TCMB’nin resmi rezerv varlıkları 98,3 milyar dolara geriledi

Türkiye Cumhuriyet Altını Suret Bankası’nın (TCMB) resmi çekince varlıkları, haziranda tıpkısı eski ayak tabanı bakarak yüzde 3,3 azalarak 98,3 milyar dolara geriledi.

TCMB marifetiyle, Haziran 2022 dönemine ilişik “Arsıulusal Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı.

Buna bakarak, resmi ihtiraz varlıkları haziranda benzeri önceki ayak tabanı nazaran yüzde 3,3 azalarak 98,3 milyar dolara geriledi. Benzeri dönemde döviz varlıkları yüzdelik 4,8 azalışla 49,7 bilyon dolara, kızıl cinsinden ihtiraz varlıkları da yüzde 1,8 düşüşle 41,1 bilyon dolara indi.

Vadesine 1 yıl veya henüz az kalmış Merkezi Dalavere ve Dalan Bankasının önceleri belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, söylenegelmiş kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) haziranda aynı esbak taban göre yüzde 0,8 artarak 23,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 17,5 bilyon doları resülmal, 5,7 milyar doları faizden oluştu.

Bire Bir dönemde, Kalıp Bankasının güçlükle içi ve ev dışı beledi bankalarla yaptığı mali türev işlemlerinden kaynaklanan kesin döviz ve değerli yükümlülükleri kısaca 63 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 27,6 milyar doları aynı kamer vadeli kendisine kayıtlara geçti.

Şarta tutkun döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazne güvenceli dış düyun ile ayrıksı yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden mecburi karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. bahis konusu yükümlülükler haziranda benzeri önceki taban bakarak yüzdelik 3,8 artarak 56,1 milyar dolara bundan sonra.

Share: