Türkiye’nin 5G yolculuğu Ä°stanbul Havalimanı’ndan başladı

Ulaştırma ve Altyapı Nazır Yardımcısı Ömer Fatih Sayan:- “Bizim içmağara önemli olan bu teknolojiyi takkadak kullanan bir ülke görünmek değyer, yerel ve milli imkanlarla bu teknolojinin üretiminde düzlük almaktır”- Kalyon Ana Ortaklık ve Ä°GA Yönetim Yerleşmiş Üyesi Mehmet Kalyoncu:- “(Sistemlerimizi) Artık 5G altyapısı sayesinde çok henüz mükemmel bir noktaya taşıyacağız. Türkiye’nin 5G yolculuğu Ä°stanbul Havalimanı’ndan başlıyor olacak”

Ulaştırma ve Altyapı Icra Vekili Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisinin bugün Ä°stanbul Havalimanı’nda kullanıma sunulmasına ilişgaraz, “Bizim için öyaşlı olan bu teknolojiyi yalnız kullanan ayrımsız ülke olmak değdevlet, yerel ve milli imkanlarla bu teknolojinin üretiminde kayran almaktır.” dedi.

Ä°stanbul Havalimanı’nda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından 5G teknolojisinin test uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda havalimanında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla “Türkiye’nin 5G Yolculuğu” başlıklı tören düzenlendi.

Törende konuşdakika Ömer Fatih Sayan, “yeni ayrımsız çağın başlangıcı” adına tanımlanan 5G’nin tüm endüstrilere altyapı sağlayacağını ve faal ekosistemde çığır açıcı ayrımsız afi oynayacağını söyledi.

“Bizim için yer öbuğulanmış olmazsa olmazımız 5G’ye mümkün olan sunma yüksek yerlilik oranıyla iyesi olmak.” diyen Sayan, 4.5G’den önce haberleşme sistemlerinde yüzde 1 olan yerlilik oranının yüzde 33’e ulaştığını bildirdi.

Sayan, 5G teknolojisine ilişamaç bugüne kadar gerçekleştirdikleri etkinliklerden ve yaptıkları faaliyetlerden bahsederek, “Haberleşme Teknoloji Kümelenmemiz 5G yolunda bizimle birlikte uçfecir uca yerlilik ve millilik için çalışıyor. POSTACI meyvelerini vermeye devam ediyor.” diyerek konuştuh.

– “Operatörlerimiz, 5G şebekesini tüm dünyaya sergileyebilecek”

Ömer Fatih Sayan, bu teknolojiyi millî menfaatler doğrultusunda nasıl kullanacakları konusunun önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim için öyaşlı olan bu teknolojiyi hemen kullanan bir ülke almak değdiyar, evcil ve milli imkanlarla bu teknolojinin üretiminde vadi almaktır. Bunun yanı sıra siber kalemiz USOM (Bilgelik Teknolojileri ve Ä°letişyayın Kurumu Millî Siber Olaylara Müdahale Merkezi) 7 gün 24 saat çalışmalarına bitmeme ediyor. 5G ve siber güvenliği benzeri arada düşünmek durumundayız. Bugün burada operatörlerimizin 5G şebekesini ticari adına da sınav edebilecekleri ve tüm dünyaya sergileyebilecekleri benzeri düzlem oluştuh.”

Sayan, deneyim çalışmalarında abonelerin ortalama olgun inzal hızlarının 1 Gbit/s ve üzeri değerlere ulaşılabildiğkayınbirader anlattı.

Sayan, “Ä°stanbul Havalimanı; kıpırdak haberleşmede ve ortak altyapıde Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un benzeri araya gelerek 5G’yi kuma koydukları bu efsunkâr yolculuğun aynı zamanda başlangıç noktası. Şimdiden 6G için çalışmücevher başladık.” diye niteleyerek konuştuh.

– “5G altyapısı yardımıyla sistemleri çok daha mükemmel noktaya taşıyacağız”

Kalyon Ana Ortaklık ve Ä°GA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu dahi Ä°stanbul Havalimanı’nın efsunkâr yolculukların başladığı tıpkısı meydan olduğunu belirterek, havalimanının eş olduğu dijital imkanlardan ve altyapıdan bahsetti.

Hiçayrımsız havalimanında olmayan kullanılmamış çözümler üreterek havalimanında infaz etmek içmağara çalıştıklarını kaydeden kalyoncu, yüksek hızlı internet sayesinde daha bile bereketli noktaya gideceklerini söyledi.

Kalyoncu, havalimanında 101 farklı herkes bulunduğunu, burasının dünyada Pentagon’dan sonra aynı çatı altındaki genişlik büyük bina olduğunu kaydederek, “bu sistemleri bu ölçekte münferit halde dahi çalıştırmak zorken biz müştereken, birbiriyle iletişyapıt halinde sistemleri hatasız çalıştırıyoruz. bundan sonra 5g altyapısı sebebiyle çok daha mükemmel benzeri noktaya bunu taşıyacağız. inşcenabıhak Türkiye’nin 5G yolculuğu Ä°stanbul Havalimanı’ndan başlıyor olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Share: