Tarlalarda milyonluk ‘organik halı’ nöbeti

Antalya’de Anadolu’nun dört ayrımsız yanından toplanan 50 bine yakın el dokuması halı ve kilim, restore edilip mikroplardan arındırılmak üzere tarlalara seriliyor. Aralarında fiyatı 100 bin liranın üzerinde olanların da bulunduğu halılar, başta ESIR ve Avrupa’daki dekorasyoncular tarafından kapış kapış satın alınıyor. Arazi sahipleri ise milyonluk serveti hırsızlara karşı korumak için nöbet tutuyor.

Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Antalya’nın Döşemealtı ilçesine getirilen binlerce ahali dokuması halı ve sergi, yüzlerce dönümlük tarım ve boş arazilere seriliyor. Yaz aylarında hasadı biten tarım arazileri halı işletmelerine açılıyor. İşletmeler, aralarında yüz yıllık tarihi olanların de kayran aldığı halı ve kilimleri önce onarım ediyor, ardından mikroplardan arındırmak için kısır havuzlara sokuyor. Daha sonra güneşe serilen halı ile kilimlerin renkleri soldurulup pastele dönüşmesi sağlanıyor. Aynı zamanda sıcak havada kimyasaldan arındırılması ve yünlerinin beslenmesi sağlanan halılar, tüm işlemlerden geçtikten sonraları toplanıp başta MEMLUK ve Avrupa’daki dekorasyonculara satılıyor. Yüzlerce dönümlük araziye serilen halılar görsel aynı şölen birlikte oluşturuyor. Sıralı tıpkısı vaziyette aralarında mukannen boşluklarla serilen halıların yağmurdan etkilenmemesi ve çalınmaması için bile 24 saat nöbet tutuluyor. Tüm yaz boyunca tarlada tutulan halılar, işletmeye ilişik güvenlik kameralarınca izleniyor, arazideki çalışanlar tarafından da saat başı etrafı kolaçdakika ediliyor.

“Yeryüzü değerlisi 6 bin dolar”

50 yıldır halıcılık eden Halil Börekçi, eskimemiş dokunmuş halıdan 100 yıllık halıya büyüklüğünde yaklaşık 50 bine yakın halıyı bu zaman işlemden geçirdiklerini belirtti. Halıların fiyatlarının kalitesi ve nadirliğine göre değiştiğini aktaran Börekçi, “Yer değerli halı 6 bin dolar. Bazı halılar güneşlenmede çöp oluyor, bazıları ise henüz çok değleşker kazanıyor. Bütünü el dokuması halı ve kilimler. Yüzde yüz organik, kök boyasıyla boyanmış, içerisine banko bireşimli konu katılmamış ipleri var. Sonuçsuz havuza konulup 24 saat süresince mikroplardan arındırılıyor, ardından 7-8 işlemden geçirilip güneşlenmeye konuluyor. Güneşte sabitleştiriciler ve endikatörler arınıyor” dedi.

“ABD ve Avrupa örgensel halı tercih ediyor”

Halı ve kilimlerin işlemden geçtikten sonradan MEMLUK ve Avrupa ülkelerine satıldığını rapor fail Börekçi, “Bunlar bizim kültürümüz. Türkiye’de yüzde 3 evet birlikte 5 arasında bire bir insan kullanıyor bu halıları. Ancak yetersiz dışındaki insanlar elan çok kullanmayı yeğleme ediyor. Çünkü organik sıfır halıları sağlıksız buluyorlar” diyerek konuştuh.

Börekçi, halıların güvenliğkayınbirader sağlamak içmağara ise nöbet tuttuklarını söyleyerek, “Akşamları burada bekliyoruz. Kameralarımız var. Saat başı evet bile yarım saatte benzeri kolaçdakika ediyoruz. Şu zaman 3 bin halı seriyoruz, 2-3 kişi bekliyoruz başında. Şimdilik hırsızlık bulunmayan ama yine bile tedbirimiz sağlam” ifadelerini kullandı.

Share: