Spor Bakanlığı, 2 bin antrenör algı

Komisyonda, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı. Nazır Kasapoğlu, önümüzdeki günlerde 2 bin yeni antrenör alacaklarını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Pandemi süreci içerisinde olmamıza rağmen 2020 bütçe görüşmelerinde tabir ettiğimiz Bakanlık çalışmalarımızın ve hedeflerimizin metanetli çoğunu başarıyla gerçekleştirdik.” dedi.

Kasapoğlu, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

Konuşmasının başında, vefatının 82. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü rahmet ve hürmetle anan Kasapoğlu, Ä°zmir ve çbasamak illerde hissedilen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi şifalar diledi.

Kasapoğlu, devletin elindeki bütün imkanları, felaketin gerçekleştiği andan itibaren facia bölgesi için seferber ettiğini tabir etti.

Azerbaycan’ın zaferini birlikte kutlayan Icra Vekili Kasapoğlu, “Zulme, işgale ve hukuksuzluğa karşı tarihi aynı çarpış indiren Azerbaycan’ın şanlı zaferini kutluyorum. Türkiye olarak, ne şüst ve koşul altında olursa olsun, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında olduk ve olmaya de bitmeme edeceğyapışkan.” diye niteleyerek konuştuh.

Kasapoğlu, 2020 yılıyla dünyanın çok alışık olmadığı bire bir gerçekle karşı karşıevet kaldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Ä°lk kat Çin’mağara Wuhan şehrinde ortaya çıkan Kovid-19 virüsü, kısa sürede bütün dünyaya yayılarak ayrımsız pandemi halini aldı. Ülkeler, hastalık bulaşdakika insanları düzeltmek, virüsün önüne geçecek aşı ve ilaçları keşfetmek içmağara yoğun tıpkı çaba içerisine girdi. Hayatın seçkin alanını havi tedbirlerle yayılımı arama altına almaya çalıştılar, çalışıyorlar. Virüs ortaya önce çıktığı anda ülkemiz, cemaat olduğu sağlık altyapısıyla, çağın gerektirdiği yeryüzü üst niteliklerle donatılmış hastane yatırımlarıyla ve fedakar sağlık ordusuyla pandemiyle mücadelenin sancak ülkelerinden biri olmuşvolta.”

– “Yurtlarımızda 100 bin 410 vatandaşımıza ocak sahipliği yaptık”

Kovid-19 ile mücadelede tedavi ve aşı çalışmaları ile karantina uygulamalarının büyük ögönen taşıdığını vurgulayan Kasapoğlu, “Virüsün az dışı kaynaklı olması dolayısıyla, özellikle yurda evvel girişlerde geçerli 14 günlük karantina süreci, yayılımın kontrol altında tutulması noktasında öbuğulanmış sacayaklarından biri olmuştur. Ülkemizin erbap olduğu öğrenci yurdu altyapısı, bu süreci arz aktif şekilde yönetmemize imkan sağlamıştır. Bu tahakküm süreçte yurtlarımız, vakit kaybetmeden gençlerimizin değiklim, bütün milletimizin yuvası olduğunu kanıtlama etmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Nazır Kasapoğlu, bu süreçte sınıfta artan mütehammil çok Avrupa ülkesinin aksine Türkiye’nin sosyal fehamet olmanın gerekliliklerinden birini başarıyla yerine getirdiğinin altını çizerek, “81 ilimizdeki 293 yurdumuzda, dünyanın 97 farklı ülkesinden gelen 100 bin 410 vatandaşımıza ev sahipliği yaptık.” dedi.

Sağlık çalışanlarının üstün tıpkısı fedakarlık örneği gösterdiğkayınbirader belirten Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Ayrıca yurtlarımız, yoğun mesailerde, üstün tıpkı fedakarlık örneği göstererek iş veren, bu süreçte evlerine gitmeyi tercih etmeyen sağlık çalışanlarımız içmağara, Hak Bakanlığı personelimiz, askeri personel, hazırlık amaçlı karantinaya alınan vatandaşlarımız için de tahsis edildi. 20 ilimizde 6 bin 956 hane kapasiteli 29 yurdumuzu ise ihtiyaç halinde Toplumsal Ä°zolasyon ve Gözlem Merkezi olarak kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığının kullanımına verdik. Yurtlarımızda, yalnız bina ve akak tahsisiyle değiklim, 7 gün 24 saat fedakarca çalışdakika personelimizle, misafirlerimize otel konforunda tıpkı hizmet sağlandı. Vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçları; toplumsal aleniyet, sililik ve tedbirlere maksimum riayetle gerçekleştirildi. Psikolog ve diyet uzmanı hizmetleriyle, betik dağıtımlarıyla ve sosyal faaliyetlerle, sürecin misafirler üzerinde yaratabileceği damarlı etkilerin minimal düzeye indirilmesi sağlandı.”

Kasapoğlu, öğrenci yurdu altyapısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğdakika’ın 18 yılda, seçkin geçgenişlik devir üzerine koyarak ilerlettiği yatırım hamlelerinin ayrımsız ürünü olduğunu söyledi.

Mart ayında, üniversitelerin eğitim ve öğretime duruluk vermesiyle gençlerin mağdur olmamaları içmağara çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Kasapoğlu, “Yurtlarımızda kayıtlı olan öğrencilerin barınmadıkları günlerin ücretlerini reddetme ettik. Ayrıca salgın boyunca yurtlarımızda barınmayan hiçtıpkı öğrenciden yetersiz ücreti alınmadı. Yine bu süreçte, Bakanlığımızdan cesaret ve burs alan öğrencilerimize ödemeleri bilcümle olarak yapıldı. Yükseköğrenim kredisi borçları vurdumduymaz ömersiye aşamasında olan itimat borçlularının ise april, mayıs ve haziran ayı cesaret ferasetsiz ödemeleri başvuru beklenmeksizin ve ürem uygulanmaksızın ertelendi.” ifadelerini kullandı.

KAPAT X

Kasapoğlu, öğrenci yurtları, gençlik merkezleri ve spor tesislerinin Elazığ, Malatya ve Ä°zmir’de meydana gelen depremlerde hem vatandaşların hem birlikte sarsıntı zımnında bölgede görevlendirilen taharri, kurtarma ve sağlık ekiplerinin hizmetine sunulduğunu dile getirdi.

Sağlık çalışanları için 81 ildeki gençlik merkezlerinde gönüllüler tarafından dulda maske üretimleri yapıldığına değinen Kasapoğlu, “Tıpkısı milyondan fazla peçe ürettik. Üretim ve dağıtımlara hız kesmeden bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kasapoğlu, ertelenen ayak topu, basketbol, uçan top ve el topu müsabakalarının oynanacağı stadyum ve spor salonları içerisinde kâin ve gelirini yalnızca bu karşılaşmalardan ve seyircilerden elde edenlerden faaliyete başlayacakları tarihe büyüklüğünde icar almadıklarına işaret ederek, “Yine faaliyetlerine bitmeme eden fakat alıekmek tedbirlerden damarlı etkilenenlerin Mart- April- Mayıs- Haziran 2020 aylarına ilişik kira ödemelerini faizsiz olarak 4 ay süreyle erteledik.” şeklinde görüş belirtti.

Vatandaşların vakitlerini evde geçirdikleri dönemde spor kültürünün gelişmesine katkı sunduklarına değinen Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Evde Söz Yerli Kalma, Eşköpek Ağırlık, Dinamik Lakırtı, Sahn Hanek Edebiyat, Benim Mesleğkitap, Tıpkı Reis Tıpkısı Şehir, Bilgi Yarışmaları, Zeka Oyunları, Dinlenme Kampı Günlüğü kadar programlarla, on-line konserlerle gençlerin zamanlarını henüz eğlenceli ve mübarek geçirebilmeleri içmağara müzik, konferans, eğitim, uğraşı kabilinden çeşitli konularda toplumsal iletişim araçları faaliyetleri yürüttük. Gençlik Merkezlerimizi EBA erişürün noktaları haline getirerek, elektronik beyin ve internet erişimi kısıtlı olan gençlerimize öyaşlı tıpkı imkan sağladık. 267 gençlik merkezimizdeki 398 atölyede, 2 bin 598 bilgisayar ile bugüne kadar 48 bin 240 gencimiz bu hizmetimizden faydalandı ve faydalanmaya de devam ediyor.”

EBA TV’üstelik yayınlanmak üzere spor eğitim programları hayata geçirdiklerini rapor fail Kasapoğlu, “19 Mayıs’ı de kapsayan Gençlik Haftası ve Ramazan Bayramı kutlamalarını, 29 Mayıs Ä°stanbul’un Fethi etkinliklerini dijitale bütünleşmiş ederek, evde kalıyemek süreç içerisinde milli ve manevi günlerimizin coşkusunu birlikte yaşadık.” dedi.

Devletin bütün kurumlarıyla iş birliği ve koordinasyonu etken bire bir şekilde sürdürdüklerinin altını çizen Vekil Kasapoğlu, “Bütün bunların yanında, pandemi süreci içerisinde olmamıza rağmen 2020 bütçe görüşmelerinde tabir ettiğimiz Bakanlık çalışmalarımızın ve hedeflerimizin metin çoğunu başarıyla gerçekleştirdiğimizi dahi özellikle inandırmak istiyorum. Süreç bitmeme ediyor. Hem sahada, hem dijitalde çalışmalarımız asla hız kesmeyecek. Şartlar ve koşullar hangi olursa olsun, devletimizin bütün imkanlarını gençlerimiz, sporcularımız ve bütün vatandaşlarımız için seferber etmeye bitmeme edeceğkirli.” değerlendirmesini yaptı.

– “Gençlik merkezi sayımız 350’ye ulaştı”

Kasapoğlu, “Hamdolsun Türkiye olarak, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmelerle yakından ilgilenen, düşünen, üreten, bıçkın, anlaklı, hayata adalet ve vicdan penceresinden nazır aynı gençliğe sahibiz.” dedi. Icra Vekili Kasapoğlu, şöyle konuştuh:

“Gençlerimizi sürekli dinliyor, beklenti ve taleplerini politikalarımızın mihrak noktası haline getiriyoruz. Misil arkadaşlığımızda, erbap olduğumuz tecrübelerle onlara kılavuzluk etmeye çabalarken, onlardan üstelik herhangi bir gün yıpranmamış benzeri şulan öğreniyor, bu vesileyle üstelik devletin sunduğu hizmetleri gine onlarla gelişigüzel sürekli güncelliyor, geliştiriyoruz. Gençlerin ihtiyaçlarına karşılık verilecek. Onların kendilerini geliştirmelerinin önünde varsa engeller ortadan kaldırılacak. Umutları ve hayalleri desteklenecek. Yaşam boyu öğrenme prensibi; eğitim, öğretim ve sosyal hayatlarının mihenk taşı olacak.”

Bakanlık kendisine yer aşkın gençliğe örutubet verdiklerini söyleyen Kasapoğlu, gençlik merkezindeki faaliyetler hakkında bilgi verdi.

“Gençlik çalışmalarımızda son etap başarılı bire bir seneyi geride bıraktık.” diyen Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“81 ilde hayatiyet gösteren gençlik merkezlerimiz, gençlerimizin tamamının başarılarına, mutluluğuna ve heyecanına sülale sahipliği yapıyor. Gençlerimiz temas türlü imkan ve donanıma ehil bu merkezlerimizde buluşuyor ve paylaşmanın, konuşmanın, iş birliği yapmanın arz güzel örneklerini ortaya koyuyor. 2018 yılında 287 olan gençlik merkezi sayımız, bugün itibarıyla 350’ye ulaştı. Gençlik merkezlerinde Kasım 2020 itibarıyla 2 milyon 388 bin 731 kayıtlı üye gencimiz bulunuyor. Üye gençlerin yüzde 51,94’ü kadın, yüzde 48,06’sı erkeklerden oluşuyor. Ayrıca gençlik merkezlerinde bin 281 gençlik lideri görev yapıyor. Gençlik liderlerinin ise yüzde 50,2’sini kadın ve yüzde 49,8’kayınbirader koca liderler oluşturuyor.”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “81 el, 236 ilçe ve 5 nüsha de Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kalkışmak üzere hep 782 yurtta 700 bin 455 gencimize, tün, gündüz bakım veriyoruz.” dedi.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurumların 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda lokma tatlısı yaptı.

Gençlik Merkezleri Akademisi ve Gençlik Merkezleri Kulüpleri hakkında bilgiler veren Kasapoğlu, “2020 yılı kasım ayı itibarıyla Gençlik Merkezleri Akademisi kapsamındaki atölyelerde 326 bin 8 canlılık gerçekleştirildi ve 1 milyon 474 bin 667 gencimiz bu faaliyetlere katıldı. 2020 yılı kasım ayı itibarıyla gençlik merkezleri kulüplerimizde hayata geçirdiğimiz 474 bin 366 faaliyete, 14 milyon 647 bin 850 gencimiz katılım gösterdi.” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST’te bu yıl gençlik merkezleri tarafından desteklenen 17 takımın katıldığını nâkil Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Samsun Atakum Gençlik Merkezimizin Tanyeli Roket Takımı ‘Alçdürüst Ä°rtifa’ roket yarışmasında Türkiye birincisi olmuşcevelan. Cümle bu noktada Dene-Yap Teknoloji Atölyelerimizden dahi kısaca bahsetmem gerekir. TÜBÄ°TAK ve Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı ile alay malay organize ettiğimiz atölyelerimize olan yoğun ilgiden son kademe mutluyuz. Şu anda 30 Dene-Yap Uygulayım Bilimi Atölyemiz var. Ä°nşallah 2021 yılı sonuna kadar 81 ilde 100 atölyeyi elan gençlerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak tığ, Gençlik Merkezlerimizi ülkemizin rastgele yerinde ulaşılabilir kılmak yoluyla gençlerimiz arasında benzeri fırsat eşitliği oluşturma hedefini çok önemsiyoruz. 2019 yılı ev ayından itibaren, gençlerin bulunduğu yerlerde faaliyetlerin düzenlenmesi ve hizmetlerin yaygınlaştırılması amacıyla gençlik merkezlerimize bağlı yerine; okullarda, üniversitelerde, mahallelerde, spor salonlarında ve yurtlarda ‘Genç Ofisler’ kurmaya başladık. Gençler neredeyse tığ oradayız. Yine YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığımızla gerçekleştirilen protokollerle genç yazıhane sayılarımızda ivmeyi ve verimliliği artıracağız.”

Gençlerin deneyim kazanmalarını önemsediklerini belirten Kasapoğlu, “Gençlik kamplarımız, gençlerimizin öz güven duygusu ve planlı yaşama alışkanlığı kazanmalarına destek olmak ve bir arada yaşama hukukunun güçlenmesine katkı sağlıyor. 2020 yılı itibarıyla 39 kamp tesisinde gençlere kendilerini geliştirme ve birbirleriyle kaynaşma imkanı sunduk. Gençlik kamplarına ülkemizin dört tıpkısı yanından doğu, batı, şimal evet dahi güneyi ayırt etmeksizin gençlerimiz özgürce ve eşköpek şartlar altında katılabiliyorlar. Alay Malay yaşama prensiplerine ve başkasının hukukuna erbap çıkma bakış açısına küçük yaşlarda cemaat olmaya başlıyorlar. Gençlik kamplarına katılan gençlerin ulaşım, konaklama ve kemirmek ihtiyaçlarını bakanlığımız karşılıyor. Ayrıca, kampa katıulan gençlere, kamp dönemi süresince gezi ve sağlık sigortası üstelik yapıyoruz.” diye konuştuh.

Gençlere deniz ve doğa kampları namına bakım verildiğini dile getiren Kasapoğlu, 5 skor gençlik kampının de proje çalışmalarına bitmeme edildiğini belirtti.

Bakanlık namına gençlere yönelik ulusal ve uluslararası mukavim çok öyaşlı projeyi üstelik yürüttüklerini tabir fail Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlardan öne çıkan projelerimizden biri Genç Hackathon ve Genç Ä°deathon yarışmalarımız. Genç beyinlerimize sunduğumuz imkanlarla, değme yönüyle sahip çıkıyoruz. Tekrar gençlerimizin önsezi düşüncelerini doğru ve dizgesel bir biçimde rapor etmelerine katkı sağlamak içmağara Türkiye Münazara Ligi organizasyonumuz bütün hızıyla devam ediyor. UNICEF Türkiye ile birlikte 25 ilde yürüttüğümüz Içtimai Harmoni ve Gençlik Katılımı Projesi’nden 600 binden çok gencimizi faydalandırdık. 2020-2022 yılları arasında 3 yıl süreyle uygulanacak NEXUS Kariyer Rehberliği ve Toplumsal Neva Projesi’yle, belirlenen okullardaki öğretmenlere kariyer rehberliğine yönelik kendisine eğitimler veriyor, gençlik merkezlerinde eğitim modülleri geliştirilerek bu eğitimleri bakanlığımız çalışanlarına uyguluyoruz.”

2019’u “Gönüllülük Yılı” namına car ettiklerini hatırlatan Kasapoğlu, “Ülkemizde gönüllülük bilincini artırmayı ve gençlerimizin gönüllülük çalışmalarında elan çok vadi almalarını son aşama önemsiyoruz. Dayanışmanın, paylaşmanın ve yardımlaşmanın kontak ve beraberliğimizin harçlarından biri olduğuna inanıyoruz. 2020 yılında da gönüllülük çalışmalarımız hız kesmeden devam etti. ‘Biz Anadoluyuz Projemizi’ kararlılıkla sürdürdük. ‘Damla Gönüllülük Hareketindeki’ gençlerimiz, hem pandemi sürecinde hem de doğşike afetlerden sonra olağanüstü bire bir gayret gösterdiler. Bugüne büyüklüğünde gençlerimiz tamamen gönüllü tıpkısı şekilde 765 bin kişiye ulaştılar. Kasım 2020 itibarıyla 1 milyon porsiyondan fazla yemeği, ihtiyaç sahipleriyle buluşturdular. Yine bu yıl YÖK Başkanlığımız ile yaptığımız protokolle ‘Gönüllülük Çalışmaları’ üniversitelerde seçmeli öğüt adına okutulmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

Bağımlılıkla mücadeleyi bakanlık olarak çok önemsediklerini vurgulayan Kasapoğlu, proje destekleriyle ilgiliyse gençlere 35 milyon liralık destek verdiklerini belirtti.

– “782 yurtta 700 bin 455 gencimize akşam, gündüz bakım veriyoruz”

Vekil Kasapoğlu, Türkiye adına, dünyada eşi tıpkısı olmayan benzeri itimat ve mahdut sistemini yönettiklerinin altını çizdi.

Yükseköğrenimlerine bitmeme fail gençlere yurtlarda seçme türlü imkanın sağlandığını vurgulayan Kasapoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“1961 yılında 3 mülk, 18 yurtta, bütün 5 bin 182 akak kapasitesiyle başlayan bu seyahat, bugün dünyanın bildirme büyük otel zincirleriyle yarışacak tıpkı seviyeye geldi. Devletin yurtları, öğrencilerin yuvası, edisyon günlerde bütün vatandaşlarımızın sığınacağı güvenli benzeri liman haline geldi. Özellikle 18 yıl kabil kısa tıpkısı sürede yüzde 284 yetenek artışı sağlayarak ve bununla birlikte donanım ve hizmeti üstelik umulmayan düzeylere yükselterek, bu konuya verdiğimiz önemin altını arz kalın çizgilerle çizdiğimizi düşünüyorum. 81 toprak, 236 ilçe ve 5 adet birlikte Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde atılmak üzere toplam 782 yurtta 700 bin 455 gencimize, şeb, gündüz bakım veriyoruz. Gençlerimiz eğitimlerine, içtimai faaliyetlerine yoğunlaşsın, ebeveynler çocuklarını güvenle emanet etsinler diyerek, sülale konforundan katiyen ödünleme vermiyoruz.”

Yurtlarda kâin özellikleri anlatan Kasapoğlu, “Geçmiş yıllarda doluluk oranı yüzde 60’ları geçmezken, serencam yıllarda yüzde 100’e yakın doluluk oranları bizim dönemimizde kaydedildi. Geldiğimiz noktayla katiyen yetinmediğimizi, öğrencilerimizin güçlükle ihtiyaçlarına göre yatırım programlarımızı istikrarla sürdürdüğümüzü özellikle afişe etmek istiyorum. Gerek yapım ve satın alma; gerekse zaman, tahsis, bağış, kiralama ve ön protokolle kiralama şeklinde az binaları temini içmağara gerekli çalışmalar aralıksız sürdürüyoruz. 2020 yılında 52 bin yatak kapasitesi artırımı gerçekleştirdik. Ä°nştanrı tekrar 2021’üstelik 68 bin yatak kapasitesini birlikte hizmete almış olacağız. Yurtlara yerleştirmede ve ücret politikalarında içtimai kerem anlayışın gerekliliklerini bütün hesabına getirmeye çalışıyoruz. 2002 yılında öğrencilere sağlanan tagaddi yardımı aylık 11 lirayken 2019-2020 döneminde bu yardım aylık 420 lira namına uygulanmıştır. Tekrar burslarımız lisansta 550 lira, yüksek lisansta 1100 teklik, doktorada dahi 1650 liradır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, önümüzdeki günlerde 2 bin yıpranmamış antrenör alınacağını bildirdi.

Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurumların 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, sporun birleştirici gücü olduğunu tabir etti.

Spor alanında yürüttükleri politikanın üç aşamalı olduğunu dile getiren Kasapoğlu, sporu tabana ulaştırmak ve toplumun bütün kesimlerinin spor kültürünü geliştirmek için faaliyetler yürüttüklerini söyledi.

“Elit spor” veya “başarım sporu” yerine anılan alanda profesyonel üst düzey takat sınırı sporcularının gelişimini destekleyip planladıkları ve Türk sporcularının uluslararası müsabakalarda elan başarılı olmalarını sağlayacak hizmetler yürüttüklerini anlatan Kasapoğlu, sporun ekonomik ve endüstriyel dinamikleri üzerine sağlam adımlar attıklarını, politikalarını bu dinamiklerin Türkiye’nin menfaatlerine katkı sağlayacağı nitelikte şekillendirmeye çaba ettiklerini belirtti.

Kasapoğlu, “Spor tesisi yatırımlarımız, mevzuat çalışmalarımız, spor bilgelik sistemleri ve teknolojilerinde gerçekleştirdiğimiz atılımlar ve yenilikler ile bu üç anne başlık altında çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Sporun modern yaşamda çok öbuğulanmış vadi tuttuğunun altını çizen Kasapoğlu, şöyle konuştuh:

“Ülkemizde dahi bu kapsamda birçok düşün üretilmiş ve sporun Türk toplumunun günlük yaşantısının bire bir parçası haline gelmesi için sayısız proje geliştirilmiştir. Ancak maalesef spor, 2000’li yılların başına kadar bu bağlamda istenen konuma gelememiştir. 2002 yılından bugüne büyüklüğünde yürütülen dizgeli politikalar, ekonomik kararlar, doğru hakikat kullanımı ve planlı icraat yardımıyla vatandaşlarımızın düzenli adına spor yapma oranlarında ve ayrımsız şekilde fiziki aktiviteyi yaşamının merkezine oturtan eş sayımızda çetin artışlar gözlemliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı adına bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2002 yılından bu yana seçkin geçarz ahit daha üstelik yüksek ayrımsız ivmeye kavuşzaman atılımların devamını getirmeye ve geliştirilmesi gereken alanlara yoğunlaşıyoruz.”

Kasapoğlu yüzme, atletizm ve cimnastik üzere anne branşlara yönelik çalışmaların önemli öneme ehil olduğunu vurgulayarak, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” ve “On Bin Pota” kabilinden projeleri, sosyal ihtişam anlayışıyla vatandaşlara ücretsiz sunduklarını kaydetti.

Özürlü spor merkezlerinin önemine aksan yapan Kasapoğlu, kadınların etken kendisine spora katılmasını dahi çok önemsediklerini söyledi.

– “Türkiye artık tıpkı spor ülkesi”

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, tesisleşme hamlesinin güçlü şekilde devam ettiğine ve Türkiye’nin spordaki yükselişine dikkati çekerek, “Şunu gururla söyleyebiliriz ki Türkiye, artık bir spor ülkesi. Spora hayatlarında elan aşkın saha veren halkımızla alay malay, istekli sporcu sayımızda birlikte aheste benzeri artış ortaya koyuyoruz. 2002 yılında 300 binin altında olan lisanslı sporcu sayısı artık 8 milyon 600 binin üzerinde.” diye niteleyerek konuştu.

Kasapoğlu, ekol sporlarındaki faaliyetlere 60 branşta 2.5 milyondan aşkın öğrenci sporcunun katıldığını dahi anlatım etti.

– “2 bin kullanılmamış antrenör alınacak”

Bakan Kasapoğlu, üst düzey sporcular yetiştirmek içmağara spor bilimi verilerinin birlikte etkili tıpkısı şekilde kullanılması gerektiğini söyleyerek, “Kalifiye antrenörler yetiştirmemiz gerekiyor. Antrenör adaylarına tıpkısı müjde atfetmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde 2 bin kullanılmamış antrenör alınacak. Tesislerimizi yıpranmamış antrenörlerimizle elan güçlü benzeri şekilde açmış olacağız. Türkiye’birlikte artık seçkin sportmen gelişimi hemen şansa bırakılmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, 2021’dahi Tokyo’dahi gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları’nda da milli sporcuların kamer-yıldızlı bayrağı yeryüzü gani şekilde künde edeceğine inandığını dile getirdi.

Eğitimle sporun tıpkısı arada yürümesi içmağara çok öbuğulu benzeri ikiliği ortadan kaldırdıklarını anlatan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Bugüne büyüklüğünde milli sporcularımızın yer çok zorlandığı alan eğitim hayatları ile spor kariyerleri arasında yaşadıkları çatışmaydı. 52 vakıf üniversitemiz ile imzaladığımız, olimpik ve paralimpik branşlarda başarılı sporcularımızın eğitim masraflarının üniversitelerimizce karşılanmasını içmuazzez protokolümüz sebebiyle bu yıl onlarca milli sporcumuz tıp, mühendislik ve ahbaplık kadar birçok farklı alanda öğrenim görme imkanı elde ettiler. Yani milli sportmen artık tamlık burslu. Bu yıl önceki yerleştirmeler gerçekleşti. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığımızın ilgilendiren yönetmeliklerinde yaptırdığımız değişikliklerle başarılı sporcuların özel ortaokul ve liselerde okumalarının önünü açmış bulunuyoruz.”

Sportif başarının kulüplerle sağlandığını ve bu kapsamda kulüplere da önemli destekler verdiklerini kaydeden Kasapoğlu, bu yılın başında Spor Çalıştayı yaptıklarını anımsattı.

Türkiye’nin spor turizmi üzerine çok ilerlediğkayınbirader anlatan Kasapoğlu, “Dünyanın rastgele hesabına saha okuyabilecek spor tesislerimiz var. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Spor Turizmi Çalıştayı düzenledik. Katılımcıların katkılarıyla ülkemizin spor turizmi potansiyelinin geliştirilmesi ve gelirlerinin artırılmasına yönelik kapsamlı bire bir uyanıklık belgesi hazırlandı. Millî turizm politikalarımızla de düzenli tıpkısı şekilde bu alandaki çalışmalarımızı ve gayretlerimizi kararlılıkla sürdüreceğdüzensiz.” şeklinde konuştu.

Spor turizminin gelişmesi ve çeşitlenmesinin, Türkiye’nin küresel spor ekonomisindeki payını artıracağı üzere farklı alanlarda ihtisaslaşma ve istihdamın de önünü açacağına işaret fail Kasapoğlu, “Organizasyonları da ülkemizin güzel ocak sahipliğiyle gerçekleştireceğkirli.” ifadesini kullandı.

Kasapoğlu, tesisleşme ve fiziksel altyapı bağlamında planlı bire bir şekilde yatırımlara yön verdiklerini belirterek, 69 stadyum, 532 spor salonu, 341 gençlik merkezi, 770 ayak topu sahası, 128 yüzme havuzu ve 44 atletizm pisti bulunduğunu söyledi. Bunların yanında çok sayıde mahalle tipi ayak topu, voleybol ve basketbol sahasını de milletin hizmetine sunduklarını dile getiren Kasapoğlu, “Yeni yapılacak sahalarla beraber inşcenabıhak bu sayı 3 bin 243’e ulaşacak.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin 293 milyon 316 bin lira personel ve SGK giderleri, 202 milyon 500 bin lira dünyalık ve bakım alımları, 12 milyar 183 milyon 57 bin liralık cari transferler, 2 milyar 32 milyon 736 bin lira sermaye giderleri, 180 milyon 470 bin liralık resülmal transferleri, 7 milyar 967 milyon liralık borç verme kalkmak üzere 22 bilyon 859 milyon lira namına öngörüldüğünü ifade etti.

2021 bütçe görüşmelerimiz bitmeme ederken 2000 antrenör ataması gerçekleştireceğimizin müjdesini isnat etmek istiyorum.

Detayları yer kısa sürede açıklayacağız.😉

Dr. Mehmet Kasapoğlu (@kasapoglu) November 13, 2020

Share: