Tahıl Koridoru’nun hacmi 45 bilyon dolar

400 milyon kişiyi ilişik Tahıl Koridoru Anlaşması ile Ukrayna’dan kestirmece 80 milyon titrem buğday gerekseme sahibi ülkelere gönderilecek. Uzmanlar anlaşmanın hacminin 45 bilyon dolar olduğunu belirtiyor

Türkiye’nin öncülüğünde İstanbul’dahi imzalanan Hububat Koridoru Anlaşması, 400 milyon kişinin hayatını aracısız ilgilendiriyor. Anlaşma hacminin 45 milyar dolar olduğuna ilgi çekici uzmanlar, hububat koridorunun açılması ile 13 ila 15 milyon insanın açlığa dayalı ölümünün birlikte önüne geçileceğini belirtiyor. Krizin dünyayı içten etkileyecek bir başka yanı ise yeni savaşlara ve şişman göçlere sebebiyet ita potansiyeli.

Gazetemize konuşan Türk-Ukrayna İş Adamları Derneği (TUİD) Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Kerkes, hububat ilk kânun anlaşması hacminin 45 milyar dolar olduğunu ve Afrika, Ortadoğu kadar ülkeler açısından dirimlik ehemmiyet taşıdığını söyledi. Koridorun açılmasını birçok mutluluk ve kuruluşun beklediğini kaydeden Ihtiyar “Ukrayna’da sabık yıldan artan 25 milyon ton hububat rezervi var. Bu yılki hasatla birlikte bu büyüklük 80 milyon tona ulaştı. Şu an bilcümle dünyanın gözü bu rezervin pazara çıkmasında. Çekişme şartları ve bozulan geri hizmet ağın baştan tamiri yerine Türkiye haddinden fazla şişman aynı baskı aldı ve tarihi tıpkısı garaz ifa etti. Türkiye’nin önderliğinde imzalanan anlaşma ile kamu dünya dem aldı. Ancak serian ardından Odessa’yı erek düzlük füzeler yeniden keder sebebi oldu. Şimdi hep krizin aşılması ve umum tahıl ürünlerinin ambarlardan limanlara taşınmasını bekliyor” dedi.

25 MİLYAR DOLARLIK KAZANÇ

Hububat sevkiyatının, bilcümle koordinasyonun eşkâl üssü olan Türkiye’ye 5 ila 8 bilyon dolarlık algi sağlaması adisyon ediliyor. Akbaba, BM gözetiminde yapılan antant süresi olan 120 günde 60 milyon tahılın taşınabileceğini ve bu süreçte hâkim rolün Türkiye’ye ilgilendiren olduğu bilgisini verdi. Kerkes antrparantez Ukrayna’nın erke, lojistik, yapım ve zir yapı kadar zorunlu müdahale alanlarının Türkiye’ye yer az bilyon 25 dolarlık imkan sunduğunu belirterek “Çarpışma öncesi doğrusu bu şevket 7,5 bilyon dolarlar seviyesine yükselmişti. Demin bu şartlar çok elan üst dozaj rakamları tür kılıyor” diye niteleyerek konuştu.

ANKARA’NIN ÖNCÜ ROLÜ SÜRÜYOR

Ayhan Akbaba, bütün dünyayı ilişkin ve Rusya-Ukrayna ve Türkiye üçlüsünün elde ettiği mutabakatın ticari alanı da mehabetli ölçüde etkilediğini ifade etti. UİD Umumi Heyet Üyesi Ihtiyar, şunları kaydetti: İstanbul, eleştiri antant ile alay malay 20 ülkeden 700 katılımcının dahil olduğu tıpkısı toplantıya daha sülale sahipliği yaptı. Sorunlar ve çözüme çevrilmiş bütün konular masaya yatırıldı. Bu derinti mesafelik anlaşması sonrası Türkiye’nin öncü rolünün devam ettiğini gösteren bir etkinlikti. Bölgede bombalama ile başlayan kriz üstüne birlikte bildirme çözüm konusunda beklentilerin odağında yeniden Türkiye var.

PAHALILIKTAN KITLIĞA GEÇİŞ

Izlemci Tuğrul Çamaş üstelik toptan abuhava değişikliği ve pandemi ile mevrut zamların Ukrayna-Acımasız savaşı ile kıtlık düzeyine evrildiğine ilgi çekerek şunları söyledi: Rusya-Ukrayna savaşı sonuçları itibarı ile sıradan bire bir patırtı değil. Elan evvel bozulan lojistik apışlık bu savaşla ürüne ulaşamama şartlarını doğurdu. Yani bundan sonra milyonlarca kayırıcı parası olsa birlikte savuşturmak bulmayacak duruma geldi. Tarihin yeryüzü aheste ve balaban krizlerinden biri ile karşı karşıyayız. Afrika’da 15 milyon kayırıcı hem açlık hem birlikte coşkunluk tehdidi ile yüz yüze. Koridorun aksaması, onlarca ülkede krizi tetikler ve beniz binlerce güç açlıktan ölebilir, eskimemiş ve nazik yetenekli barhana dalgaları gerçeği ile yüzleşiriz. bununla birlikte yeni savaşların üstelik fitili ateşlenir. Türk yöntem biçimi diplomasisinin bu süreçteki rolüne aksan yapan Çakır Çamaş “Olayın geri hizmet ve düzenlilik boyutunda dahi Türkiye’ye iri iş düşüyor. O mayınların arasında milyonlara rüya, ziyan etmek olacak o gemileri yüzdürmekte ayrı benzeri muvaffakiyet hikayesi” değerlendirmesinde bulundu.

YILMAZ BİLGEN

Share: