Süper Takım yargıcı atamalarında yıpranmamış dönme

Bolu’üstelik planlı Tarz Yargıcı Müesses (MHK) yaz seminerinde mütekellim MHK Başkanı Sabri Çelik, “Süper Küme atamalarını hibrit sistemle yapacağız. Bu zaman tarihi uygulamalara şahitlik edeceğiz” dedi.

Bolu’da, 2022-2023 sezonunda fariza takanak hakemlerin eğitimleri üzere 7 periyot sürecek olan Merkez Hakem Yerleşmiş Yaz Semineri başladı. Karacasu beldesinde mevcut tıpkısı otelde başlayan seminere, MHK Başkanı Sabri Polat, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, UEFA VAR Eğitimcisi Pavel Gill ve hakemler katıldı.

“Süper Klasman atamaları hibrid sistemle yapılacak”

Seminerin küşat konuşmasını işleyen Kalıp Hakem Yerleşmiş Başkanı Sabri Çelik, “Süper Kütle atamalarını hibrid sistemle yapacağız. Yazılan ve sınav edilen ayrımsız uygulamayla üç ayrı havuzda toplanan kısaca 40 ayrı input ile atamalar resen kendisine önümüze gelecek. Format Hakem Oturmuş takdiri ancak zorunlu olursa devreye girecek. Bu programın detaylarını saydamlık adına futbol paydaşlarına açmaya hazırız. Mevsim boyunca uygulayacağımız VAR çizgisi UEFA’nın çizgisiyle ayrımsız olacaktır. FIFA’dahi yapılan uygulamaya eş şekilde ayrı ayrımsız VAR kadrosu kuracağız. Bunun amacıyla çeşitli aşamalarla yaptığımız çalışmaları tamamladık. Bu çalışmalarda benzer olduğu kadar herkesin fikrini ve onayını ahzetmek esas prensibimiz oldu. Ayrıca zaruri olduğunda ayrıksı ülkelerden üstelik VAR hakemleri devreye sokulacak” dedi.

“Rasatçı sayısı 2’ye çıkarılacak”

Gözlemci sayısının 2’ye çıkarıldığını ve yaşının 70’e yükseltildiğini tamlayan Çelik, “Bu sezondan itibaren biri stat diğeri Riva kalkmak için iki teleskop müsabakaları izleyecek. Henüz kırılan değerlendirme amacıyla yapılan bu kabil yargıcı gelişimine dahi ulama sağlayacaktır. Seçkin iki gözlemcinin ayar ortalaması hakemin notu olacaktır. Müşahit raporunda üstelik dijital sisteme geçilecektir. Bu nedenle teminde bastırık çekilen Süper Loda müşahit yaşını bile UEFA yaşı olan 70’e yükselttik. Çünkü Süper Loda’da kariyerini mütemmim hakemlerin neredeyse hepsi VAR hakemi namına aylamak istiyorlar. 5 sene ortamında kâin rasatçı kadrosu yarı yarıya inecek. Bu kadroyu aynı zir kadrodan tamamlamayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi: “Biz sizlere sonuna büyüklüğünde güveniyoruz”

Seminerde mütekellim Türkiye Futbol Federasyonu Mehmet Büyükekşi, yabancı hakemlerle ilgili kamuoyunda falsolu bilgilerin olduğunu belirterek, “Akıbet 1 yıla baktığımızda Türk hakemliği ihtimal da tek olmadığı büyüklüğünde tartışmaların odağında kaldı. Yaşananlar sizleri bile futbolumuzu da suratsız etkiledi. Ben ve umumi heyet arkadaşlarım bu sezonda tamlık bu olumsuzlukların sizlerin kanalıyla olumluya dönüştürüleceğini umuyoruz. Kamuoyunda kavisli değerlendirildiğini düşündüğüm 2 laf var. Birisi yabancı ecnebi hakemlere kapının açıldığı yönünde. Bahis on paralık bile öyle değil. Tığ unsur olarak ecnebi hakem beyan etmek için değil ihtiyaç olması yerinde VAR hakemi getirme kararı aldık. Bunu bile kamuoyu ile paylaştık. Erasmus modeli kabil elbet öğrencileri arsıulusal değişim yapıyorsak Elit hakemlerimizi hele UEFA’ya kayıtlı ülkelerle fark etmek üzere ancak dışına her an karşılaşma yönetmesi, ecnebi hakemlerin bile ülkemizde karşılaşma yönetmesi üzerine karar aldık. Bunun dışında eksantrik bir kararımız mevcut değil. Tığ sizlere sonuna kadar güveniyoruz” diye konuştu.

“VAR ve meydan hakemlerini şerh kararı aldık”

Büyükekşi, vadi ve VAR hakemlerini ayırdıklarını söyleyerek, “Geçtiğimiz sene baktık kim 3 günde tıpkı kâh hakemlerimiz 3 ahit geçmiş sahada, 3 gün sonraları VAR’da, esasen sahada. İnanılmaz aynı trafik içerisinde karşılaşma yönetmişler. Bunun birlikte bir nice kesimden reaksiyon aldığını gördük. O yüzden VAR ve saha hakemlerini ayırma kararı aldık. Bunun üstelik haddinden fazla müfit olacağını düşünüyoruz. Hakemlerimizin bu konuda banko haddinden fazla henüz bol deneyimleri olacağını anlayış ediyoruz. Çünkü temas konuda uzmanlaşmaya gerekseme var. VAR hakemlerinin bile bu konuda eksper ağıl geleceklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Seminerin açılış konuşmalarının peşi sıra TFF Başkanı vasıtasıyla Fırat Aydınus, Bahattin Duran, Tarık Ongun ve Orkun Aktaş’a onurluk ve hediyeler verildi.

Share: