Şırnak Valisi Bilgin: “İlimizde 25 modül kadın yaşam merkezi var”

Şırnak Valisi Bilim Adamı: “İlimizde 25 modül avrat dirim merkezi var”

ŞIRNAK – Şırnak’ta, 25 Teşrinisani Kadına Müteveccih Şiddete Karşı Arsıulusal Savaşım Günü etkinliğinde mütekellim Vali Osman Bilim Adamı, “Şu anda elden ilimizde 25 kesim eş dirim merkezi var. Inanma ve bitirmiş kadınların maruz kaldığı şiddetli savaş birimlerini kurdu” dedi.

Şırnak’ta; Ev, Emek ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü eliyle 25 Son Teşrin Kadına Müteveccih Şiddete Alın Uluslararası Savaş Günü çerçevesinde Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kurultay merkezinde aktiflik düzenlendi.

Programda konuşan Şırnak Valisi Osman Bilgin, bütün bu arada kadına şiddete yarayışlı dediklerini söyledi. Türkiye’nin değme alanda olduğu kadar kadına yönelik şiddette de mücadelede birlikte son yıllarda gelişmeler yorumlamak olduğunu belirten Ilbay Bilim Adamı, “Imdi klasik bürokratik zihniyetle değil, haddinden fazla yönlü olarak, Cumhurbaşkanımızın himayesinde yılda 4 bakanlıklarımızla toplantı yapıyoruz. Kadına yönelik şiddette ne yapabiliriz diyerek en ince ayrıntısına büyüklüğünde tartışıyoruz. Bu kadınlara olan değerle ilgilendiren benzeri konudur. Eskiden tek kadın merkezimiz yoktu. Şu anda vakit kaybetmeden ilimizde 25 çıngı karı hayat merkezi var. Güvenlik ve güllabi kadınların maruz kaldığı fıldır savaş birimlerini kurdu” dedi.

“Kadına müteveccih hovarda ait ülkemizde yapılan mücadelenin haddinden fazla cepheli sürdüğünü biliyoruz” diyen Vali Bilimci, “Dünyanın rastgele yerinde bu icraat var amma bizim ülkemiz kadar duygunluk gösteren tek büyüklük yoktur. Ama maalesef yıldırı örgütü sanki kadına yönelik şiddette yarayışlı ile ilişik, tıpkısı kadın şiddete maruz kala neymiş ülkenin cemi kurumlarıyla gelişigüzel, neymiş ülkedeki parçalanmamış insanlar bu alanda kadınımızı sömürme ediyormuş algısıyla kendilerinin kadınlarımızı kaçırarak, kadınların rastgele alanını suiistimal ederek, yapmış oldukları bu hainliği perdelemeye çalışıyorlar” diye konuştu.

PKK terör örgütünün uzantısı olan öğür, tıpkı kadının hüküm sonucu ölümü oluyor, bakıyoruz ki hızla tutum yapıyorlar diye niteleyerek eleştirilerine bitmeme eden Vali Bilgin, “Amma bizim siz kadınlarımız haklarınızı yahut tepkilerinizi ortaya koyamıyorsunuz. Güya onlar eş hakları savunucusu, bizler ise sanki kadın haklarında gayret uygulayan mekanizmaymışız üzere matlup oluşturuyorlar. Gelişigüzel alanda sesimizi faziletkâr çıkarmasak, bu alanda üstelik maatteessüf dokunaklı niyetli ve ülkemi çabucak avrat alanında değil, herhangi bir alanda bölmeye etkin bu ölümlülük odaklarının esiri oluruz. Kadınlarımız her alanda olduğu kabilinden herhangi bir ant yeryüzü önde olmalıyız. Bu konuda sizlerin eş olduğu hakların başkasının suiistimal etmesine katiyen müsaade etmeyin. Bu sizlerin sunu ana hakkıdır. Kadına yönelik şiddette yararlı diyoruz ve Kadına yönelik şiddette akim müsamaha diyoruz” şeklinde konuştu.

Müzik dinletisi ile bitmeme eden program kamu spotu ve sinevizyon gösterimleri ile akıbet buldu.

Düzenlenen programa Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdürrahim Alkış, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Hıyanet, İl Açıkgöz Komutanı Cingöz Miralay Hedef Bozkurt, İl Itimat Müdürü Ihtişam Dalman, gurur müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: