Stokçuluğa cezrî hal: Mehabet depolayıp stoku önleyecek

Değer İstikrarı Komitesi toplantısında gıdada genişlik ve eşit sıkıntısı çekilmemesi için alınan kararlar uygulanmaya başlandı. Ekincilik ve Orman Bakanlığı geçmiş kendisine hususi sektörün stokçuluğunu ve bunun faktör olduğu eşit artışını frenleyecek tıpkısı düzentileme başlattı. Gâh koskocaman nişane kalemleri için ilgili kurumlar tarafından eskimemiş alımlar planlandığı ve piyasanın düzenleneceği öğrenildi.

Darı, ayçiçeği yağı, mercimek, şeker hastalığı, buğday, rüşvet gibi önemli gıdalar, üreticilerden uygun fiyatlarla alınarak stoklanacak. Bu sayede piyasada üreticiyi zarar ettirecek şekilde eşit kırılmasının önüne geçilecek. Faziletli miktarda nişane alınacağından, özel sektörün piyasayı bozmasını sağlayacak kadar stok yapmasına de bariyer olunacak. Böylelikle ürünler, istediğinde piyasaya nişane süren stokçuların değil, devletin elinde bekleyecek. Reyon fiyatlarının yükselmesini durduracak şekilde, gerekseme anlarında piyasaya sürülecek. Bu sayede gıda enflasyonu birlikte frenlenmiş olacak.

DEPOLAR TAMLIK DOLACAK

Hükümet, bu çerçevede evvel namına geçmiş bölüm Dikici Pusat Sistemi’ne (ÇKS) mukayyet arpa ve buğday üreticilerine, buğday amacıyla kilogram başına 1 teklik, rüşvet amacıyla kilo başına 50 kuruş Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) alım primi desteği ödemeyi karara bağlamıştı. söz konusu desteklerle hava süreci işlerken, TMO’nun geçici gelgel merkezleri da karışma görünmek amacıyla kül bölgelerdeki alım randevularının tamamen dolduğu belirtildi. TMO depolarının, ağız ağıza doldurulacağı tabir edildi. TMO Umumi Müdürü Ahmet Güldal da henüz önce “Bütün amacımız ve hedefimiz, çöz piyasadan stok hazırlamak ve bunun amacıyla fiyatlandırma yazmak. TMO olarak geçici hava merkezleri açıyoruz. 2022 yılında türlü olduğu büyüklüğünde arz efdal rekolteyi, yer efdal stoku sınırlı içindeki üreticilerimizden tedarik etmek istiyoruz” demişti.

400 YENİ PROJE

Tarım ve Orman Bakanlığının im stokunun birlikte ekilebilir ekincilik alanlarının artırılmasına müteveccih çalışmaları birlikte sürüyor. Edinilen bilgilere bakarak, serencam çalışmalarla sabık yıl nadas alanları 1,1 milyon dekar azalırken, mufassal yıllardan beri azalışta olan tarla alanında 4 milyon dekar artış yaşandı. Ayrıca 3 milyon dekar kayran tarımsal üretime kazandırılarak toplam ekilen alan miktarı 23,4 milyon hektara yükseldi. Nadasa bırakılan 20 milyon dekar alanın üretime kazandırılmasına yönelik çalışmaların bitmeme ettiği belirtilirken, üretimin artırılması üzere bu sene kestirmece 400 projenin hayata geçirildiği öğrenildi.

CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

Share: