Tez konuları zar şartı olmaya bitmeme ediyor!

Erzurum Beceri Üniversitesi eliyle 17 Mayıs 2022 günlü Resmi Gazete’bile ayrımlı alanlarda tutmak için bütün 16 öğretim üyesi kadrosu ilan edilmiştir.

bahis konusu kadroların “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”nin 3 üncü maddesinin 3 fıkrasında vadi düzlük “İlana başvuru koşulu kendisine adayların lisansüstü acele veya eksperlik tezi adlarının tıpkı kısmı veya topu topu yazılamayacağı üzere ilanda elden sınırlı benzeri adayı tanımlayan özel şartlara de düzlük verilemez.” hükmüne uygunluğu yönünden baktığımızda Literatür Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bakir Türk Edebiyatı Anabilim Dalı hekim akademisyen grup şartının ilişik mevzuata tehalüf teşkil ettiğini görüyoruz.

İlgili kadroya başvuracak adayların “Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans mezunu olup ilişkin alanda faziletkâr lisans ve doktora yapmış ve Tanzimat dönemi Türk Edebiyatında temsil ve kadın üstüne çalışmalar yapmış koyulmak.” Şartını taşımaları istenmiştir. Fakat, özel şartı Yükseköğretim Müesses çabuk merkezinde arattığımızda ülkemizde bu alanda çalışan biricik bir adayın olduğu görülmektedir.

Üniversitelerin alacakları adaylara yönelik bu türden acele konusu şartlarını ilanlara vadi vermeye yönelik politikaları ne antlaşma sona erecek bilmiyoruz. Hangi yazık ki görüldüğü üzere, Yükseköğretim Oturmuş Başkanlığının yapmış olduğu yönetmelik değişikliği üstelik bu durumu düzeltmeye gücü yetmemiştir.

Umuyoruz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR vasıtasıyla bu konuya müteveccih henüz ekti tedbirler alınarak akademisyen alımlarında arzulanan liyakatı bütün birlikte yakalamış ve görmüş oluruz!

Share: