Türkiye ile Tacikistan arasında güvenlik iş birliği anlaşması imzalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Tacikistan İçişleri Bakanı Ramazon Rahimzoda, “Türkiye ile Tacikistan Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması”nı imzaladı.

Icra Vekili Soylu, Rahimzoda’yı, İçişleri Bakanlığında resmi törenle karşıladı. Rahimzoda’nın tören mangasını selamlaması ve şeref defterini imzalamasının ardından Aristokrat, misafir bakanı makamında ağırladı.

Aristokrat, yaptığı konuşmada, mayıs ayında Tacikistan’daki elim olaylardan dolayı büyük tıpkı üzüntü duyduğunu belirterek, aynı olayların tıpkı henüz yaşanmaması temennisini dile getirdi.

Tacikistan’ın varlık ve refahını Türkiye’den ayrı görmediklerini ifade fail Aristokrat, “Başta kuma değerimiz Mevlana Hazretleri kalkmak üzere, birçok eş mirasımız bulunuyor. Türk halkı, Tacik halkını kendine sürekli bayrı ayrımsız dost kendisine görmektedir.” dedi.

Bugünün dünyasında birçok mukavemetli sınamayla karşı karşıevet olunduğuna işaret fail Aristokrat, şunları kaydetti:

“Suriye, Afganistan ve Ukrayna krizleri uluslararası ve ülkeler arası iş birliğinin önemini, hele dahi uygarlık kardeşi olan bizlerin iş birliğinin önemini tıpkısı misil henüz ortaya koymaktadır. Terörle mücadele başta koyulmak üzere uyuşturucu, sınır aşdakika suçlar, kaçakçılık ve organize suçlar, siber suçlar, finansal suçlar ile göç ve kıran yönetimi üzerine birbirimizle adım atacağımız çok alan bulunduğunu ve bunların bire bir bölümünü dahi başarılı ayrımsız şekilde yönettiğimizi ama tümüyle ilişik önümüzdeki süreçlerde henüz güçlü tıpkı ivmeye ihtiyacımız olduğunu belirtmeliyim. Ä°mzalayacağımız güvenlik iş birliği anlaşmasında son benzeri yılda sizlerin çok önemli bire bir katkısının olduğunu biliyorum. Bu nedenle dahi minnetlerimizi, şükranlarımızı izah etmek istiyorum.”

– “Elan fazla iş birliği yapmamız gerekiyor”

Tacikistan İçişleri Bakanı Rahimzoda dahi Türkiye’ye yaptığı bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olacağını belirtti.

Türkiye ile Tacikistan arasında şu anda ongun ilişkilerin bulunduğunu dile getiren Rahimzoda, bunun üstelik iki ülkenin cumhurbaşkanlarının dostluğundan kaynaklandığını vurguladı.

Ä°kim kerem ile budun arasında derin geçmişe raci kuma bir medeniyetin bulunduğunu, bunun bile Türkiye ile Tacikistan arasında elan çok iş birliği yapılmasını gerektirdiğine dikkati çeken Rahimzoda, şunları söyledi:

“Sınır aşzaman suçlar, tevhit suçlar ve özellikle terörle elan aşkın mücadele geçmek içmağara bu kuma noktalardan faydalanmalıyız. Dünyada birçok tehditle karşı karşıyayız. Bu birlikte aslında umumi anlamda bütün dünyanın endişelenmesine etmen oluyor. O nedenle terörle mücadele, zırh kaçakçılığı, uyuşturucu, sınır aşzaman suçlar, organize suçlar konusunda daha aşkın iş birliği yapmamız gerekiyor.”

Serencam dönemde Afganistan, Irak, Ukrayna ve bazı ülkelerde yaşanan gelişmelerin herkesi endişelendirdiğini dile getiren Rahimzoda, “Bunlardan bizim için en yakın olan Afganistan. Afganistan’daki gelişmeler bizim içmağara çok henüz endişe vericidir. İçişleri bakanlıklarımızı ilişkin birçok ortak yasakçı var, onları bugün yegâne bir tane konuşup sanıistimara kim çözüm yollarını bulacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

– Aristokrat ve Rahimzoda, imza törenine katıldı

Aristokrat ve Rahimzoda, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması”nın imza törenine katıldı.

Tacikistan İçişleri Bakanı Rahimzoda, güvenlik alanında imzaladıkları anlaşmanın çok öbuğulu olduğunu belirterek, “Anlaşmanın, rastgele türlü suçu önlemede, özellikle terörle mücadele, cebe kaçakçılığı, uyuşturucu, sınır aşdakika suçlar, kombinasyon suçlar konusunda farklı alım ve kuruluşların hikmet alışverişi üstüne çok öbuğulanmış zemin hazırlayacağını düşünüyorum. Ä°lişkiler, bu anlaşmayla daha dahi güçlenecektir. Zir birimlerimiz anlaşmanın icrası konusunda ilişkilerini sürdürecekler.” diye niteleyerek konuştu.

KAPAT X

İçişleri Bakanı Soylu bile Rahimzoda ve tümden icap bölgesel lüzum küresel güvenlik konularının kapsamlı şekilde ele alındığı eli nimetli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Lüzum güvenlik iş birliği icap terörle mücadele gerekse de düzensiz göç konularında fikir teatisinde bulunduklarını ve gelecek süreçte birlikte hareket etme iradelerini yine ortaya koyduklarını vurgulayan Soylu, “Gelinen noktada terörizmin finansmanı, finansal suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve siber suçlar, suç unsuru paraların dolaşımı, kripto servet aracılığıyla ve diğer suç gelirlerinin yasallaştırılması kabil karmaşık benzeri yapı yer fail suçların ülkelerin ulusal güvenliklerine doğrudan ayrımsız tehdit halini aldığı beraber teslim edilmiştir.” dedi.

Aristokrat, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunda ilk ve öyaşlı adımı atan, Tacikistan’üstelik kurduğu okulları devletleştiren, Maarif Vakfına yol açzaman iradeyi sergileyen, kardeşlik hukukunu genişlik üst düzeyde markajcı Tacikistan’a teşekkür etti.

Aristokrat, “Lüzumlu sınır aşdakika suçlar olsun icap terörle mücadele olsun lazım uyuşturucuyla mücadele olsun gerek kaçyanlışsız göçle mücadele ve afetle mücadele konularında eş değişmeyen birliğine vardık. artık da bu konudaki çalışmalarımızı çok elan dolgunca benzeri noktaya taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu anlaşmanın imzalanmasının bundan sonraki ilişkilerin da rotasını belirleyeceğini ifade fail Soylu, “Terörle mücadeleden uyuşturucuya, diğer bütün güvenlik alanlarında gerekse kolluğun iş birliği, tecrübe paylaşımı, vukuf paylaşımında, ortaya konulacak süreçlerde bu anlaşma, Tacikistan ve Türkiye’nin ilişkilerinde önemli bire bir ivmelenme ve hareketlenme sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: