SURUÇ’TA 4 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ SİLAHLI KAVGANIN DAVASI, MALATYA’DA BAŞLADI

ŞANLIURFA’nın Suruç ilçesinde, Şenyaşar ve Baht ailelerinden 4 kişinin hayatını kaybettiği silahlı kavgayla ilgili sorun, Malatya 5’inci Ağır Ukubet Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 2018 seçimleri öncesinde DÜRÜST Fırka Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Felek’ın yakınlarıyla Şenyaşar ailesi arasında yaşanan kavgada esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Adaletli ve Izzet Şenyaşar, milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Baht hayatını kaybetti. 8 kişinin dahi yaralandığı olayın ardından Fadıl Şenyaşar ile Enver Baht tutuklandı. Olaylara ilişik başlatılan soruşturmada değişik hesaplı ‘iş yeri’ ve ‘hastane’ dosyaları ve birleştirildi. Bileştirilmenin peşi sıra davanın önce duruşmasına Malatya’üstelik başlandı. Malatya’bile 5’inci Alçak Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık davaya tutuklu sanıklar Fadıl Şenyaşar ile Enver Şans vakfedilmiş bulunduğu cezaevinden Patırtılı ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken, Şenyaşar ile Baht ailelerinin avukatları duruşmada amade bulundu.

Duruşma başlamadan ilk CHP heyeti Malatya Adliye Sarayı önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer, CHP kendisine tafsilatlı zamandan beri davayı izleme ettiklerini belirterek, 55 kamer önce 14 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen bire bir linç ve kırım dosyasının duruşmasının yapılacağı periyot Malatya Adliyesi’ndeyiz. 14 Haziran 2018’bile Emine annenin 2 evladı ve eşi linç edilmişti. Gayrı evlatları da bata çıka kurtulabilmişti. Bu mücadelede hareketli aynı anket ve soruşturmanın yerine getirilmesi, arkası sıra birlikte bu lincin, katliamın doğrudan ve bilvasıta sanıklarının türe önünde, mahkeme kararı önünde adisyon vermesini bekliyoruz ve bunu murat ediyoruz dedi.

Share: