Tabip ve eczacı atamaları için başvurular 8-14 Eylül’de alınacak

Esenlik Bakanlığının “2021 Yılı 2. Dönme İlk El ve Yeniden Tayin Kurası İlanı” Resmi Gazete’de yayımlandı

– Keyif Bakanlığı ve mecbur kuruluşları ile gayrı kamu gelgel ve kuruluşlarının ihtiyaçları amacıyla tıpta eksperlik mevzuatına göre eksper olanlar ile eksper doktor, doktor, bilirkişi diş doktoru, diş hekimi ve eczacı kadrolarına ilk defa yahut yeniden yapılacak tayin başvuruları 8-14 Ilkgüz’de yapılacak.

Keyif Bakanlığının “2021 Yılı 2. Dolaşma İlk Misil ve Yeniden Nasıp Kurası İlanı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Esenlik Hizmetleri Ana Kanunu’nun ilişkin maddesi ile Kamu Çekicilik ve Kuruluşlarına Açıktan Ad Çekme ile Atanacak Bazen Keyif Personelinin Nasıp Asıllar ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre, Afiyet Bakanlığı ve sınırlı kuruluşları ile özge kamu çekicilik ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına bakarak ehlihibre olanlar ile eksper hekim, hekim, ehlivukuf diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk kez veya baştan yapılacak nasıp-kol hareket ve işlemleri zar edilen takvim çerçevesinde noterlik marifetiyle elektronik beyin içinde kurayla yapılacak.

Başvurular, Esenlik Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresinde “https://yhgm.saglik.gov.tr” düz kayran Personel Bilgelik Sistemi (PBS) üzerinden e-Mehabet kapısı etiket teslim sistemi ile antre yapılarak ad çekme takviminde tamlanan süreler içre gerçekleştirilecek.

Kura yeri ve saati “https://yhgm.saglik.gov.tr” genel ağ adresinden zar edilecek. Başvuru yapacak adaylar, kura takviminde tamlanan tarihler beyninde PBS üzerinden müracaat formunu elektronik ortamda doldurup tercihlerini kaydedip kesinleştirecek. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra başvuru bilgileri ve tercihlerde ayrım yapılamayacak. Kesinleştirilmeyen başvurular ise dikkate alınmayacak. Kesinleştirilen referans formu fiziki evrak kendisine ayrıca gönderilmeyecek.

2527 dar Kanun kapsamında mevcut Türk soylu yabancıların resmi kurumlardan alınan Türk soylu olduklarına dair belgeyi referans sistemi üzerinden elektronik ortamda kaydetmeleri gerekecek.

Başvuracak adaylar PBS üzerinden açılacak açıkça yerleri ayn önünde bulundurarak ilan edilen takvim çerçevesinde arz aşkın 10 yeğleme yapabilecek. Genel kura ile alışılmak istediğini tamlayan adaylar, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel ad çekme ile yerleştirilecek.

Ad Çekme başvurusunda bulunup başvurusunu nakız yol açmak isteyenler 15 Ilkgüz Çarşamba günü ile 27 Eylül Pazartesi günü saat 18.00’e kadar PBS üzerinden elektronik ortamda kura başvurusunu tahrip edebilecek. Başvurusunu halel ettirenler kuraya yeniden başvuramayacak.

İnceleme neticesinde uygun görülmeyen başvurular, ret gerekçeleri ile ihbariye hesabına dökmek amacıyla PBS üzerinden ilan edilerek elektronik ortamda itirazlar alınacak ve sonuçlar PBS üzerinden zar edilecek.

Izzet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmalarında 657 sayılı Azamet Memurları Kanunu’nun 97’nci maddesindeki süreler dikkate alınacak. Ancak bu durumda olanlardan ad çekme sonuç müracaat tarihi bakımından bariyer hallerinin bitimine bir kamer noksan olanların başvuruları akseptans edilecek.

Keyif Bakanlığı ve tutkun kuruluşları kadrolarına yerleşen adayların atama tebligatında, adayın başvuruda belirttiği bulunak temel alınacak. Ad Çekme sonucu seçkin kol yahut pozisyona yerleşenler, ad çekme sonuçlarının ilanından itibaren bire bir sene süreyle yine kuraya başvuramayacak.

İlan metninde belirtilen şartlara münasebetsiz adayların başvuruları akseptans edilmeyecek. Başvuruları yanlışlıkla akseptans edilip kura ile yerleştirilmiş olanların atamaları yapılmayacak, atamaları işlenmiş olsa de bozma edilecek. Belgeleri sakim olan veya kusurlu başvuruda kâin adayların dahi başvuruları asılsız sayılacak.

Ad Çekme sonrasında kadrolara yerleşen adaylar üzerine arşiv araştırması yapılacak ve arşiv araştırmaları sonuçlandıktan sonra atamaları gerçekleştirilecek. Belgelik araştırması pahal sonuçlananların ataması yapılmayacak, işlenmiş olsa dahi nakız edilecek.

5335 az Kanun kapsamında, zahmetli olan hekim ve ehlivukuf tabipler Esenlik Bakanlığı ve sadık bünye kadrolarını yeğleme ederek başvurabilecek. Ancak ayrımsız yasa gereği zor hekim ve ehlivukuf tabipler Sağlık Bakanlığı tesisleri dışındaki kurumlara yerleşseler dahi atamaları gerçekleştirilmeyecek.

KAPAT X

Heybet hizmeti yükümlüsü olan tabip ve uzman tabipler ile mütekait olan eczacı, diş tabibi ve bilirkişi diş tabipleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile diğer kamu hava ve kuruluşlarında halen fariza yapmakta olanlar, belirtilen yaş haddini dolduranlar ve 4924 basit Kanun kapsamında kontratlı namına çalışanlar kuraya başvuramayacak.

– Tayin kurası takvimi

İlanda düzlük alan “2021 Yılı 2. Bölüm İlk Posta ve Yeniden Nasıp Kurası Takvimi”ne bakarak, PBS üzerinden başvurular 8 Ilkgüz Çarşamba gününden 14 Eylül Salı saat 18.00’e kadar yapılacak.

Müracaat yorum sonuçları 22 Ilkgüz Çarşamba haset PBS üzerinden car edilecek. İnceleme sonrası başvuruları reddedilenlerin itirazları, 22 Eylül Çarşamba gününden 24 Eylül Cuma saat 18.00’e büyüklüğünde PBS üzerinden alınacak. İtiraz sonuçları 29 Ilkgüz Çarşamba PBS üzerinden açıklanacak.

Ad Çekme çekimi 30 Eylül Perşembe günü yapılacak, yeri ve saati “https://yhgm.saglik.gov.tr” internet adresinden zar edilecek. Atamaya esas evraklar, 15 Ilk Teşrin Cuma Namazı saat 18.00’e kadar alınacak.

Kamu gelgel ve kuruluşlarında kontratlı çalışanlar ve özel keyif tesislerinde çalışanlar, kurumlarıyla ilişiklerinin kesildiğine dair belgeyi atamaları yapıldıktan bilahare göreve başlayacakları afiyet tesisine doğrulama edecek.

Share: