Tercihler için 81 ilde 11 bin emare öğretmeni bakım verecek

Tercih süreci, EBA Bilişyayın Ağı üzerinden online, çıkışlı ve genel ağ erişimi sıfır öğrenciler içmağara ise kılavuzluk ve araştırma merkezlerince yüz yüze yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yeğleme süreci süresince, üniversite adaylarına yönelik yaklaşık 11 bin emare öğretmen/ruh bilimsel danışman aracılığıyla 81 ilde ve ilçe merkezlerinde “yeğleme danışmanlığı” hizmeti başlatılacak.

Yeğleme süreci, EBA Bilişiz Ağı üzerinden online, çıkışlı ve internet erişimi sıfır öğrenciler için ise rehberlik ve araştırma merkezlerince yüz yüze yapılacak.

MEB Özel Eğitim ve Kösemenlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alıaş bilgiye göre, eğitim kurumları ile kösemenlik ve araştırma merkezlerinde görevli beyyine öğretmen/psikolojik danışman, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yeğleme döneminde öğrencilerin ayrımsız üst eğitim programına yerleşmesi amacıyla yeğleme danışmanlığı hizmeti sundu.

Bakanlığın çalışmalarıyla LGS tercih döneminde Türkiye genelinde 18 bin 485 tercih birimi kuruldu. Bu birimlerde emare öğretmen/ruhsal danışmanlar görev yaparken, bu komisyonlardan yaklaşık 500 bin öğrenci ve veli yararlandı.

– YKS adayları, yeğleme danışmanlığı için ne yapmalı?

MEB’mağara 8’inci sınıfların yanı sıra üniversite tercihi yapacak öğrenciler için da “tercih danışmanlığı” hizmetinin sunulması amacıyla hazırlıklar tamamlandı.

Bakanlık, yarın başlayıp 5 Ağustos’ta sona erecek YKS yeğleme sürecinde, 10 bin 674 yeğleme biriminde beyyine öğretmen/ruhsal danışmanlarla üniversite adaylarına yardımcı olacak. Yeğleme danışmanlığı birimleri ile YKS tercihi yapacak adayların tamamına bakım verilmesi hedefleniyor. Tercih danışmanlığı birimleri, EBA Bilişişaret Ağı üzerinden eğitim kurumlarının yanı sıra kılavuzluk ve araştırma merkezlerinde birlikte kuruldu.

Tercih birimlerince, öğrencilerin deste, kabiliyet ve kişisel özelliklerine akıllıca mesleklere ilişkin bilgilerin yanı sıra geleceğin meslekleri, iş gücü piyasası, mezunların iş bulma süreleri, kamuda işe yerleşme oranları gibi veriye dayalı bakım dahi sunulacak.

Share: