Tatil planı yaparken tuzağa düşmeyin

YIL süresince çalışıp, yaz gelince tatil planı kuranların internet üzerinden rezervasyon yapılırken yaşanan ayyarlık olaylarına karşı titiz olmaları gerekiyor. Dolandırıcılar, indirimli fiyatlar ve asıl olmayan görsellerle, tanıtım ve reklam yapıyor. Bu noktada iletişim kurulan hesabın, hakiki şahıs evet dahi kuruma ait olup olmadığının doğrulama edilmesi ehemmiyet taşıyor. Bu anlamda rezervasyon için emin kurumsal şirketleri yeğlemek ve rezervasyon işlemlerini çalışarak fora etmek dolandırılma riskini azaltıyor.

TÜRSAB ÜYESİ OLMALI

Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, gezi satın alınan mecranın, TÜRSAB üyesi seyahat acentesi belgesine sahip olmasının önemine belen ederek, “TÜRSAB üyesi sitelerde bulunması gereken acente sicil numarasıyla, ‘tursab.org.tr’ web sayfamızdaki doğrulama bölümünden bu işletmelerin esas seyahat acentesi olup olmadığını kontrol etmeleri, sahte ayırtma tehlikesini çok balaban oranda ortadan kaldırıyor. Vatandaşlarımızın, pres belgesiz gezi acenteliği faaliyeti tay tay arabası dirilik ve kuruluşlarca kıygın olmaması yerine seyahat planlamalarını yaparken, TÜRSAB hologramı ve QR kodu olan ve kayıtlı, soy yolculuk acentelerinden hizmet almalarını tavsiye mektubu ediyoruz” dedi. Bağlıkaya, vatandaşların dolandırılmaları halinde, ellerindeki belge ya de sav unsuru olabilecek materyallerle, öncelikle Cumhuriyet Altını savcılıklarına başvurmalarını kaynak etti.

ÖDEMEDE UYANIK OLUN

Neredekal.com’un Umumi Müdürü Gökhan Sivrikaya de, “Ödeme aşamasında ilgi edilmesi müstelzim ara sıra noktalar bulunan. Ödeme adımlarında, şeriklik adı ile gördüğünüz ödeme kanalı adı birbirini tutuyor mu? EFT evet dahi devretme seçeneğinde parayı tanımadığınız birinin IBAN namına göndermeniz isteniyorsa dikkatli olmanız gerekiyor” dedi. Sivrikaya, ayırtma yapılacak şirketin Elektronik Ticaret Vukuf Sistemi’ne örgen olmasının birlikte eke olduğunu söyledi

Share: