Sıfır araba alamayan azrail aracını yeniliyor

Rate kilometre araba kıtlığı, herkesi, mevcudu yenileyerek elindekiyle yetinmeye zorladı. Bu hayatiyet, yılın ikinci çeyreğinde servis ve rezerv çıngı sektörünü yüzde 50 büyüttü. Otomotiv Eş Sonrası Işaret ve Hizmetleri Derneği’nin raporuna bakarak, tahaccüm, yılın ferasetsiz kalanında dahi sürecek.

Otomotiv Bey Sonrası Nişane ve Hizmetleri Derneği (OSS), otomotiv bey sonrası pazarı özeline bu yılın ikinci çeyreğini, üyelerinin katılımıyla düzenlediği aynı anket çalışmasıyla değerlendirdi.

SINIRLI İÇİ SATIŞLARDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

OSS Derneği’nin 2022 Yılı 2. Çeyrek Sektörel Kıymetlendirme Anketi’hangi göre; sektörde yılın önceki çeyreğinde yaşanan yükseliş trendi, ikinci çeyrekte dahi etkisini gösterdi. Ankete göre; bu yılın ikinci çeyreğinde, geçmiş çeyreğe bakarak ev içi satışlar ortalama yüzde 20 arttı. Tekrar bu yılın ikinci çeyreğinde 2021’in ikinci çeyreğine bakarak yurt içi satışlarda sayı farkı yüzde 50’ye mail artış oldu. Bu dönemde satışlarında yüzdelik 100’den çok artma olduğunu belirten müvezzi üyelerin oranı yüzdelik 20’yi bulurken, yetiştirici üyelerde bu ihtişam yüzdelik 18’e yaklaştı.

SEKTÖR YÜZDELIK 46 BÜYÜYECEK

Ankette sektörün üçüncü çeyrekte az içi satışlarda averaj yüzdelik 12 oranında artış beklediği gözlemlendi. Bu kapsamda geçen yılın benzeri dönemine göre satışlarda yüzdelik 46 oranında artış beklendiği belirlendi. Tahsilat süreçlerinin değerlendirildiği ankette; katılımcıların yüzdelik 70 üzere büyük tıpkısı çoğunluğu bu yılın önce çeyreğinde tahsilat süreçlerinde, aynı eski çeyreğe göre herhangi bir değişiklik olmadığını aktardı.

ZERRE DAĞITIMINDA İSTİHDAM ARTIYOR

İstihdam konusunun da incelendiği ankete göre; yılın ilk çeyreğine kıyasla ikinci çeyrekte istihdam oranlarının artışa geçtiği ortaya bundan sonra. İlk çeyreğe nazaran istihdamının yükselişe geçtiğini tamlayan üyelerin oranı yüzde 47’ye yaklaşırken, katılımcıların yüzde 45’i “ayrım yok”, yüzdelik 8’e yakını birlikte “azaldı” cevabını verdi. Çalışmaya göre; yılın ikinci çeyreğinde istihdamını artırdığını belirten dağıtıcı üyelerin oranı yüzdelik 49’a yaklaştı. Bu fehamet önceki çeyrekte kısaca yüzde 36 idi. İstihdamını artırdığını belirten üreticilerin oranı bile yüzdelik 43 oldu. Bu ululuk önce çeyrekte yüzdelik 56’ya çıkmıştı.

KAPASİTE KULLANIMI YÜZDELIK 78 ORANINDA

Üreticilerin yılın ikinci çeyreğindeki yetenek kullanma oranı ortalaması ise yüzde 78’e yaklaştı. Bu ululuk yılın önceki çeyreğinde yüzde 81 idi. Yılın ikinci çeyreğinde üyelerin üretimi benzeri eski çeyreğe göre yüzde 11, geçen senenin bir dönemine göre da yüzdelik 10 oranında arttı. Antrparantez yılın ikinci çeyreğinde üyelerin ihracatı, ayrımsız esbak çeyreğe göre yüzdelik 7’ye andıran, 2021’in ikinci çeyreğine göre bile yüzde 12’yi çok çoğalma gösterdi.

Gümrük ve TSE süreci akıllıca fiyatı baltalıyor

Yılı beklentileri doğrultusunda geçirdiklerini tabir eden OSS Derneği Başkanı Temiz Özalp, “Üyelerimizle ve başka sektörel paydaşlarımız görüşmelerin ardından senenin ikinci yarısının henüz mukavemetli geçeceği, hele adetsel büyümenin duracağı, bu dönemde geçen seneki adetleri yakalamanın hedef olacağı yönünde öngörülerimiz var. Değme hangi büyüklüğünde incelmemiş özellik odaklı tedbir problemlerinde düzelme olsa de ilkin gümrük ve TSE süreçleri oluşmak üzere maalesef ürünlerin piyasaya akilane zamanda akıllıca fiyata gelmesine ağır sıklet engel yapılanma ediyor. Servislerin hem nitelik yerine hem karşılık adına uygun buldukları markaları bu dönemde hazırlık etmekte zorlandıkları yönünde ağırbaşlı şikayetler almaya başladık” açıklamasında bulundu.

Share: