‘Sertifika’ yetmedi, üstüne ‘katılım belgesi’ isteniyor!

Üniversite sözleşmeli personel alımında sertifika şartlarından sonraları durumu daha birlikte abartarak bu posta tıpkı üstelik katılım belgesi istedi!

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından 3 Kasım 2020 günlü Resmi Gazete’de 58 Hemşire, 1 Diyet Uzmanı, 2 Diğçeri Sağlık Personeli olmak üzere toplanmış 61 (altmışbire bir) sözleşmeli personel statüsünde kadro ilanı yayımlanmıştır. Ä°lan açıklamalarına ayrıntılı kendisine baktığımızda hemşire kadrolarının başvuru koşullarındaki saydamlığı diğasker kadrolarda maatteessüf göremiyoruz. Diyetisyen ve Diğasker Sağlık Personelinde kadro unvanı minimal ölçütlerin yanında personel alımının şeffaflığına gölge düşüren kişisel şartlar bulunmaktadır.

– Diyet Uzmanı kadrosu için “Tagaddi ve Diyetetik lisans mezunu girmek. Metabolik cerrahi uygulamalarında tagaddi ve diyetetik alanında her modül eğitim sertifikasına sahip olmak. Bağırsak mikrobiyotası ve probiyotik alanında KURS, SEMÄ°NER YAHUT KONGRE KATILIM BELGESÄ°HANGI iyesi olmak.” şartlarına vadi verilmiştir.

Ä°lgili ilanda sertifikanın yanında ağirşak, seminer veya kurultay katılım belgesinin istenmesi durumuna münhal hazırda kâin benzeri kişinin tanımlanmasından başka aynı açıklama bulamıyoruz. Zaten hangi yollarla alındığı karışık olan bu belgelerin nasıl değerlendirildiği hususu bile ayrıca ayrımsız dava teşkil etmekte, rakiplik ortamı oluşmasını engellemektedir.

Hizmet kalitesinin artması bakımından elbette ister düz deneyimleri lazım eğitimler öbuğulu olmakla alay malay elhak ilişkin alanda dört-beş yıl sürelerle lisans eğitimi alıp birde Kamu Personel Seçme Sınavına tabi tutularak üzerine herkese eşkapik imkanlarla hitap etmeyen bu eleyici unsura maruz bırakılmaları avlu telaşına düşen adaylar için yıpratıcı olup ayrıca karamsarlığa irsal etmektedir. Bulgu olarak ihtimal bölümünden evre ile çıkışlı olan, KPPS da daha yüksek nokta düzlük adaylar adına çok elan düşük puanlı adayların özgeçmişlerine ışık tutan bu ilanlar onların adaletsizce istihdamına şans tanımaktadır. Bu yüzden eşitsizlik, adaletsizliğe karşı biraz akıl, az buçuk mantalite biraz da vicdan diyoruz!

Bu eleştirilerden sonraları bulunan ilanın güncellenmesini Üniversitenin takdirine bırakıyoruz. Üst yöneticilerimiz bile KPSS üzere Ülkemizde tıpkı başarı ölçütü uygulaması varken, bu şekilde sonu gelmeyen kişiye özel ilanlar noktasındaki tavırlarını ayrımsız kenara bırakıp aheste benzeri kapsam değerlendirmesi yaparak sistemli devamlılık gösteren denetlenebilir kanuni yaptırımlarla bilinçli aynı revizyona gidilmesini ANAYASAMIZIN başta EŞİTLÄ°K ilkesinin ayrımsız gereği olduğunu dikkatlerine sunuyoruz.

Share: