Temiz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Ay’dan örgütlenme açıklaması

Arı İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Kamer, sendikal örgütlenmeyi engelleyenlerin bildirme alçak şekilde cezalandırılmasını istedi.

Kamer, 24 Orak Ayı Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bire bir restoranda planlı programda, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Cemi matbuat mensuplarının Basın Bayramı’nı kutlayan Ay, sendika namına anadan görme ayla getirdikleri programın bu sene 7’ncisini düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dünyanın tarihi tıpkı değişimden geçtiğine dikkati çekici Ay, şöyle konuştu:

“Mutluluk namına önümüzde gösterişli konuşu sorunlar var. Halkımızın çalım gücü kolaylıkla azalıyor. Şişkinlik belası bir kat elan yakamıza yapıştı. Pahalılık yeryüzü fazla ücretli çalışanları, yetersiz gelirleri etkiliyor. Bizler emeğimizle geçinen insanlarız. Bunun karşılığında birlikte ücret alıyoruz. Fakat para şişkinliği zımnında ortaya çıkan maltalık pahalılığı ekmeğimizi küçültüyor. Emek kesimi yerine bu sürece sessiz kalamayız. Aynı dakika önceki içtimai benzeri uzlaşıyla enflasyona karşı mücadele edilmesi sunu rüçhan taleplerimizden biridir.”

– “Yetki verildiği anda şişko kesim süreci başlatılabilmeli”

Türkiye’üstelik hesaplı ve toplumsal sorunlarını aşılması üzere atılacak evvel adımlardan birinin sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması olduğunu vurgulayan Kamer, şunları kaydetti:

“Örgütlenme anayasal tıpkısı doğruluk olduğuna göre bu hakkın kullanılmasını engelleyenlere sunu tehlikeli cezalar verilmeli. Beceri adına ise ayrımsız hisse senedi durumunda örgütlenme sağlandığında kayıtlardan bitirme seviyesine gelindiği görüldüğü ve yetki verildiği anda toplu konvansiyon süreci başlatılabilmeli. İşveren itiraz ediyorsa etki için gidiyorsa gitsin amma dolgun antant süreci birlikte başlasın. Bütün kayıtlar devletimizin elinde, elektronik beyin süresince bulunuyor. Bir aksiyon yerinde yetkinin olup olmadığını yutmak amacıyla hususi çalışmaya lüzum bulunmayan.”

Ay, faaliyet olmadan sermayenin anlamının olmadığını dile getirerek, “Dolgun boy bos ve içtimai diyalog olmadan da dimdik tıpkı hareket yeri, metin tıpkısı iktisat olması mümkün değil.” dedi.

Teşkilatlanma konusunda işverenlerin dışında rakip kâh sendikalarla da çabalamak zorunda kaldıklarını tamlayan Ay, şunları söyledi:

“Karabük’te örgütlü olduğumuz bire bir hareket yerinde, rakip sendikanın sahaya sürdüğü bire bir kendini bilmez zorba, 17 Temmuz gecesi, üyelerimizden birini kandırarak, iyi niyetinden faydalanarak evinden çıkmasını sağlamış, hiçbir suçu, kusuru olmayan bu arkadaşımızı darbetmiş, tehdit etmiştir.”

Share: