Şenay başbuğ Bingöl’e atandı

ORDU’nun Mesudiye İlçesi’ndeki Çavdar Karakolu’nda görev eden Türkiye’nin ilk ve biricik avrat karakol komutanı Cingöz Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar’ın Bingöl’e tayini çıktı. Cıvıl Cıvıl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kadına şiddeti önleme üstüne icraat fail Şenay komutanın Bingöl’da daha çok başarıya imza atacağına inandığını söyledi.

Erzurum’un Tekman İlçesi Kaymakamı kendisine şu an fariza özne Lütfullah Ün, iki sene geçmiş Cıvıl Cıvıl’nun Mesudiye İlçe Kaymakamı iken ‘Kadına Alın Şiddet ve Yavru İstismarcılığının Önlenmesi’ projesi hazırlayarak koordinatörlüğüne sabık ay Bingöl’e tayini çıkan Türkiye’nin önceki ve bir tane eş devriye komutanı olan Mesudiye Çavdar Devriye Komutanı Uyanık Gedikli Üstçavuş Şenay Haydar’ı atadı.

57 mahallesi olan ilçedeki 4 kurnaz karakolundan biri olan, kendisi gibi astsubayla evli 1 yavru annesi Şenay Haydar, Lütfullah Ad’ün bilgili olan eşi Filare Delice Ün ile alay malay kapı husus dolaşarak kadına şiddeti yok etmek üzere şişman ceht harcadı. Çalışmaları kaza halkından de şişman bindi gören Astsubay Haydar, proje öncesinde 1 yılda 12 kadına müteveccih momentum olayının meydana geldiği ilçede akıbet ayrımsız buçuk yılda şiddeti sıfırladı. İlçeye varlık getiren Gedikli Şenay Haydar, Cingöz Umumi Komutanlığı ve Sivil Toplum Örgütleri marifetiyle bile desteklenerek projesi denk alınıp devlet geneline yayıldı. İki yıl fariza yaptığı Mesudiye İlçesi’ndeki başarılı çalışmalarından etraf Mesudiye Şehremaneti Meclisi kararıyla Astsubay Haydar’a ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ verildi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE ŞİKAYET OLMADI

Şenay Haydar komutanın Mesudiye’dahi fariza yaptığı müddet süresince benzeri ilki gerçekleştirdiğini, kadına şiddeti sıfırladığını tamlayan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Bunu yaparken dahi kendisinin onlardan biri olması, hemcinsleriyle mail iletişim kurması, ailelerin içine girebilmesi işini haddinden fazla kolaylaştırdı. İnsanları ceza tehdidiyle değil üstelik eğitimle, sorunlarla benzeri ilgilenmekle henüz başarılı neticeler alınabileceğini ispatlamış oldu. Kendisinin hem jandarma ayrımsız zamanda karı oluşu kadınlarla bayındır dertleşmesine öğün açtı. Böylecene hanımlarına sürat uygulayan ve infaz etmek isteyen erkekler karakol komutanı avrat diyerek artı alt bölüm yapar düşüncesiyle, belki üstelik biraz dahi çekindikleri üzere komutanımız burada fariza yaptığı sürece o bölgede kadına müteveccih şiddette tek şikayet karakola yahut adliyeye anlama etmedi” dedi.

”ŞENAY KOMUTAN GİTTİ BU PROJE BİTTİ DENEMEZ”

Şenay komutanın şarki görevi zımnında Mesudiye’den Bingöl’e tayini çıktığını, kadına müteveccih şiddetin önlenmesi amacıyla burada birlikte tıpkısı projeyi bitmeme ettireceğini belirten kaydeden Balkanlıoğlu, “Çocuklara tacize kadar vasıl bir nice sorunlar yaşanabiliyor. Bölgemizde bu miktar aşkın olmamakla bu arada maatteessüf bulunuyor. Bunların bile önlenmesine, önüne geçilmesine, kalmamasına çevrik çokça başarılı icraat yaptı. Fakat Şenay başkan dahi süresi dolunca buradan Bingöl’e nasıp oldu. Ayrımsız ve henüz kudretli projeleri, çalışmaları orada da yürütür ki ben da Bingöl Valiliği yapmıştım. Oranın buradan henüz aşkın ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Şenay başbuğ gitti bu proje bitti denemez. Kadına sürat asla tasvip edilemez. Döverek, ağzını burnunu kırarak hassaten öldürerek tek sevgili çözülemeyeceği üzere hem dışarıda hem içeride itibarımızı sarsan sonuç aşama damarı bozuk davranışlardır. Bunların önüne saklamak için Il yerine düzenlilik güçlerimizi, Ocak Toplumsal Politikalar uzmanlarımızı, Içtimai Yardımlaşma Vakıflarımızı ve Milli Yetişek camiamızı uyarmış bulunuyoruz. Bu konuda projelerimiz bitmeme edecektir” diye konuştu.

Vali İrfan Balkanlıoğlu Mesudiye’de olduğu kadar mülk genelinde kadına şiddeti sıfıra dökmek için eğitim bilimi aracılığıyla da türlü önlemler almaya gayret ettiklerini, Gedikli Şenay Haydar’ın projesini devam ettireceklerini birlikte sözlerine ekledi. Şenay komutanıın Bingöl’e tayinin çıkmasının arkası sıra güzeşte hafta ilçeden ayrıldığı belirtildi.

Share: