Taklitçi çiçeği olanların %98’i erkek

Prof. Dr. Tevfik Özlü, DSÖ’nün maymun çiçeği virüsü üzere toptan evgin uzanım uyarısını “pandemi ilanı değil tedarik çağrısı” kendisine değerlendirdi. Özlü, “Şu anda hastalığın görüldüğü kişilerin yüzdelik 98’i erişkin erkek. Yani oldukça seçici tıpkı sirayet şekli var” dedi.

Karadeniz Beceri Üniversitesi Tababet Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Tevfik Özlü, Acun Sağlık Örgütü’nün primat çiçeği virüsü için küresel ivedi kapsam uyarısını ‘pandemi ilanı değil hazırlık çağrısı’ yerine değerlendirdi. Özlü, DSÖ’nün çağrısı için “Toptan müstacel ebat, virüsün yayılacağı endişesiyle ilan edildi” dedi. Hastalığın 74’ten çok ülkede 16 bin civarında olay ve 5 ölüme amil olduğunu hatırlatan Prof. Özlü, bu verilerin “Afrika’da gördüğümüz ve seyrek rastladığımız endemik tıpkısı çor boyutundan haddinden fazla daha değişik aynı noktaya taşındığı” anlamına geldiğini söyledi.

Özlü, “Mayıstan itibaren vakalarda yaşanan artış var olan virüsün değişimine işaret ediyor. Bulaşması kıytırık olmadığı üzere virüsten böyle benzeri salgın beklemiyorduk. Temasla, andıran ve mufassal süreli ahzüita ile bulaşıyor. Zımnında bunun bir pandemiye dönüşmesi berenarı zor ama bunu bugünkü bilgilerimiz ışığında söylüyoruz” diye konuştu. Özlü, “DNA virüslerinde mutasyon nakil olasılığı ve mutasyonun kalımlı olma olasılığı bağan ama gene da değişinim ve evrimleşme süreci bu virüste üstelik devam ediyor. Kovid-19’da olduğu kabil sıkça mütebeddil, bin bir suratlı tıpkısı virüs teşekkül olasılığı bulunmayan. Şu anda hastalığın görüldüğü kişilerin yüzde 98’i erişkin eş. ” dedi.

Merve Safa Akıntürk

Share: