Türkiye ve Azerbaycan arasında ‘sosyal hizmetler’ alanında iş birliği yapılacak

Türkiye Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ile Azerbaycan Çalışma ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı arasında iş birliğine yönelik antant zaptı imzalandı.

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Su Yanık, Bakü’de temaslarının ikinci gününde, Içe Yöneliklik Merkezi’ni görüşme etti ve yürütülen çalışmalara ilişhedef yöneticilerden hikmet aldı.

Otizimli çocukların yaptığı resimleri inceleyen Yanık, çocuklarla kardeşçe etti ve onların söylediği şarkılara katıldı. Otizmli çocuklara katkı sağlamak içmağara çalışan gönüllü çocuk ve gençlerle da tıpkı araya mevrut Yanık, iyiliğin bulaşıcı olduğunu belirtti. Yanık, gönüllü yapıulan faaliyetlerin çok ögönen taşıdığını ifade ederek, bindi veren herkesi gönülden kutladığını söyledi.

– “Antant zaptı, teknik çalışmaların resmiyete dönüştürülmesidir”

Vekil Yanık, henüz bilahare DOST Kapsayıcı Kalkınma ve Yaratıcılık Merkezi’ni musahabe ederek, incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında yetkililerden hikmet aldı.

Yanık, merkezde Türkiye Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Azerbaycan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı arasında iş birliğine yönelik uyuşma zaptının imza törenine katıldı.

Mutabakat zaptı, Icra Vekili Yanık ve Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sahil Babayev tarafından imzalandı.

Anlaşma zaptı, sakat, yaşlı, çocuk, kadın ile gazi ve şehit ailelerinin içtimai refahını artırmaya yönelik projelerin geliştirilmesini, birikim ve hikmet paylaşımını, ihtiyaç sahiplerine yönelik hizmetlerin geliştirilmesini ve etkinliğinin artırılmasını kapsıyor.

Ä°mza töreninde konuşdakika Icra Vekili Yanık, önemli tıpkı iş birliğinin mutabakat ile yazılı ayla getirildiğini rapor etti.

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tarife ihtiyaç mümteni büyüklüğünde köklü, içtenlikle, yakın ve güçlü olduğunun altını çizen Yanık, şunları kaydetti:

“Fakat bu tarihten doğdakika iş birliğini geçsunma yıl Şuşa Beyannamesi ile uluslararası platformda resmi belgeye dönüştürdük. Icap Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümetinin bakanları lüzum Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanları namına bizler, Şuşa Beyannamesi’nin gereği namına bakanlıklarımız ölçeğinde yapmamız müstelzim çalışmaları, yapabileceğimiz çalışmaları, hizmetleri karşılıklı kendisine müzakere geçmek, birbirimizle dayanışma ilişkilerimizi geliştirmek ve güçlendirmek içmağara aralıksız çalışıyoruz.

Düpedüz bu anlamda bakanlık adına Azerbaycan’üstelik ortak çalışma alanlarımız olan iki mevkidaşımız var, Sayın Babayev ve Sayın Baharat Muradova. Temas iki mevkidaşımızla ve birimle bugüne büyüklüğünde beceri çalışmalarımızı sürdürdük ve kişi alanlarımızla alakalı hazırlıklarımızı yaptık. Biraz önce imzaladığımız uzlaşma zaptı, bugüne kadar yaptığımız beceri çalışmaların aslında bir resmiyete dönüştürülmesidir.”

Çok öyaşlı hizmetler yapılacağına inancının cümle olduğunu vurgulayan Yanık, Azerbaycan ve Türkiye’nin etle tırnak büyüklüğünde yakın olan ilişkisinin, daha çok bakanlıkların görev alanındaki çalışmalarla dahi süreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğzaman’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürüyen apotr aile hizmetini nâkil Yanık, çeşitli alanlarda yapıulan çalışmalara ilişhedef vukuf verdi.

Yanık, Azerbaycan çalışma ziyaretlerinin çok bol geçtiğkayınbirader rapor ederek, ilerleyen günlerde protokol kapsamında yapılacak çalışmaların şimdiden hayırlı olmasını, toplumlara fayda sağlamasını temenni etti.

KAPAT X

Çalışma ziyaretleri kapsamında bakanlık heyeti Haydar Aliyev Merkezi’ne dahi ziyarette bulundu.

Share: