TMO Genel Müdürü: Tahıl özelinde fazlalaşan benzeri sene yaşıyoruz

Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) Umumi Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye’de tahıl hasadının 2-3 hafta tehirli başlamasına rağmen yağışın olumlu seyretmesinden dolayı ürün ve kalitenin haddinden fazla yüksek olduğunu söyledi.

Edirne’de muhtelif temaslarda mevcut TMO Umumi Müdürü Güldal, TMO merkezlerinde gösterişli tıpkı çekicilik gerçekleştirildiğini açıkladı.

Mutluluk genelinde tahıl hasadının verimli geçtiğini vurgulayan Güldal, TMO’nun buğdayda titrem başına 7 bin 450 teklik, arpada ise titrem başına 6 bin 200 liralık olan çekicilik fiyatının üreticiler eliyle memnuniyetle karşılandığını aktardı.

“Hububat özelinde bol ve çoğalan aynı sene yaşıyoruz”

TMO’nun bu yıl okkalı aynı çekicilik gerçekleştirdiğini anlatan Güldal, şunları kaydetti:

“TMO yerine öz üreticimizden aldığımız ürünlerle stoklarımızı doldurmayı ve 2022-2023 tüketim döneminde elverişsiz içi kaynaklarımızı kullanmayı hedefliyoruz. Hasat bu yıl 2-3 hafta gecikmesine rağmen yağmur rejiminin müspet seyretmesinden yağlık ürün ve kalite çokça faziletli. Artağan ve ferah gidiyor şükür. Haliyle Türkiye’de beklenen rekolte şişman oranda gerçekleşecek. Bu anlamda hububat özelinde bereketli ve artağan bire bir sene yaşıyoruz. Buradan kamu üreticilerimize kazançlarının bereketli, ürünlerinin bereketli olmasını diliyorum.”

Güldal, bundan sonraki yıllarda buğday ekiminin artması ve üreticilerin hububata yönelmelerini beklediklerini dile getirdi.

Share: