TL Ticari Krediler orak ayı sonu bakımından 852 bilyon TL’ye ulaştı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), TL Ticari Kredilerin bu yılın 7 ayında yüzdelik 46’lık artışla 852 bilyon TL’ye ulaştığını bildirdi.

TBB’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Küresel ekonominin yavaşladığı, uluslararası piyasalarda istikraz maliyetinin yükseldiği, erke, gıda ve hammadde fiyatları haddinden fazla efdal seyrederken ısıdam savaşın sürdüğü yumruk tıpkı dönemde, bankacılık sektörü kullandırdığı kredilerle devlet ekonomimizin büyümesine bindi oluyor.” ifadelerine düzlük verildi.

2021 yılının geçmiş 7 ayında toplamda 70 bilyon TL ile yüzde 5 artış gösteren kullandırılan TL Ticari Kredilerin bu yılın bire bir döneminde 852 bilyon TL ile yüzdelik 46’lık yükseliş kaydettiği belirtildi.

Açıklamada, KOBİ’lere kullandırılan TL kredilerin sabık yıl 25 bilyon TL ile yüzdelik 3 artarken, bu yıl 384 bilyon TL ile yüzdelik 45 artma kaydettiği aktarıldı.

Kullandırılan tekmil krediler zarfında Ticari Kredilerin payı artarken, Ticari Krediler içre da imalat sanayisinin payı yükselmeye bitmeme ettiği belirtilen açıklamada, ayrıca gerçeklik faiz oranlarının negatif olduğu ve şevket adına tarihsel yer bağan düzeylerde bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, ”Bankacılık sektörümüz, iktisadi izlence öngörüleri, uygulamaları, kredilerin amacına uygun olarak kullanılmasına yönelik tensikat ve bankacılık ilkeleri çerçevesinde üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı desteklemeye bitmeme edecektir.” denildi.

Share: