal kapasitesi 175 bin adede ulaştığında bütün 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak.

Tesisteki çalışmalar, 9 Nisan 2021’den itibaren togg.com.tr ve Togg YouTube kanalı üzerinden 7/24 usa vurma adına izlendi. Canlı yayını şu anne dek 2 milyondan aşkın emanet izledi. Tesiste 2030 yılına büyüklüğünde toplam 1 milyon nüsha uslu aygıt istihsal hedefi bulunuyor.

Share: