Taşköprü sarımsağı amacıyla gece nöbeti

Türkiye’nin yüce sarımsak istihsal merkezlerinden Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde sarımsak üreticileri gündüz hasat yapıyor geceleyin ise hırsızlara alın öğün tutuyor.

Avrupa Birliği (AKARSU) nezdinde coğrafi meni alarak tescillenen Taşköprü sarımsağı, bu yıl kısaca 20 bin dekar alanda üretiliyor, 25 bin titrem civarında rekolte bekleniyor.

Sarımsak hasadı özne çiftçiler, ürünlerini kuruması için 15 periyot tarlada bırakıyor. Bu müddet süresince arakçılık olayının yaşanmaması için devir hasat özne çiftçiler geceleri dahi tarlada kat tutarga emeklerini koruyor.

Sabaha kadar sefer tutan çiftçiler, şeb geç saatlerde keskin yakarak ısınıyor.

Yazıhamit köyünden sarımsak üreticisi Erkan Subutay, bölgede sarımsak hırsızlığının sık sık yaşandığını belirterek, “Hasadını yapmış olduğumuz parafin altınımızı bu sene birlikte hırsızlara alın yüklenmek gayeli tarlalarımızdayız. 15 gün tarlalarda bu şekilde durup durup, sarımsaklarımızın tarlada kurumasını sağlıyoruz. Elan sonraları traktörlerimiz ile tarlada kâin sarımsaklarımızı mağazalarımıza ve evlerimize götürerek burada özleştirme işlemini yapıyoruz. Temizliğin peşi sıra sarımsaklarımız pazara çıkıyor” dedi

Share: