SGK, Denetmen yardımcılığında Ä°ktisat’a %25, toplumsal güvenlik hukukuna %4 ağırlık verdi

SGK Müfettiş Yardımcılığı Yazılı Sınav konuları başvuru puanı içerikleriyle uyuşmuyor

Denetmen yardımcılığına önceki yıllarda doğrudan mülakatla alım özne SGK kurumu, alışılagelmişmağara dışında bu yıl Müfettiş Yardımcılığı sınavına yazılı sınav getirdi. Ancak sınav başvurusunu Çalışma Ekonomisi ve Endüstri Ä°lişkileri (Çyankı) ağırlıklı nokta türleriyle düz SGK, yazılı sınav konularında Çyankı’ya az daha hiç vadi vermedi.

Sınavda istenen 3 fakül türünü bir tane tek irdelersek,
P40 puan türü (%50 Çyankı%30 Ahbaplık%20 Gk/Gy),
P42 nokta türü (%30 Çeko%20 Hukuk%15 Maliye%15 İktisat %20 Gk/Gy)
yeniden P43 nokta türünü (%25 Çyankı%20 Ahbaplık%20 Ä°ktisat%15 Maliye%20 Gk/Gy)
alanlarından oluşturmaktadır.

Görüldüğü ve SGK denetmen yardımcılığını hedefleyen adayların ağırlık vererek çalıştığı üzere, benek türlerinin hepsi Çeko ağırlıklı. Esasen bire bir diğer ilginç yasakçı bu fakül türlerinin hiç birisinde Saymanlık olmamasına rağmen gelgel yapacağı yazılı sınavda %25 Muhasebeye kayran vermiştir!

Hoppadak yazılı sınavdaki Ahbaplık içerisine ast başlık yerine eklenen İş ve Sosyal Güvenlik hukukunu sayarsak Çeko’ya alt başliklardan %4’luk bir vadi verildiğkayınbirader söyleyebiliriz.

Halbuki hem mesleğmağara icrasında hem da ehliyet sınavında (%70) iş ve toplumsal güvenlik hukuku çok önemli vadi tutmaktadır. Buna rağmen Ä°ktisat’a birlikte %25 ağırlık verilirken yazılı sınav konularında Çeko’ya vadi verilmemesi adaylarda şaşkınlık yaratmıştır.

Unutulmamalıdır ki alım sınavlarına çalışan adaylar öncelikle o kurumun aldığı nokta türlerini araştırmakta ve öğüt çalışma stratejisini tamamen ona göre belirlemektedir.

Özetle, herhangi bir yıl kontenjan verilen Ä°statistik mezunlarının göz ardı edilmesi hemde beklenenden ve gecmis yıllardan çok daha düşük alım yapılması ve genişlik önemlisi yazılı sınav konularinda dilek edilen fakül türlerinde birlikte yer almayan Muhasebeye %25 düzlük verilirken ağırlıklı ibret Çeko’ya hiç saha verilmemesi adaylarda hayalet kırıklığı yaratmıştır.

Share: