Sudan’daki Maarif Okullarından önemli başarı

Sudan Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Okulları, liselere methal sınavında 86 öğrencisinin tamamını yerleştirerek yüzdelik beniz başarı elde etti.

Payitaht Hartum’daki TMV Koca Lisesi öğrencisi Ahmed Eşref İlyas, liselere giriş sınavında üçüncü, Hamza Heysem da dördüncü oldu.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, sınavda üçüncü olan İlyas, annesi ve TMV Sudan Temsilcisi Mehmet Nedim Arslan’ı sefaret binasında ağırladı.

Neziroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu, çokça balaban ayrımsız başarı. Kendisini çağırma ettik, ödülünü sunma ettik. İnşallah liseyi bile okulumuzda okuyacak, tababet okumayı düşünüyor. Okullarımıza her sene umu artıyor. Okulumuzun başarılarıyla alım duyuyor, çocuklarımızı tebrik ediyoruz.” dedi.

TMV Sudan Temsilcisi Aslan ise “Ahmed Eşref, çok başarılı ayrımsız öğrencimizdi. Doğrusu tıpkısı basamak bekliyorduk. İlk onda 4.’lük karışma 4-5 derecemiz var. 86 öğrencimizin hacısı hocası muvaffakiyet sağladı. Öğrencimiz Ahmed’den lisede birlikte merhale bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Öğrenci Ahmet Eşref İlyas bile “Okulumu, Türkiye Maarif Okulları’nı seviyorum. Emeği güzeşte öğretmenlerim ve meslek yöneticilerime ve misafirperverliği üzere Büyükelçi İrfan Neziroğlu’na teşekkürname ediyorum. Türkiye iyice bir ülke. Alelade orayı görmeyi çok istiyorum. Bekle beni Türkiye, geçenlerde geliyorum inşallah.” dedi.

FETÖ’nün yetersiz dışındaki faaliyetlerini çelmek üzere ölçülü icraat kapsamında Sudan’üstelik 2017’üstelik Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredilen okullar, yetişek kalitesinin ve Sudan halkının kalifiye insan kaynağı kapasitesinin geliştirilmesine katkı sunarken, başarısıyla üstelik Türkiye’nin çalım kaynağı oluyor.

Sudan’birlikte örgütten devralınan 6 ekol, altyapı ve teknolojisi yenilendikten bilahare Sudanlıların hizmetine sunuldu.

FETÖ döneminde 900 civarında öğrencisi bulunan ekol, bugün 2000’e mümasil öğrencisiyle, anaokulundan liseye Sudanlı ve ayrımlı ülkelerden ailelerin terbiye-öğretimde evvel tercihleri ortada vadi alıyor.

Share: