TBMM 1 Ağustos’ta YANLIŞSIZ Partisiz toplanıyor

CHP esbak çağ, 120 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına başvurarak, alışılmamış güruh çağrısı yapmıştı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, keyif çalışanlarına yönelik momentum olaylarının nedenleri ve alınması müstelzim tedbirler üstüne aynı umumi mülakat açılması için yapılan alışılmamış toplantı çağrısı üzerine, TBMM Genel Kurulunu, Anayasa’nın 93 ve Sedir İç Tüzüğü’nün 7’nci maddeleri mucibince, 1 Ağustos Pazartesi haset saat 15.00’te toplantıya çağırdı. Genel Kurul’un çalışmalara başlayabilmesi amacıyla 200 milletvekilinin salonda hazır bulunması gerekiyor. Yeterli sayıda milletvekilinin bulunamaması durumunda, Umumi Kurul açılmayacak. Derinti kâfi sayısına ulaşılması yerinde ise Umumi Kurul’da CHP’nin afiyet çalışanlarına yönelik yol olayları ile ilişkin tıpkı genel ülfet açılıp açılmamasına ilgili görüşmeler yapılacak. Gündeme ilişik görüşmeler tamamlandıktan sonra TBMM 1 Ekim’e kadar baştan tatile girecek.

ÜNAL: BİZİMLE İSTİŞARE EDİLMEDİ

SELIM Öğür Grup Başkan Vekili Çevrimli Ünal pazartesi günü yapılacak olağanüstü toplantıya katılmayacaklarını açıkladı. Ünal “CHP’nin Divan’i alışılmamış toplantıya çağrısı nezaketsizliktir. Şovun parçası olmayacağız. Bu davet tek partiyle meşveret edilmeden yapılmıştır. Pazartesi haset toplantı çağrısına katılmayacağız” dedi. AK Partinin yanı sıra MHP ve HDP da toplantıya katılmayacak. İYİ Tümen ise iltihak kararı aldı. HDP’nin, Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının gündeme gelebileceği gerekçesiyle alışılmamış toplantıya katılmayacağı öğrenildi.

200 VEKİL ŞARTI

DÜRÜST Öğür, MHP ve HDP’lilerin Pazartesi günü saat 15.00’de Umumi Asamble’da amade bulunmaması yerinde, olağanüstü toplantı gündemi ile Sedir’in çalışması ihtimali zora giriyor. Genel Kurul’un çalışabilmesi amacıyla 200 milletvekilinin toplantıda amade bulunması gerekiyor. Divan’te CHP’nin 134, İyi Parti’nin 37 sandalyesi bulunuyor. İki partinin milletvekillerinin tümü Umumi Kurul’da hazır bulunsa de 171 milletvekiline ulaşabiliyorlar. Hür 6, TİP’in 4, DP’nin 2, Memleket Partisinin 2 ve Divan’te dubara edilen gayrı partilerin birer mebus bulunuyor. Bu partilere mensup milletvekilleri gelse üstelik 200 sayısı bulunmuyor.

Share: