Taklitçi çiçeğine yakalanan Türk, DSÖ’nün gündeminde

Genelde Afrika’nın mukannen bölgelerinde ortaya çıkmasına rağmen serencam aylarda aralarında Türkiye, Ä°spanya, Fransa, MEMLUK ve Ä°ngiltere’nin olduğu taklitçi çiçeği salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden bakir bire bir açıklama geldi.

Birleşmiş Uluslar bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması BM’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. Açıklamada DSÖ’den yetkililerin, “Taklitçi çiçeği durdurulabilir” açıklamasının düzlük aldığı haberde, Londra’birlikte taklitçi çiçeği virüsüne yakalanan ve teferruatlı benzeri otama ve abstraksiyon sürecinden sonraları sağlığına kavuşzaman Harun Tulunay’ın fotoğrafları paylaşıldı.

Bu kamer başında Londra’birlikte maymun çiçeği virüsünü kaptığı içmağara hastaneye kaldırıulan ve henüz bilahare iyileşsunma 35 yaşındaki Tulunay yaşadıklarını de anlattı. Reuters’ın aktardığı haberde Tulunay, “‘Sanırım öleceğiz’ dediğimi kesin namına hatırlıistimara çünkü yiyemiyordum, içemiyordum, hatta tükürüğümü de yutamıyordum” ifadelerini kullandı.

EN AĞIR PRIMAT ÇİÇEĞİ HASTASI

Öte yandan BENDE merkezli iletişim araçları kuruluşu Business Insider dahi Tulunay’ın yaşadıklarını aktardı. Hastanede 11 gün tedavi olduktan sonraları sağlığına kavuşzaman Tulunay’a doktorların, “Tedavi ettiğimiz yeryüzü ağır taklitçi çiçeği hastası sensin” dediklerini aktardı.

Önce Covid-19 olduğunu düşündüğü için sınav olduğunu fakat test sonucunun negatif olduğunu söyleyen Tulunay, “Güya derim kemiklerimden çekiliyormuş kabil hissettim. Yüksek ateşim vardı ve boğazım ağrıyordu” dedi. Ağır stoper ve ateş düşürücü almasına rağmen iyileşemediğini söyleyen Tulunay elan sonraları hastaneye gittiğini birlikte dile getirdi.

Share: