Spikerlik amacıyla sertifika şartı istenebilir mi?

Kült İşleri Başkanlığının duyuruya çıktığı Spikerlik ilanında “MEB onaylı en az 80 saatlik takdimcilik/spikerlik kursunu” alma şartı bulunmaktadır. Fakat mesleki tahsil görenler amacıyla bu şartın aranmaması gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı 7 Eylül’de yayımladığı ilanda 77 personel alacağını duyurdu.

Lisans ve önlisans düzeyindeki Spiker kadrosu üzere ilişik departman mezunlarına 2’şer kadro doğmak üzere toplam 4 kol açıldı.

– Spikerlik amacıyla hem tahsil hem sertifika şartı istendi

Ancak Spikerlik üzere,
intaç yerine Radyo ve Monitör, Sinema-TV, Görsel İletişim, İletişim Sanatları, Radyo ve Göstergeç Programcılığı, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler, Basın Im, Yeni Iletişim Araçları ve İletişim kabil lisans ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo ve Televizyon Teknolojisi, Radyo ve Televizyon Programcılığı gibi önlisans programlardan çıkışlı olma şartı
şehadetname şartı adına üstelik Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB) onaylı genişlik beş altı 80 saatlik sunuculuk/spikerlik kursu aldığını gösterir belgeye,
erbap olunması istenmektedir.

– Mesleki tahsil düşün adaylardan şehadetname istenmemeli

Personel alımlarında norm referans kaynağı KPSS Yeğleme Kılavuzudur. Birlik KPSS tercih kılavuzlarında anne taban kendisine şu tayin yapılmıştır:

“3.5. Tercih edilecek kadroların referans şartları beyninde mesleksel tahsil görmüş görünmek şartına ilave adına beceri-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmak şartının saha alması halinde, mesleksel öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilişkin beceri-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmaları eşya değildir.”

Bu belirlemeye göre, eğer mesleki öğrenim şartına arttırma yerine tıpkı sertifika şartı istenmiş ise, mesleksel öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilgili sertifika sahibi olmaları yiyecek değildir.

Dolaysıyla, Ilmek İşleri Başkanlığının ait kayran mezunlarının başvurularını alırken hoppadak yüksek tahsil sırasında bu dersi almış olanlardan şehadetname istememesi gerekmektedir. Dolaysıyla evet duyuruda tıpkısı güncelleme yapılması ya bile başvuranlardan bu vesika istenmemesi gerekmektedir.

Share: