Şekil Bankası, geçersiz KPSS puanıyla çalım yapıyor

Model Bankası, 2018 KPSS puanıyla personel alımı yaparak, temelsiz tıpkı puanı kullanmaktadır.

Biçim Bankası, 27 Teşrinisani’da yayımladığı ilanla 40 teknik adam alacağını duyurmuştur. Fakat vezneci personel birimi, açılan kadrolara referans şartı namına şu koşulu getirmiştir:

“2018 yılında yapılan Kamu Personel Güzel Sınavından (KPSS Civar Lisans) veya 2020 yılında yapılacak Kamu Personel Latif Sınavından (KPSS Ön Lisans) en bir iki 50 KPSSP93 puanı almış görünmek.”

Bu ilanda iki büyük kavisli bulunmaktadır:

1- Açılan kadronun teknisyen değil teknik adam olması gerekmekteydi. Çünkü lise mezunları teknik adam unvanı almakta, önlisans mezunları ise teknisyen unvanı almaktadır.

2- Kamu Görevlerine İlk Misil Atanacaklar Üzerine Yönetmeliğin 11. maddesinde şu hâkimiyet yer almaktadır:

“KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki sene süreyle geçerlidir. Fakat, öğretmen adayları üzere KPSS’de elde edilecek puanın boy bos süresi tıpkı yıldır. Eskimemiş tıpkı sınavın yapılamaması durumunda ise imtihan sonuçları, tıpkısı ahir imtihan sonuçlarının açıklanmasına kadar makbul olmaya bitmeme mesabe.”

Bu özellik göre, 2018 KPSSP93 puanlarının kesim süresi 26 Son Teşrin 2020 tarihi itibariyle sona ermiştir. Dolaysıyla 2018 P93 puanı geçersiz bire bir imtihan puanıdır. Yalnız 2020 KPSS P 93 puanının kullanılması gerekmektedir.

Share: