‘TEKNOFEST’E katılan gençler öz firmalarını kurdu, mülk kazanıyorlar’

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, evveli TEKNOFEST’E katılan gençlerin tıpkı kısmının şu anda öz firmalarını kurduklarını belirterek, “Bu araçları üretiyorlar, bunlardan para kazanıyorlar. İşte bizim amacımız Türkiye’ye mülhak altın üretimle kalkındırmak.” dedi.

Çotanak Spor Kompleksi’nde tevhit edilen TEKNOFEST KARADENİZ’i mülakat fail Varank, “İnsansız Akarsu Şeş Sistemleri Yarışması” ile “Araştırma Projeleri Yarışması”na katılan gençlerle görüştü, projeleri inceledi.

Varank, burada gazetecilere, zaman Vekâlet namına Giresun’a kazandırdıkları projelerin resmi açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.

Bunun beraberinde Giresun’a gelirken cümbüş duymasına illet olan TEKNOFEST KARADENİZ’üstelik İnsansız Akarsu Altı Sistemleri Yarışması’nın gerçekleştirildiğine bel fail Varank, şu anda finallere katılan lise ve üniversite öğrencilerinin kişi geliştirdikleri insansız akarsu araçlarıyla sunulan görevleri yerine getirmeye çalıştığını aktardı.

Varank, yarışmanın Çotanak Spor Kompleksi’nde kombinasyon edildiğini kaydederek, “Buraya olimpik yüzme havuzu kazandırdık, hemen spor amacıyla değil aha uygulayım bilimi yarışmaları için birlikte kullanılıyor. Anında arkamızda tekrar stadyumumuz var, beribenzer sunturlu tıpkı stadyumu Giresun’a kazandırdık.” diye niteleyerek konuştu.

TEKNOFEST’in iki ayağı olduğunu tabir fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlardan benzeri tanesi gençlerimizi, çocuklarımızı geleceğin teknolojilerine, bilime yönlendirdiğimiz uygulayım bilimi yarışmaları. Çok değişik kategorilerde binlerce gencimiz bu yarışmalara katılıyor. Amma bunun yanında bizim hele Türkiye namına yerel ve milli imkanlarla yaptığımız gelişmeleri vatandaşlara gösterdiğimiz çeşitli etkinlikler oluyor. İşte buradaki İnsansız Su Şeş Sistemleri Yarışması esasen geleceğin trendleri açısından çok cesim. Biliyorsunuz şu anda Karadeniz’dahi gazımızı çıkarmakla ilişkin çok kırıcı bir faaliyet var. Orada bu tür su altında etkin insansız vesait kullanılıyor ve bunu geliştiren mühendisler dahi aynı buradaki gençlerimiz kabil bir zamanlar bu alanlara dönük, bu çalışmaları yapmış insanlar.”

– “Bu çoluk çocuk geleceğin sunu kudretli mühendisleri olacak”

Varank, gençlerin böyle ağırlık tıpkısı kategoride zat takımlarını kurmalarının, Türkiye’nin ciharıyek aracılığıyla gelerek Giresun’de yarışmalarının önemine dikkati çekerek, “Bir Vakitler bu yarışmalara katılan gençlerin benzeri kısmı şu anda özlük firmalarını kurmuş vaziyetteler, bu araçları üretiyorlar, bunlardan para kazanıyorlar. İşte bizim amacımız Türkiye’yi melfuf kızıl üretimle kalkındırmak, bunun yolu insana yatırım yapmaktan geçiyor. Bu gençler geleceğin yer kalburüstü mühendisleri olacak, teknik adamları olacak. Bu manada biz birlikte TEKNOFEST’in ne büyüklüğünde fena hâlde bir hava oluşturduğunu görmekten çok memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Giresunluları ve kasaba illerdeki vatandaşları yarışmaları izlemeye çağırma fail Varank, “Bunun yanı sıra cümle Türkiye’yi birlikte TEKNOFEST KARADENİZ Samsun’bile finallere nida ediyoruz, gelsinler orada Türkiye’nin başarılarını görsünler, orada dereceye giren çocuklarımızın projelerini dinlesinler, bütün bu arada inşallah ülkemizi kalkındırma uğrunda, yolumuza devam edelim.” dedi.

Bakan Varank, İnsansız Su Şeş Sistemleri Yarışması’nın edisyon tıpkı konkur olduğunu vurgulayarak, suyun altında bazı görevleri araçlara yaptırabilmenin, tıpkı kısmını birlikte otonom şekilde yaptırabilmenin kolay bire bir gelişim olmadığını söyledi.

– “TEKNOFEST heyecanına Azerbaycan ile başladık, tamam dünyaya yayacağız”

TEKNOFEST KARADENİZ kapsamındaki bu yarışmanın organizasyonunun ASELSAN vasıtasıyla yapıldığını tamlayan Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“ASELSAN gençlere burada birebir özlük mühendisleriyle beceri destek veriyor. Bunun yanı sıra bu araçları yapabilmeleri üzere kendilerine maddi destekler veriyoruz ve ilk yarışmadan bugüne geldiğimizde bazı hazır ürünlerin birleştirildiği araçlardan imdi hep tasarımın, üretimin zihayat kardeşlerimiz vasıtasıyla, ortaöğretim öğrencileri tarafından yapıldığı yarışmalara mevrut bulunuyoruz. Bu birlikte bizim hangi kadar akıllıcasına yolda olduğumuzu esasen gösteriyor. İnşallah biz TEKNOFEST heyecanına Azerbaycan ile başladık, bilcümle dünyaya yayacağız amma bu heyecanı şehirlerimize yaymış olmaktan üstelik haddinden fazla memnunuz. Bugün Giresun’dayız, öğrencilerimizin hepsine sordum Giresun’dan kıvançlı kaldınız mı? Beğendiniz mi? Kâffesi mutlu, Giresunluların misafirperverliğinden memnun, fındık ikramından kıvançlı, nedeniyle bu heyecanı şehirlere yaymamız bile banal Anadolu’daki teknoloji ateşini harlamak açısından çok balaban. İnşallah biz yolumuza devam edeceğiz.”

Share: