Türkiye’nin sunu büyük savaş gemisi içmağara kafasız sayım

Türkiye’nin yeryüzü büyük savaş gemisi olarak donanmaya katılmaya hazırlanan TCG Küçük Asya’nun görev sistemleri birer birer sınavı geçiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı öncülüğünde başlatıulan proje kapsamında Sedef Hastalığı Tersanesi’nde kabul faaliyetleri devam eden Çok Maksatlı Iki Yaşamlılar Sefine TCG Küçük Asya’nun ezgi sistemlerinin deniz kabul testleri icra edildi.

Testlerde 12 ASELSAN sistemi değerlendirilirken, gemide şirketin geliştirdiği 36 herkes yer alıyor. Savaş sistemi analizi, işlevsel ve fiziksel bütünleşme, elektromanyetik uyumluluk ve enterferans, içgüdü bölüm alanı analizi gibi savaş sistemi tasarım çalışmaları da ASELSAN tarafından yürütülüyor.

Şirketin sorumluluğundaki sistemlerden MITOS WECDIS, MIT Sayısal Plot Masası, KULAÇ İskandil, DEMES Meteorolojik Ölçüm Sistemi, ANS-510D Cayro, ALPER LPI Sevkitabii, durum radarı, parakete, manyetik tezkere, DGPS, WAIS, alarm ve sesli duyuru sisteminin bahir kabul süreçleri gerçekleştirildi.

Eksiksiz yüklü deplasmanda 27 bin 436 titrem ağırlıkta, 231 metre boyunda ve 32 metre genişliğinde inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Sefine TCG Anadolu, Iye, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint ve Atlantik okyanuslarında kullanılabilecek.

Bir iki yaşamlılar saf ile lüzumlu muharebe ve destek araçlarını akse bölgelerine taşıyabilme yeteneğine erbap TCG Rum, havuzunda taşıyacağı araçlarıyla çıkarma operasyonlarına katılabilecek.

Share: