Tahıl krizi Ä°stanbul’da çözüldü, Türkiye’ye tebrik yağdı

Tahıl krizi, Türkiye’nin çabalarıyla Ä°stanbul’birlikte imzalanan anlaşma ile çözüldü. Birçok ülke milyonlarca insanı etkileyecek anlaşmayla ilişik Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’ı tebrik kartı etti.

Tüm dünyayı etkisi altına düzlük gıde krizinin çözümü Türkiye’den geldi. Gelişigüzel iki ülkeyle yürütülen gani ilişkiler, atılan tarihi imzalarla akıbet buldu. Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon titrem tahılın sevkiyat düğümü Ä°stanbul’üstelik çözüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğdakika’ın himayelerinde, Ä°stanbul’dahi, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Uluslar (BM) arasında “Tahıl ve Şart Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emin Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı.

Kilit alım çalım oynayan Türkiye’nin çabaları sonuç verdi…

Guterres, Türkçe “teşekkür etti”

Birçok ülke ve milyonlarca insanı etkileyecek anlaşmayla ilgili Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı yağdı.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nın imzalanmasında öbuğulu alım çalım oynaması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’a ve Türk hükümetine Türkçe teşekkür fail BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümeti, sizin kolaylaştırıcılığınız ve ısrarınız bu sürecin her aşamasında dirimsel öneme sahipti.” ifadesini kullandı.

ESIR: Erdoğzaman’a diplomatik liderliklerinden dolayı minnettarız ve teşekkür ediyoruz

KUL’den yapılan açıklamada, “KÖLE, bu adımı memnuniyetle karşılıyor. BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’a bu anlaşmanın yapılmasındaki diplomatik liderliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” denildi.

Aynı zamanda Ukrayna’dan çıkarıulan tahıl ve gıbile maddelerinin Türkiye üzerinden yine satışa çıkarılacağına işaret ederek, “Bu yumruk ayrımsız çalışmanın sonucudur ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Umumi Sekreteri Guterres’e burada liderlik ettikleri için minnettarız. Bu müspet benzeri işaret.” değerlendirmesinde bulunuldu.

DENIZ: Türkiye’yi ölçüm ediyoruz

Avrupa Birliği (SU) Dış Ä°lişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’mağara ofisinden Ä°stanbul’daki tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgilendiren açıklama yapıldı.

Rusya’nın dünya çapında milyonlarca kayırıcı için gıda güvenliğkayınbirader tehlikeye attığı vurgulanan açıklamada, “Mevcut anlaşma, bu damarı bozuk gidişatı aksine çtevil etmek için bir fırsat sunuyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada DENIZ’nin Birleşmiş Uluslar’mağara çabalarını desteklediği aktarılarak, “Türkiye’yi bu anlaşgevher aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki öyaşlı rolünden dolayı ölçüm ediyoruz.” denildi.

Ä°ngiltere Dışişleri Bakanı Truss: Çabaları için Türkiye’yi alkışlıyoruz

KAPAT X

Ä°ngiliz Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Truss, “Ukrayna’nın tahılının uluslararası gıdahi pazarlarına ulaştırılması akıbet etap önemlidir. Bu anlaşmanın sağlanmasındaki çabaları içmağara Türkiye’yi ve Birleşmiş Milel Umumi Sekreteri’ni alkışlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lavrov: Şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğdakika’a bir kat elan teşekkür ediyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın gelecek dönemde Ukrayna tahılı ve Rus tarım ürünlerinin ihracatıyla ilişkin anlaşmaların namına getirilmesi için rastgele türlü çabanın gösterileceğkayınbirader umduğunu anlatım etti.

Ä°stanbul’dahi imzalanan anlaşmalarla ilişik Lavrov, “Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından dolayı Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğdakika’a tıpkısı yol henüz teşekkür söylemek istiyorum.” değerlendirmesini paylaştı.

Ukrayna: Türkiye’nin etkili pozisyonunu takdir ediyoruz

Ukrayna Kerem Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Sybiha, Ä°stanbul’de imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nın küresel gıbile krizinin önlenmesi için öbuğulu ayrımsız adım olduğunu ve Türkiye ile Birleşmiş Milletler’in “tahıl meselesinin” çözümünde oynadıkları hareketli rolü takdir ettiğini belirtti.

Ä°talya: Bütün uluslararası topluluk için mükemmel tıpkı bilgi

Ä°talya Başbakanı Mario Draghi, Ä°stanbul’üstelik imzalanan anlaştöz ilişhedef yaptığı yazılı açıklamada, “Ä°stanbul’bile Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM tarafından imzalanan anlaşmalar, bütün uluslararası cemiyet içmağara mükemmel tıpkı haberdir.” ifadesini kullandı.

Anlaşmanın meyvelerinden; Ä°talya’ya 1,2 bilyon kg mısır gidecek

Ä°talyan Küme Partisi lideri Matteo Salvini, Twitter’daki paylaşımında, anlaştöz aile sahipliği eden Türkiye’ye çabalarından ötürü teşekkür ederek, bunun aylardır süren savaşta diyaloğa dönüş için önce ve öyaşlı bir adım olması temennisini dile getirdi.

Ä°talya Ziraatçılar Derneğmufassal (Coldiretti) yapılan açıklamada, anlaşma yardımıyla Ukrayna’dan hayvan yeminde kullanılmak üzere 1,2 milyar kilo mısırın Ä°talya’ya geleceği duyuruldu.

Ä°sveç: Küresel gıde krizini hafifletme çabaları için Erdoğdakika’a teşekkür ederiz

Ä°sveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ülkesinin, Rusya dolayısıyla Ukrayna’da aylardır çevrilmiş kalan tahılın ihracatına ilişmaksat anlaşmayı kıvançla karşıladığını belirtti.

Linde, “Küresel gıdahi krizini tahfif çabalarınız içmağara Birleşmiş Uluslar (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman’a teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

Letonya: Türkiye’nin anlaşmayı kolaylaştırma çabalarını takdir ediyorum

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics bile sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda anlaşmadan duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Tahıl ihracatı konusundaki anlaşmayı görmenin güzel olduğunu belirten Rinkevics, “BM ve Türkiye’nin anlaşmayı kolaylaştırma çabalarını takdir ediyorum. Bu anlaşmanın özellikle Rusya tarafından yekpare kendisine uygulanacağını umuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Afrikalı liderler: Anlaşmanın uygulamaya konulmasını dört gözle bekliyoruz

Doğu Afrika’daki Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) Ä°cra Sekreteri Workneh Gebeyehu, anlaşmanın hızlı şekilde uygulamaya koyulmasını dört gözle beklediklerini belirterek, süreçte cila alan herkesi tebrik kartı etti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Pretoria’de Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara ile düzenlediği basın toplantısında, Afrika ülkelerinin Rusya ve Ukrayna bölgesindeki tahıla bağımlılığının gerçkatma aynı od adına görülmesi gerektiğkayınbirader tabir etti.

Ouattara ise Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin’in anlaşmayı imzalama kararı almasından büyük sevinme duyduklarını belirterek, Afrika ülkelerinin kırılgan ekonomileri zımnında tedarikte öncelikli olması gerektiğini dile getirdi.

Kuveyt ve Bahreyn, Ä°stanbul’üstelik imzalanan tahıl koridoru anlaşmasını kıvançla karşıladı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, “Bunun, gıda güvenliğinin artırılması, tahıl arzındaki açığın kapatılması ve karşılık artışlarının durdurulmasına katkıbile bulunacak tıpkı adım olduğu” açıklamasını yaptı.

Bu anlaşmanın imzalanması içmağara Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin (BM) gösterdiği çabanın ölçüm edildiği vurgulandı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı üstelik anlaşmayı, Ukrayna savaşından etkilenen ülkeler için gıüstelik güvenliğinin sağlanmasına katkıdahi bulunacak “öyaşlı bire bir adım” yerine nitelendirdi.

Tatar: Anlaşma Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’ın büyük kararlılığı sonucu gerçekleşti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, mutabakatın Cumhurbaşkanı Erdoğzaman’ın büyük çnene, ısrar ve kararlılığı sonucu gerçekleştiğkayınbirader söyledi.

Tatar, Anlaşmalar mağduriyet yaşkemiksiz tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendirmektedir” dedi.

Share: