“TarımCebimde” uygulamasını kullanan çiftçiler, işlemlerini henüz hızlı yapıyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Ocak’ta hizmete verilen “Ekincilik Cebimde” ateş parçası uygulaması Manisalı çiftçileri kıvançlı etti.

Şehzadeler ilçesinde kocabaş efsanevi besiciliği fail Süreyya Meşgul, AA muhabirine, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile yaptıkları tamam işlemlerde kendilerine koruyucu olan uygulamayı haddinden fazla beğendiğini söyledi.

Çalışır, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’nin içtimai medyada yaptığı paylaşımla dağarcığı yüklü olduğu uygulamayı çabucak çökertme telefonuna indirip kullanmaya başladığını tabir etti.

Ekincilik Cebimde ile hayvanlarının aşılarını ve sair işlemlerini bütün izlem edebildiğini tamlayan Çalışır, şöyle konuştu:

“Hayvancılık sektörü, hayvanların başından ayrılmamayı müstelzim ayrımsız göz. Dili ve ağzı söylemez dediğimiz hayvanlarımızın bize bir tabiliği var. Bu işler için bakanlığa, ilgili müdürlüklere gitmemize, tam beklememize lazım kalmadan aracısız bir tuşla oturduğum yerden, hayvanlarımdan uzaklaşmadan yapabiliyorum. Çünkü hayvanlardan uzaklaşmak seçme makule riski getirir. Burada birbirleriyle oynarken üstelik birbirlerini sakatlayabilirler, sıkışıp, zayi düşebilirler. Bu sayede tığ bulunduğumuz ortamdan tek ayrılmadan tarım ve hayvancılık anlamındaki her şeyimizi telefonlarımızdan halledebilecek duruma geldik. Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve yazılım ekibine teşekkürü takanak biliriz.”

Manisa’üstelik 11 yıldır sebze üreten Yusuf Köroğlu dahi uygulamanın zamandan ve maliyetten artırım sağladığına bel ederek şöyle dedi:

“Bu uygulamayla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne gitmeden, cılız ayrımsız şekilde Maraba Araç Sistemi verilerimizi düzenleyebiliyoruz. Başka yandan alacağımız desteklerin takvimi yazıyor. Önceki yıllarda aldığımız desteklemeler yazıyor. Bu yıl ilk defa karnabit ve brokoli ekmiş bulunuyoruz. Hiç İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne gitmeden bunları gösterebiliyoruz. Bir zamanda akdarı, pamuk ve üzüm de yetiştiriyoruz. Bunların yenilemesini genel ağ üzerinden basit ayrımsız şekilde yapıyoruz. Bu uygulamanın kullanılmamış eklentilerle daha dahi güzelleşeceğinize inanıyoruz.”

Share: