Temmuz zammı sonrası içtimai bindi maaşları anlaşılan oldu

Hükümetin orak ayı ayı memur maaş katsayısında yapılan yıpranmamış düzenlemesi sonrasında sosyal bindi maaşları birlikte galiba oldu. Kullanılmamış düzenlemeye bakarak zamlı ödemeler ağustos ayında doğruluk sahiplerinin hesaplarına yatırılacak.

Hükümetin yaptığı Temmuz zammı sonrası ihtiyaç sahiplerine ödenen toplumsal destek maaşlarının üstelik miktarları belli oldu. Bakir aranjman ile belirlenen yeni miktarlar ağustos ayında adalet sahiplerine ödenecek.

SUNU DÜŞÜK ENGELLİ AYLIĞI BİN 226

Temmuz zammı sonrası Sağlık Yerleşmiş Raporuna göre yüzde 40-69arası mânialı aylığı alanların aylığı bin 226 TL’ye, yüzdelik 70 ve eğin engelli aylığı alanların ise bin 840 TL’ye yükseltildi.

KRONİK HASTALIK YARDIMI 2 BİN 354 TL

Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psikososyal ve finansal kayıp aktif hastalar amacıyla geliştirilmiş eğlenceli nakdi yardım programından yararlananlara maaş 2 bin 354 liralık ifa yapılacak. Belli Belirsiz silikozis aylığı 2 bin 650 TL’ye, itidalli silikozis aylığı 3 bin 29 TL’ye ve kilolu silikozis aylığı ise 3 bin 375 TL’ye çıkarıldı.

32 BİN VATANDAŞA 230 BİN LİRA HARCANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yaşlı ve mânialı hizmet projesi milli tıpkısı programa dönüştürüldü. Vefa Projesi’nden kişisel bakımlarıyla anne ve lüzumlu ihtiyaçlarını karşılayamayan nemli, özürlü vatandaşlar ile dokunaklı süreğen hastalığı zımnında kendi münezzeh bakımını hesabına getiremeyen vatandaşlar ve 65 yaş üstü vatandaşlar faydalanıyor. 2022 yılında 496 ilçede 32 bin güç üzere almanak 230 milyon TL temel tahsisi yapıldı.

PROJENİN KAPSAMI GENİŞLEDİ

Vefa Projesinin proje olmaktan çıkarılıp Vefa (Buğulu Evde Bakım) Programı halinde millî düzeyde rastgele ilçe ve ilçede geçerli aynı sosyal yardım programı haline getirilmesi ve böylecene ülke genelinde bulunan bilcümle Vefa Projesi gizil yararlanıcısına ulaşılması hedefleniyor.

Bu kapsamda yapılan çalışmalarda halihazırda Vefa Projesini uygulamayan 478 ilçede daha projenin uygulanmaya başlaması ile 2022 yılı sonuna büyüklüğünde ilave 59 bin 480 kişiye ulaşılması planlanıyor. Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yoluyla hayata geçirilen ve 496 ilçede 32 bin kişinin yararlandığı Vefa Projesi’ne 60 bin emanet daha karışma edilecek. Proje, 478 ilçeye daha yayılacak.

Fatma GÖKSU

Share: